Warto zatem przypomnieć sobie, a może uprzedzić też czyjeś pytania cóż to jest tytułowe Harami. To po prostu układ dwóch świec, z których pierwsza jest dużym korpusem i obejmuje nim drugą zwykle mniejszą świecę. Generalnie zapowiada zwrot na rynku zatem po okresie spadków wzrosty i na odwrót.
Jest jeszcze kilka aspektów, wynikających z "gry kolorów" możemy mieć harami biało - białe (bb), biało - czarne (bc), czarno - białe (cb) i czarno - czarne (cc) jak na rysunku poniżej.
Kolejna kwestia to wiarygodność formacji, w trendzie spadkowym za bardziej wiarygodne uznaje się (bb) i (bc), zaś w trendzie wzrostowym (cc) i (cb). Kolejna kwestia to siła formacji, ta z kolei jest tym większa im większa jest dysproporcja między korpusami. A z tego prosty wniosek, że najsilniejszy układ to taki w którym druga świeca jest świecą doji (Układ taki nazywamy krzyżem harami)
Dobrze jest kiedy formacja ma układ symetryczny i duży korpus zakrywa drugą świecę wraz z cieniami. Jeśli w harami wzrostowym (po spadku) druga świeca jest przesunięta w kierunku dna pierwszej, to raczej zapowiada trend boczny niż wzrost nazywamy to harami niskiej ceny. Odwrotnie w harami spadkowym (po wzroście) druga świeca w okolicach szczytu pierwszej, raczej wskazuje na konsolidację niż spadek i nosi nazwę harami wysokiej ceny.
Wracając do rysunku coś z harami na wigu 20 jest, ale według teorii mało wiarygodne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz