Goście

Szukaj na tym blogu

2012-04-30

A co ze złotem?

  Dawno już choć lubię ten walor nie zaglądałem na złoto. A dlaczego? Wydaje się to być proste, złoto aktualnie nie sprawdza się, a nawet jak daje jakieś pozytywne sygnały, to nie mają one przełożenia na spółkach, a na dodatek dolar nie jest łaskawy dla zarabiania na kruszcu.
Tak więc w oczekiwaniu na powrót inwestorów na nasz rynek krótkie uzasadnienie pomijania złota w ostatnim czasie. Do opisu złota jak część z Was pamięta posługuję się wykresem kruszcu, a wspieram się indeksem XAU - 16 spółek sektora wydobycia i przetwórstwa złota i srebra. Ale po kolei, na początek co pokazuje wykres metalu
Wyraźnie zarysowany trend spadkowy, na dodatek jesteśmy bliżej górnego ograniczenia kanału, to pierwszy znak ostrzegawczy, nawet jeśli potraktujemy ten kanał jako długoterminową flagę. Czas na zakup bliżej dolnego ograniczenia, a sama flaga cóż widać to lepiej w szerszym horyzoncie.
Drugi element składowy wcale lepiej nie wygląda, o ile bowiem na surowcu możemy doszukać się pro wzrostowej flagi, o tyle na indeksie XAU mamy taką pro spadkową (ostatnie 6 świeczek). Co prawda dywergencja na RSI się pojawiła i sygnał na MACD, ale to nie znajduje potwierdzenia w innych narzędziach AT, a także składowych wpływających na wycenę ML5 (metal i waluty).
Jeszcze gorzej i chyba nie wymaga komentarza wygląda to na ichimoku. Tam nie dość, że jesteśmy pod chmurą (czerwoną), to wszelkie wskaźniki pokazują niedźwiedzi układ. A sygnał MACD w tym kontekście uważam za mało wiarygodny. 
Mając na uwadze, że i dolar jest w dość niepewnym momencie pozostawiam złoto w obserwacji, być może na jesieni (pod koniec wakacji) złoto okaże się ciekawą inwestycją na razie nic na to nie wskazuje.

2012-04-29

Historia Metalu 52 - Melodic Death Metal

   Zapraszam dziś na zdrowy łomot, growling, ale z przebijającymi się tu i ówdzie elementami ciekawych melodyjnych sekwencji. Tak najkrócej scharakteryzować można Melodic Death Metal.
IN FLAMES
ARCH ENEMY
DEVILDRIVER
SOILWORK
FORMOSUS (Kraków)
DARK TRANQUILITY
THE BLACK DALIA MURDER
DARKEST HOUR
CHILDREN OF BODOM
CARCASS
AMON AMARTH


2012-04-28

Strategia 48


    Fatalny poniedziałek kładzie się cieniem na wynikach całego tygodnia, a przecież w rozliczeniu nie ma wyników z piątku. Z przyczyn ode mnie nie zależnych podaję rozliczenia od piątku poprzedniego do czwartku obecnego tygodnia. Stąd czasem można odnieść wrażenie, że wyniki nieco odbiegają od tego co sugeruje świeca tygodniowa na wykresie.  Jedną z konsekwencji poniedziałku jest seria sygnałów sprzedaży polskich FA i zgodnie z przewidywaniami marcowe zakupy okazały się nieudanymi. Portfel ustawiony w tym momencie bezpiecznie, a fundusze obligacyjne (poczekalnia) dają w tym czasie dość przyzwoite stopy zwrotu. Spokojnie więc można oczekiwać na sygnały kupna bardziej ryzykownych aktywów. 
Pozostające aktualnie na sygnałach prezentują się następująco: 
22.09 NB5 +0,25%
27.10 ML1 +3,45%
03.02 CU3 +0,55%
03.02 JB2 +2,35%
07.02 DWS7 -1,52%
20.02 SKAN7 -2,54%
27.02 TEMP7 +5,43%
14.03 JPM2  -2,57%
14.03 NB1 -3,37%
29.03 ML6 +2,99%
Stan w wirtualnym portfelu
05.12 SKAN4 -1,4%
19.03 ML3 -5,24%
19.03 ING5 -5,85%
27.03 TEMP6 +0,26%
30.03 UNK2  +0,97%
03.04 CU2 +0,38%
11.04 PIO2  +0,67%
13.04 UNK2 +1,07%
13.04 CU2 +0,56%
26.04 PIO2 +0,04%
Sygnały kupna: BRAK
Sygnały zacieśnij stop: BRAK
Sygnały sprzedaży:  ARKA3 (-7,14%), CU1 (+16,81%), NB3 (-3,57%), NB4 (+0,03), UNK3 (-6,32%),           
Zmiany w portfelu: QUE1 (+2,34%),
Zysk za kwiecień: -0,91%. Stopa zwrotu na dzień 26.04 wynosi -0,67%.
Tygodniowa zmiana w portfelu realnym -2,87%
Tygodniowa zmiana w portfelu wirtualnym -0,31%

2012-04-27

Złe miłego początki

   Tak najkrócej można oddać charakter mijającego tygodnia. Po potężnym poniedziałkowym spadku tylko nieliczni zachowali zimną krew. Tu i ówdzie słychać było już głosy o poziomach 1800 - 1600. Sam pisałem o zasięgu trójkąta 1729, zaznaczając jednak, że wariant to mało prawdopodobny. Tymczasem od wtorku mamy systematyczne wzrosty, których siła rośnie w miarę upływu czasu. A mocne dziś zakończenie każe z optymizmem patrzeć w przyszłość (grubas wie co robi). Na płytkim rynku a takiego można się po niedzieli spodziewać łatwo i tanio podnosi się indeksy. Zwłaszcza, że nawet gorsze dane nie mają wpływu na wzrost, rynek po prostu chce już rosnąć.
  Zobaczmy jak wygląda sytuacja na wykresie, z którego dopatrzyłem się sygnału RSI czyli sześciogodzinnego.
Od sygnału nieustanny wzrost, dochodzący powoli do 38,2% fibo. Dodam jeszcze, że ten sygnał potwierdzony krzyżem harami i bezpośredni po nim świec młot. Tak więc trzy istotne wskaźniki zmiany trendu w jednym czasie
   Na wykresie dziennym
mamy wybicie krótko terminowej linii spadkowej, co otwiera drogę do kolejnego oporu, średnio terminowego. Całkowicie też zanegowany czarny korpus z poniedziałku.
   Zwieńczeniem zaś obrazu technicznego jest wykres tygodniowy.
Tu ewidentnie mamy silny (biały korpus) tygodniowy młot, który cieniem nawet nie dotknął wsparcia wyznaczonego linią po dołkach z końcówki września i grudnia. Może na dziennym jest to jeszcze mało widoczne, a może czegoś nie zauważyłem, ale wymowa tygodniowego i sześciogodzinnego wydaje się być jednoznaczna. 
    Wigometr tym razem wskazał właściwie, w skali tygodnia mamy wszak wzrost. Zapraszam do dalszej zabawy, nawa ankieta na blogu już czeka, a w poniedziałek kończy się możliwość głosowania.

2012-04-26

HARAMI

    Hasło takie pojawiło się w kontekście ostatnich trzech świec (nie licząc dzisiejszej) na naszym WIG20.
  Warto zatem przypomnieć sobie, a może uprzedzić też czyjeś pytania cóż to jest tytułowe Harami. To po prostu układ dwóch świec, z których pierwsza jest dużym korpusem i obejmuje nim drugą zwykle mniejszą świecę. Generalnie zapowiada zwrot na rynku zatem po okresie spadków wzrosty i na odwrót. 
   Jest jeszcze kilka aspektów, wynikających z "gry kolorów" możemy mieć harami biało - białe (bb), biało - czarne (bc), czarno - białe (cb) i czarno - czarne (cc) jak na rysunku poniżej.
Kolejna kwestia to wiarygodność formacji,  w trendzie spadkowym za bardziej wiarygodne uznaje się (bb) i (bc), zaś w trendzie wzrostowym (cc) i (cb). Kolejna kwestia to siła formacji, ta z kolei jest tym większa im większa jest dysproporcja między korpusami. A z tego prosty wniosek, że najsilniejszy układ to taki w którym druga świeca jest świecą doji (Układ taki nazywamy krzyżem harami)
Dobrze jest kiedy formacja ma układ symetryczny i duży korpus zakrywa drugą świecę wraz z cieniami. Jeśli w harami wzrostowym (po spadku) druga świeca jest przesunięta w kierunku dna pierwszej, to raczej zapowiada trend boczny niż wzrost  nazywamy to harami niskiej ceny. Odwrotnie w harami spadkowym (po wzroście) druga świeca w okolicach szczytu pierwszej, raczej wskazuje na konsolidację niż spadek i nosi nazwę harami wysokiej ceny.
  Wracając do rysunku coś z harami na wigu 20 jest, ale według teorii mało wiarygodne.

2012-04-25

NASDAQ pokaże kierunek ?

   Po wczorajszych wynikach Appla lepszych od oczekiwań aż o 22,5% i to mimo prognozy ustawionej na poziomie dość wysokim (10,04$) już w notowaniach posesyjnych spółka ta pokazała ponad 9% wzrost, który zniósł spadek od szczytu ponad 61,8% fibo. Odczytać to należy jako powrót do trendu, a powstała luka to niemal taki dystans jaki na dziś dzieli gospodarkę USA od unijnej. 
   Nakłada się na to decyzja FED o pozostawieniu stóp bez zmian, a wypowiedź Bena o braku podstaw do QE3, poparta wynikami Appla przekonała inwestorów, że to proponuje "szef rezerw" jest nie tyle prawdopodobne co bardzo wiarygodne. Ma to swoje wyraźne odzwierciedlenie na wykresach amerykańskich indeksów. Oczywiście za sprawą Appla Nasdaq wybił się z trójkąta dając impuls do dalszych wzrostów, a styl w jakim tego dokonał (luka) musi robić wrażenie.
Czy wystarczy to, aby pozostałe dwa indeksy również wybiły swoje formacje pewnie dowiemy się jeszcze w tym tygodniu. Na razie zarówno S&P
jak i DJ mają coś do zrobienia. Przy czym jest jeszcze coś co DJ powinno pomóc
początkowa flaga przeszła w odwrócony trójkąt. Ważniejsze jest jednak to, że indeks na zamknięciu powrócił powyżej linii szyi lokalnego podwójnego szczytu. Mimo iż zasięg tej formacji zdaje się być zrealizowany, to lepiej pozostawać ponad linią ls.
   Oczywiście oczekuję za tym ruchu naszego rynku, a z racji atrakcyjności i poprawy sentymentu na Węgrzech, jest szansa na powrót zagranicy do naszego regionu.

2012-04-24

Łapanie spadającego noża

  Po wczorajszym dużym spadku dziś mamy lekkie odreagowanie ("zdechła kobyła"), co należy rozumieć, że i zdechła kobyła odbije jak odpowiednio długo spada. Kupujących w trakcie spadków często nazywa się łapaczy spadających noży, łatwo sobie wyobrazić czym może się to skończyć. Niemniej jest kilka przesłanek za tym,  aby rynek na jakiś czas przestał spadać. Pierwsza rzecz to wyprzedanie rynku i reakcja na słabsze nieco dane, odnoszę wrażenie (może mylne ale jednak), że wystarczyło by dane nie były katastrofalne i to już ucieszyło inwestorów. Po drugie reakcja na wybory we Francji była mocno przesadzona (u nas też każdy polityk obieca wszystko, byle dorwać się do władzy), a jeśli dodać do tego dymisję rządu w Holandii, to negatywne wrażenie mocno się potęguje. Po trzecie jest nadzieja w korekcie spółki Apple przed ogłoszeniem wyników (szansa na dalszą jazdę po). Wreszcie środowe wystąpienie Bena Bernanke, zapewne nasz gołąbek postara się poprawić nastroje (nieważne jak)
  To w skrócie rzeczy z tak zwanego otoczenia. Do tego dwie jaskółki  z naszego wykresu, najpierw świeca młot na dziennym.

Wiem, wiem słaby volumen, niezbyt wysokie obroty, to oczywiste elementy osłabiające wiarygodność formacji. Dlatego proponuję zerknąć na wykres sześciogodzinny i układ RSI.
Powstały tu sygnał sprzedaży obowiązywał do dziś, i odpowiadał za cały ruch spadkowy od początku lutego, a skoro tak to może właśnie dzisiejszy sygnał kupna jest elementem kończącym ten ruch? 

2012-04-23

Wsparcia pękały z hukiem

 Dzisiejszy wpis tytułem nawiązuje do rozważań nad kolejnymi wsparciami, które teoretycznie miały nas bronić ("Siedem wsparć"). Po tym co dziś się wydarzyło można o tych wsparciach powiedzieć BYŁY. Po sesji dzisiejszej mamy przed sobą ostatnie, wynikające z dołków październikowo - grudniowych.
Wyznaczam dwie linie, L1 po cieniach zaś L2 po korpusach. Zawsze większą wagę przywiązuję do tej drugiej, wszak na wykresie liniowym cienie są pomijane (a i sami twórcy świec odrzucają znaczenie cieni). Odkładając wymieniane wsparcia do lamusa, pamiętajmy o dwóch sprawach. Pierwsza to konieczność potwierdzenia (filtry czasowe, procentowe), druga to możliwość kontrataku i powrót wsparć do łask. Na najbliższy czas założyć trzeba test linii L2(obecnie około 2127). W razie jej pokonania pozostaje dołek z grudnia (2106), i października (2090). Co by się nie działo pamiętać trzeba, że rynek jest już mocno wyprzedany i staje się coraz bardziej atrakcyjny dla zagranicy. Osobiście uważam, że test linii L2 ma szansę zakończyć się powodzeniem.
   Pokonanie ostatniej linii obrony czyli 2090 uznam za wstęp do realizacji zasięgu trójkąta od 2451- 2090 daje 361 punktów, które trzeba odjąć od 2090, stąd zasięg może sprowadzić nas do 1729 na WIG20.

2012-04-22

Historia Metalu 51 - Tech Death

Tech Death czyli w skrócie Technical Death,szybkość i gitary ... to dziś króluje
ATHEIST
DECAPITATED (Polska) to moi ziomale ostatecznie sąsiedzi
CRYPTOSY
NOCTURNUS
GORGUTS
LYKATHEA AFLAME
NILE
THEORY IN PRACTICE
QUO VADIS
na koniec ci od których się zaczęło DEATH


2012-04-21

Strategia 47


 Znowu tydzień rozczarowania. Od 13 kwietnie portfel w 60% defensywny, tym razem bez żadnych sygnałów. Porównanie z realnego z wirtualnym miażdżące podczas kiedy ten pierwszy stracił ponad 3,5%, w wirtualnym nieznaczny (0,06%), ale zawsze zysk. Na tym tle dobrze zachowuje się ML6 od sygnału ponad 5% i stabilnie sobie rośnie bez względu na sytuację rynkową. Jeśli ktoś zainwestował nie powinien narzekać. W takim czasie "sufler" daje poczucie pewności i bezpieczeństwa. 
Pozostające aktualnie na sygnałach prezentują się następująco: 
22.09 NB5 -0,49%
27.10 ML1 +4,56%
19.12 CU1 +19,93%
02.02 NB3 -1,37%
02.02 UNK3 -3,51%
03.02 CU3 +2,78%
03.02 JB2 +2,42%
03.02 NB4 +3,66%
07.02 DWS7 +0,41%
20.02 SKAN7 -1,05%
27.02 TEMP7 +4,34%
14.03 JPM2  -2,02%
14.03 NB1 -2,2%
15.03 ARKA3 -4,6%
29.03 ML6 +5,56%
Stan w wirtualnym portfelu
05.12 SKAN4 +0,2%
01.02 QUE1 +4,27%
19.03 ML3 -3,62%
19.03 ING5 -3,92%
27.03 TEMP6 -0,65%
30.03 UNK2  +0,04%
03.04 CU2 +0,04%
11.04 PIO2  +0,3%
13.04 UNK2 +0,14%
13.04 CU2 +0,21%
Sygnały kupna: BRAK
Sygnały zacieśnij stop: BRAK
Sygnały sprzedaży:  BRAK            
Zmiany w portfelu: IDEA1 (-0,25%), TEMP2 (7,84%)
Zysk za kwiecień: -0,6%. Stopa zwrotu na dzień 19.04 wynosi -0,36%.
Tygodniowa zmiana w portfelu realnym -3,54%
Tygodniowa zmiana w portfelu wirtualnym +0,06%

2012-04-20

Ryzyko trójkąta

  Pierwszy wigometr pokazał, że większość nie ma racji. Większość opowiedziała się za wzrostem, mamy tymczasem czarną świecę tygodniową z górnym cieniem, a to oznacza spadek. Zobaczymy czy ta zabawa się przyjmie. Zaglądając na wykres tygodniowy zauważyłem pewne niepokojące zjawisko. I jedynie zasięg czasowy nieco uspokaja, 
gdyby nie fakt, że trwa to pół roku, powiedziałbym TRÓJKĄT. Trójkąt jest jednakże formacją czasowo zamkniętą w okresie tygodnia do trzech, jako przerwa w spadkach. Tu zakres czasowy zdaje się być przesadnie wydłużony , a z drugiej strony mamy do czynienia z wykresem tygodniowym. Choć niepokojąco od miesiąca spadają obroty (tak jest zwykle przed wybiciem), zaś sam ruch akurat niekoniecznie w oczekiwanym kierunku. Pocieszające jest to , że luka trzyma a dzisiejsze zejście w pobliże tejże luki zakończyło się odbiciem indeksu. Dziś potrójne wsparcie (sygnalizowane wczoraj) wytrzymało, co pokazuje poniższy wykres.
 Wysokie jest prawdopodobieństwo, że przyszły tydzień będzie decydujący. 

2012-04-19

Siedem wsparć - jakiś czas później

   Przypomnę wykres, na którym opisywałem co mamy pod sobą. Innymi słowy jakie zasieki czekają na niedźwiedzi, na nieco niższych poziomach.
Właśnie tak wtedy wyglądało tytułowe siedem wsparć. Co z tego pozostało dziś? Porównajmy.
właściwie to można stwierdzić, że walka cały czas toczy się na pierwszym wsparciu, zaś niewiele niżej istna kumulacja wsparcia 2, 3 i 4 czyli opadająca dolna banda lokalnego kanału spadkowego, 61,8%  zniesienia fibo i wreszcie luka styczniowa tworzą istną barykadę. Trwałe przełamanie będzie niezwykle silnym sygnałem sprzedaży dla "techników".
  Jednocześnie podnoszące się stale wsparcie 5 osiągnęło poziom zbliżony do pierwszego i tak właściwie to jesteśmy na zamknięciu poniżej dwóch wsparć. Przy czym zgodnie z moją filozofią jest to naruszenie wymagające potwierdzenia. Preferowany scenariusz to zejście do luki styczniowej a zatem jednoczesny test trójki wsparć, a skuteczna obrona może stać się przyczynkiem do ruchu w kierunku górnej bandy.
    Z drugiej strony przełamanie oznacza test ostatniej deski ratunku 7, a dalej wychodzimy dołem z półrocznej konsolidacji ... co to oznacza napiszę jeśli się stanie faktem. Podobnie zresztą jak w sytuacji wybicia górą.

2012-04-18

Dwie flagi i trójkat

   Ostatnio mam mocno napięty grafik, więc i czasu na aktywność jakby mniej. Dlatego krótko dziś o rynku amerykańskim. Odnoszę wrażenie, że jesteśmy w fazie B korekty (ABC), która przyjmuje kształt flagi na DJ.
 podobnie jak na S&P500
i trójkąta na Nasdaq 
 Jedyna kwestia to, czy struktura ABC jest falą 4, po której nastąpi kończąca 5. Czy może jest tak, że dołek z 6 marca był końcem tej czwórki, dalszy wzrost to fala 5, a teraz korekta całej piątki, czyli tzw. wcześniej duża IV. 

2012-04-17

USD/PLN - a jeśli to flaga?

   Proponuję dziś nieco szersze spojrzenie na parę dolar złoty. Jest to swego rodzaju wskaźnik aktywności zachodniego kapitału na naszym parkiecie. Szukając ciekawego tematu na dzisiejszy post zauważyłem coś interesującego na tej właśnie parze. Ale najpierw wykres.
Po pierwsze zauważmy pełną eliotowską piątkę z dołków końcówki kwietnia. I jej konsekwencję w postaci podwójnego szczytu (ozn. s1 i s2). Dalej mamy realizację zasięgu podwójnego szczytu, nieudaną próbę ruchu powrotnego. Tu na przeszkodzie stanęła luka styczniowa. Ostatecznie para weszła w lekko wznoszącą się konsolidację. Jako żywo przypomina flagę, formacje kontynuacji trendu zwiastującą ruch o zasięg pierwszego impulsu spadkowego (zasięg to odległość od s2 do A). 
   W krótszym horyzoncie, choć również w taktowaniu dziennym wygląda to tak
odnoszę nieodparte wrażenie, że właśnie utworzyliśmy lokalny podwójny szczyt o zasięgu minimum dolna banda flagi. Pozostaje wybicie linii szyi formacji. A patrząc na próby wybicia z flagi, widzimy już czterokrotne nieudane wyjścia górą, przy dwóch dołem (niezbędne do wyznaczenia linii). A jeśli coś nie może rosnąć .... Kluczowe będzie domkniecie luki kwietniowej.
   To idealny moment do wejścia w rynek kapitału zagranicznego, tylko czy kapitał zechce to wykorzystać???

2012-04-16

Nowość na blogu - Etykiety

  Z racji upływu czasu, a co za tym idzie liczby postów idącej w setki, coraz trudniej się w tym połapać. Ponadto utrzymująca się na stałym poziomie poczytność, zachęca do dalszej pracy. Sam miewam wątpliwości kiedy co pisałem. W celu ułatwienia odszukiwania informacji, wykresów, ogólnie rzecz biorąc pewnego uporządkowania wątków, wprowadzam tzw. "etykiety" czyli informacje o zakresie tematycznym danego wpisu. Każdy post posiada w opisie taką informację, co powinno dodać blogowi przejrzystości. Wystarczy kliknąć link i pojawią się odfiltrowane wyłącznie wątki oznaczone zadaną etykietą.
   Dotychczas utworzone etykiety (kolejność alfabetyczna):
1) AT: Elementy - w tym wątku staram się opisywać pewne fragmenty analizy technicznej, którymi posługuję się w opisach
2) Muzyczne fascynacje - nie wymaga komentarza
3) Organizacja bloga  - informacje o zmianach i nowościach w strukturze bloga
4) Rynek Polski - wszystko o polskich giełdach
5) Rynki zagraniczne - giełdy z całego świata
6) Sport - też nie wymaga komentowania
7) Strefa makro - informacje z tzw. otoczenia geopolitycznego, dane makro, itp.
8) Sufler inwestora - Strategia i to co z nią związane
9) Surowce - oczywiste
10) Waluty - jasne
11) Z kalendarza - wszelkie rocznice, święta, wydarzenia wynikające z czynników sezonowych lub okresowo powtarzalne.
    Lista na dzień dzisiejszy przedstawia się właśnie w ten sposób, co wcale nie oznacza, że jest kompletna. Aktualnie rozważam wprowadzenie wyodrębnienia z punktu 5 rynku amerykańskiego. Czekam też na ewentualne Wasze sugestie. Dzięki temu łatwiej śledzić zmiany w oglądzie sytuacji nap rynku polskiego. Na dziś chcący odszukać wykres Wig20 sprzed pół roku trzeba wertować archiwum i szukać wśród ponad 400 postów. Po odfiltrowaniu za pomocą etykiety tego samego szukamy wśród zaledwie 98 wpisów.
    Oczywiście pojawiają się wpisy w których mamy poruszaną tematykę z kilku zakresów. I tak przegląd wykresów walut, surowców, giełd polskich i zagranicznych, będzie miał kilka stosownie dobranych etykiet. 
  

2012-04-15

Historia Metalu 50 - Symphonic Metal

  Z ogromną radością dziś prezentuję Symphonic Metal wywodzący się z Death Metalu i Gothic Metalu, pojawiający się również w BLACK, POWER, a także klasycznym metalu. Bogaty uduchowiony nieco bardziej szlachetny. Prawdziwa uczta muzyczna. Na początek mój ulubiony
NIGHTWISH
i kontynuująca karierę solową TARJA TURUNEN
WITHIN TEMPTATION
AVANTASIA
EPICA
THERION
WATARI
KAMELOT
HOLLENTHON
i na koniec raz jeszcze NIGHTWISH

2012-04-14

Strategia 46

     Znowu mamy za sobą krótszy tydzień. i znowu ciekawie pod względem zmienności. Ta zmienność widoczna też w portfelach tym razem lepszy realny. Sypnęło sygnałami sprzedaży. Rozliczenie TEMP2 i IDEA1 w przyszłym tygodniu. Portfel już w przewadze obligacyjny. Kolejne dowody na słabość sygnałów marcowych.
Pozostające aktualnie na sygnałach prezentują się następująco: 
22.09 NB5 -0,17%
27.10 ML1 +3,84%
19.12 CU1 +20,86%
02.02 NB3 +0,33%
02.02 UNK3 -3,58%
03.02 CU3 +3,15%
03.02 JB2 +1,05%
03.02 NB4 +3,9%
07.02 DWS7 +0,94%
20.02 SKAN7 -3,09%
27.02 TEMP7 +4,41%
14.03 JPM2  -3,15%
14.03 NB1 -1,2%
15.03 ARKA3 -3,28%
29.03 ML6 +3,57%
Stan w wirtualnym portfelu
19.10 TEMP2 +8,62%
05.12 SKAN4 -1,3%
01.02 QUE1 +4,94%
03.02 IDEA1 -0,84%
19.03 ML3 -3,55%
19.03 ING5 -3,89%
27.03 TEMP6 -0,49%
30.03 UNK2  +0,07%
03.04 CU2 -0,17%
11.04 PIO2  +0,14%
Sygnały kupna: BRAK
Sygnały zacieśnij stop: BRAK
Sygnały sprzedaży:  ALL1 (-4,37%), HSBC2 (-3,48%), IDEA1 (13.04), TEMP2 (13.04), UNK6 (-2,94%),
NB6 (-6,08%),                    
Zmiany w portfelu: ML5 (-4,83%)
Zysk za kwiecień: -0,66%. Stopa zwrotu na dzień 12.04 wynosi -0,42%.
Tygodniowa zmiana w portfelu realnym +0,94%
Tygodniowa zmiana w portfelu wirtualnym -0,38%

2012-04-13

Co dalej z WIG20 ?

  Na koniec tygodnia nasuwa się pytanie co z tym Wig20? Postaram się dziś krótko swoje argumenty przedstawić. Zerknijmy na wykres tygodniowy.
  Zwraca uwagę tygodniowy volumen, rekordowy w zakresie wykresu. Do tego mamy idealne otwarcie pod tygodniową gwiazdę poranną doji. Wystarczy do tego symetryczna świeca w białym kolorze w przyszłym tygodniu. To dużo i mało, dużo bo nastrój na koniec tygodnia mało optymistyczny, mało bo wzrost przesadnie duży być nie musi, a formacja może podziałać na wyobraźnię tzw. "techników". Ryzykiem jest fakt, że widoczny trójkąt poprzedza spadek, a trójkąt choć zdradliwy lubi kontynuować ruch początkowy. Niemniej do dolnego ograniczenia jest miejsce, a ewentualne wyłamanie powinno odbyć się po intensywnej walce. 

Kolejna rzecz to wykres dzienny, tu widać wyraźnie jak tygodniowy volumen rozkłada się na sesje dzienne. I to jest plus bo wzrost jest zgodny z ruchem cen. Ponadto cały czas pozostajemy w konsolidacji (kanał bezpieczeństwa). Możliwa nawet jest budowa lokalnego "W" w tym kanale. Ponadto mamy trzy wsparcia dość istotne. 
1) dolna linia kanału
2) luka styczniowa
3) linia dużego trójkąta

2012-04-12

Kolejna odważna teoria

Dziś zanim jeszcze dotrzemy do zamknięcia chcę przedstawić kolejną wypatrzoną teorię, po części wpisuje się w ogólny scenariusz bazowy. Być może wyjaśnia zachowanie naszego indeksu. Być może trzeba go będzie już jutro wrzucić do kosza. Proponuję wykres WIG20

 Ostatnie pół roku to ruch spadkowy, tu oznaczony jako ABC (oczywiście pamiętamy że to wykończenie większego ruchu spadkowego łącznie z sierpniowym wodospadem). Następnie mamy początek impulsu wzrostowego. Fale 1, 2 i 3 nie budzą wątpliwości, ale to co nastąpiło później budziło już wiele zastrzeżeń. Jasną sprawą było oczekiwanie korekcyjnej czwórki. I ta rzeczywiście nastąpiła, ale forma jaką w jakiej wystąpiła (a szczególnie czas) nieco zaskoczył. Tymczasem fala ta przyjęła strukturę opisywaną jako prosta. I aż dziw bierze, że o tym można było zapomnieć. Mamy ewidentnie strukturę ABC w postaci 5-3-5, co oznacza pięć fal spadkowych w ramach A, trzy wzrostowe B i na koniec pięć spadkowych C. Całość nieco przypomina flagę, a sam dołek C nie zachodzi za szczyt fali 1 (to negowało by strukturę). Być może właśnie czas na początek fali 5, a jeśli tak to celem wspominane wcześniej 2450. Od razu zastrzegam, że to tylko hipoteza i nie musi się sprawdzić, ale warto i taki wariant rozważyć. Alternatywą będzie wzmocnienie kanału spadkowego, który dotychczas można uznać za prowzrostową flagę.

2012-04-11

USD/PLN - formacja RGR

    No cóż, dopiero teraz mam chwilkę więc krótko opiszę formację sygnalizowaną na forum przez Zeusa. Choć nie do końca mam pewność czy myślimy o tym samym.
    Z wykresu wynika, że możliwe jest podejście pod 3,30 w ramach budowy prawego ramienia. następnie oczekiwać można powrotu do linii szyi. Jedynie co to na wykresie zasięg formacji zaznaczyłem nieco niesymetrycznie. Powinien mieć długość równą odległości głowy od linii szyi. Pokazuję tu 2,81, a powinno być 3,53-3,08 czyli 0,45 w dół od linii szyi co daje 3,08-0,45=2,63. Pozostaje kwestia czasu realizacji (kulminacji można oczekiwać w miesiącach czerwiec, lipiec).
PS. I jeszcze wykresy od Zeusa lepiej oddają sens


2012-04-10

Katolicka Wielkanoc w Polsce


    Za nami najważniejsze święta, jakież było moje zdumienie kiedy dziś idąc na pasiekę zastałem takie oto obrazki. Przepraszam, ale nic dziś sensownego nie jestem w stanie napisać. Wszystko wydarzyło się między 3 a 9 kwietnia.









Tyle zostało z pracowni na pasiece. Sprawcy lub sprawcom BÓG ZAPŁAĆ! Może akurat dotrą życzenia

2012-04-09

Poświąteczny niepokój

          Jeszcze świętowanie nie skończone, a tymczasem za oceanem już normalny poniedziałkowy handel. W świetle danych z piątku, gorszych prawie o 40% od prognoz (121tyś. wobec 200 tyś. oczekiwanych nowych miejsc pracy), należało spodziewać się przeceny na poniedziałkowej sesji. Przecena nastąpiła, a pozostaje pytanie co dalej. Czy dzisiejszy wynik był wymuszony reakcją rynków azjatyckich,  czy jeszcze coś o czym nie wiemy miało na to wpływ.
Tradycyjnie zasięg ewentualnego spadku wyznaczam zniesieniami fibo. Przyjmuję dwie wersje korekty (z zaznaczonych dołków). Kluczowe będzie utrzymanie wsparcia z 6 marca. Dokładnie tego, które na naszym indeksie testowane było po raz pierwszy przed świętami. Wsparcie z 6 marca wypada na 23,6% fibo korekty z dołka niższego. Zaś nieco niżej przebiega linia trendu zwyżkującego, która z kolei przecina 38,2% zniesienia od dołka wyższego. Zatem jakieś zasieki zabezpieczające tyły, byki w odwodzie mają. Mają też (być może) atut w postaci danych spółki Alcoa, które otworzą sezon wyników za pierwszy kwartał. Na naszym rynku jutro może być nerwowo, niskie otwarcie i walka o wsparcie to chyba naturalna konsekwencja dzisiejszych notowań w USA.

2012-04-08

Historia Metalu 49 - Death'n'roll

       I jeszcze Death'n'roll połączenie klasycznego Death z elementami hard rocka i rock and roll myślę, że dość ciekawe połączenie. Zapraszam.
ENTOMBED
GOREFEST
DOMINUS
LUBRICANT
PARAXISM
FERAL
HELLTRAIN
PHAZM
DEBAUCHERY
ANGELIZER

2012-04-07

Strategia 45

.
   WIELKA SOBOTA - to okazja do zmiany, od teraz w soboty Strategia, a muzyka przeniesiona na niedzielę.
 Przedświąteczny, a co za tym idzie krótszy tydzień z niskimi obrotami. Korekta w USA po raz kolejny próbuje rozwinąć skrzydła. Po raz kolejny powoduje to zawirowania i słabość w Europie nie omijając naszego rynku. Szczególnie widać to, gdy porówna się wynik portfela realnego i wirtualnego. tym razem strategia zachowała się znacznie lepiej. Co prawda stopa zwrotu ujemna, ale tydzień z ponad procentowym zyskiem. Na dodatek w portfelu pojawiły się 3 fundusze obligacyjne. Zaczynają pojawiać się sygnały sprzedaży, a na szczególną uwagę zasługuje inwestycja w ING6, zamknięta z zyskiem ponad 17%. Zgodnie z przewidywaniami ostatnie sygnały okazały się nieudanymi inwestycjami (i dobrze potwierdza to wcześniejsze przypuszczenia), zarówno ML7, a szczególnie TEMP4 i ML6 przyniosły straty.  
Pozostające aktualnie na sygnałach prezentują się następująco: 
22.09 NB5 -0,39%
27.10 ML1 +4,47%
19.12 CU1 +21,09%
01.02 ALL1 -2,21%
02.02 NB3 -0,29%
02.02 UNK3 -2,07%
03.02 CU3 +2,39%
03.02 HSBC2 -1,32%
03.02 JB2 -0,08%
03.02 NB4 +4,06%
07.02 DWS7 +1,16%
07.02 UNK6 -0,06%
20.02 SKAN7 -1,78%
27.02 TEMP7 +3,65%
05.03 NB6 -4,20%
14.03 JPM2  -2,81%
14.03 NB1 -1,62%
15.03 ARKA3 -3,47%
29.03 ML6 +1,28%
Stan w wirtualnym portfelu
19.10 TEMP2 +9,30%
05.12 SKAN4 +0,15%
01.02 QUE1 +4,86%
03.02 IDEA1 +0,86%
19.03 ML5 -5,89%
19.03 ML3 -2,67%
19.03 ING5 -3,32%
27.03 TEMP6 -0,07%
30.03 UNK2  +0,17%
03.04 CU2 -0,17%
Sygnały kupna: BRAK
Sygnały zacieśnij stop: BRAK
Sygnały sprzedaży:  ING6 (+17,18%), ML5 (11.04)                        
Zmiany w portfelu: TEMP4 (-6,93%), ML7 (-1,6%)
Zysk za kwiecień: -0,28%. Stopa zwrotu na dzień 04.04 wynosi -0,04%.
Tygodniowa zmiana w portfelu realnym -0,83%
Tygodniowa zmiana w portfelu wirtualnym +1,19%

Archiwum bloga