Goście

Szukaj na tym blogu

2012-01-09

Sygnał CUT2

     Warto przypomnieć znaczenie szybkości dostępu do informacji. Około godziny 21 sprawdziłem wyceny funduszy z grupy Black Rock z datą 09.01. Przypomnę, że we wszelkich platformach, ale też na stronach banków, portali inwestycyjnych wycena z tą datą pojawi się jutro. To dość istotne dla i tak ociężale i wolno reagujących funduszy. Po wprowadzeniu aktualizacji dla funduszu Black Rock US Basic Value Fund (ML2) pojawił się sygnał CUT2 oznaczający zacieśnienie Stop Loss w celu ochrony zysków. Taki sygnał zdarzył się po raz pierwszy odkąd testuję narzędzie. Zatem możliwie jak najprościej postaram się wyjaśnić o co chodzi.
     Strategia pokazuje sygnały BUY - kupno (dwa rodzaje), SELL - sprzedaż oraz CUT - zacieśnij stop. Ten ostatni pojawia się w momencie kiedy zysk funduszu osiągnie założony pułap. (Każdy sam może sobie taki poziom ustalić). Po wystąpieniu sygnału zacieśniamy stop (o preferowaną wartość) dzięki czemu wcześniej niż normalnie opuszczamy rynek. Jeśli po sygnale CUT cena wzrośnie ponownie o tę samą wartość ponownie zacieśniamy stop. W tym przypadku nastąpiło to po raz drugi stąd CUT2. Dla zobrazowania przykład liczbowy. Załóżmy że poziom satysfakcji wynosi 15%. W tym przypadku wzrost ceny o 15% spowoduje zacieśnienie stopu o określoną wartość. Wzrost o kolejne 15% kolejny raz zacieśniamy stop itd. 
      W teorii powinno to działać następująco. Otwieramy pozycję i zakładamy stop wartośći 10%. Jeśli cena wzrośnie o 15%, zacieśniamy stop do 8%. Wzrost o kolejne 15% to stop zacieśniony do 6%. Kolejne to 4%, 2% aż dochodzimy do 0. Jakie są w tym czasie nasze zyski?
W pierwszym przedziale istnieje ryzyko straty 10% w najgorszym wypadku. Po pierwszym zacieśnieniu mamy już 15% a więc sygnał SELL pojawi się o 8% niżej, czyli na poziomie 7%. Kolejny sygnał CUT to 30% zysku i stop 6%, czyli wyjście z rynku przy 24%. Następny to 45% a sygnał wyjścia przy 41%. Dalej mamy 60% i wyjście przy 58%. A jeśli uzyskamy 75% warto po prostu zamknąć inwestycję przy pierwszym ruchu ceny w dół.
     Oczywiście to tylko teoretyczne założenia przy dowolnie wybranych parametrach. Wielkości przy których zacieśniamy stop, jak również wielkość stopu jest sprawą indywidualną, zależną min. od preferencji użytkownika. W moim przypadku wyszło akurat tak że CUT2 pojawił się pod oporem na S&P, to świetnie w razie zwrotu na rynku strategia szybciej wyrzuci mnie z inwestycji uniemożliwiając przegapienie lokalnego szczytu, a co za tym idzie chroniąc większą część wypracowanego zysku.
PS. Co do sytuacji na rynkach nic nowego czekam na jakikolwiek sygnał

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga