Goście

Szukaj na tym blogu

2012-06-30

Podsumowanie eksperymentu 4 - Hity inwestycyjne

   W części dzisiejszej podsumowania omówię, to co każdemu inwestorowi sprawia największą frajdę, czyli te inwestycje które przyniosły największe zyski. Przypomnę, bo to istotne w jaki był ten rok w którym prowadzony był eksperyment.
 Jak pokazuje wykres, mieliśmy 10 miesięcy spadków i dwa miesiące wzrostowe. Oczywiście były inne aktywa, które zachowywały się nieco lepiej np. waluty, rynek amerykański, były to jednak wyjątki, a i tam panowała duża zmienność, co nie jest korzystne dla inwestujących za pomocą funduszy inwestycyjnych. Przejdźmy jednak do konkretów.
   145 inwestycji a wśród nich 19 prawdziwych hitów co daje 13,1% transakcji kończących się zyskiem zawartym w przedziale od 6,08% do 17,37%, średni zysk w przypadku takiej inwestycji to 10,77%. Warto  zobaczyć, które fundusze dały możliwość uzyskania takiej stopy zwrotu, były to: TEMP7, CU1, TEMP2, ING6, PIO3, QUE2, ML2, TEMP6, ML3, TEMP3, HSBC3, HSBC1, DWS4, SCH3, ING5, SCH2, JB1, SF1, HSBC1. Zwraca uwagę dwukrotne pojawienie się w zestawieniu HSBC1 (zyski wyniosły chronologicznie 6,81% i 12,81%). Co ciekawe największe zyski dały CU1 16,81% (MiŚS), ING6 17,18% (selektywny), ML3 17,37% (EM nowa Europa). Wśród funduszy dających największe zyski jest kilka takich, które pojawiały się tydzień temu należą do nich ING6, PIO3, ML3, HSBC3, SF1, biorąc sumę zysków i strat, to w przypadku gdy pierwszy sygnał był stratą, a drugi zyskiem, to PIO3, HSBC3 i SF1 dały stratę odpowiednio -0,98% -0,32% i -0,3% pozostałe liczone w taki sam sposób dawały ING6 5,38% zysku, a ML3 5,91%. Liczenie odwrotne daje zbliżony efekt.

2012-06-29

Odbicie surowców

  Co prawda rynek jeszcze pracuje, ale nawet gdyby końcówka przyniosła realizację zysków to mamy naprawdę mocne odbicie. W kwestii zakończenia wzrostów na giełdach, właśnie teraz kiedy odbijają surowce, powinny pociągnąć rynki w kierunku północnym. Chyba, że mamy do czynienia ze zwiększoną zmiennością jako efekt ubijania dna. Korekta na rynku surowców, a szczególnie ropy trwała długo i podsycana była spadkiem Edka. Teraz kiedy najważniejsza para ruszyła w tan możemy mieć efekt tego na rynkach akcji. A jak wyglądają dziś najważniejsze surowce pokazuje galeria poniższych wykresów:
ROPA
MIEDŹ
ZŁOTO
SREBRO
PLATYNA
PALLAD
GAZ


2012-06-28

Nowe ryzyka?

   Dzisiejsza sesja skłania do pewnych refleksji. Wytworzył się dość ciekawy układ, z którego sytuacja może rozwinąć się na kilka sposobów
Pierwszy to wariant, w którym ciągle trwa korekcyjna fala 4, która ma szansę rozwinąć się w trójkąt, prostokąt, lub inną formację kontynuacji trendu.
Drugi wariant, bardziej niebezpieczny, to formacja podwójnego szczytu, w tym przypadku wiele zależeć będzie od kolejnych dwóch, trzech sesji i ewentualnego zejścia poniżej świecy z 25 czerwca wyznaczającej LS formacji.
Jest też opcja trzecia, dość odważna i bardziej długoterminowa to formacja oRGR, a dziś mamy cofnięcie spod LS. Ważne jest to, że nie odpadamy od LS, a wybicie może nastąpić w przyszłym tygodniu po europejskim szczycie.

2012-06-27

Na razie się sprawdza

   Dziś nieco później z racji półfinału Euro 2012. Chcę tylko zasygnalizować, że opisany kilka dni temu wariant jest w trakcie realizacji. Oczywiście w każdej chwili wszystko może się zmienić, ale dotychczas jest tak, że sygnał kupna QUE2 okazuje się być prawdziwym hitem. 
    Od dołka z 24 maja indeks pokazuje na wykresie 4 fale (ukończone) i kończącą piątkę (rozpoczętą), oscylator nieco się cofnął, więc miejsce na ruch jest. Myślę, że piątka skończy się powyżej 2285, a od góry  ograniczeniem będzie linia trendu bocznego (nieco już zapomniana). 
Na dziś zakładam próbę ataku na opór, która  może nie udać się za pierwszym podejściem. Po nieudanym teście oczekuję korekty. Poniżej próba oszacowania jak może ta korekta wyglądać.
Jeśli korekta nie zejdzie poniżej 38,2%, to spokojnie możemy oczekiwać letniej hossy. A wybicie oporu da długoterminowy sygnał kupna. Szanse na realizacje określam dokładnie odwrotnie, niż Dębowski z Globtrexa.

2012-06-26

Sygnał sprzedaży ML5

   Zgodnie z wczorajszym przypuszczeniem pojawił się sygnał sprzedaży dla funduszu ML5 (Black Rock Global - World Gold Fund). Sygnał kupna pojawił się 9 maja i zanotowana cena kupna wyniosła w przeliczeniu na złotówki 150,07. W tym czasie cena wzrosła o kilkanaście %, a ostatnie cofnięcie spowodowało fakt pojawienia się dziś sygnału sprzedaży według wyceny z dnia 25 maja wartość jednostki uczestnictwa wynosi 162,11PLN co oznacza zysk na poziomie 8,02%. Oczywiście tradycyjnie podaję wartości orientacyjne, gdyż funduszu tego nie posiadałem w portfelu. Właściwe wartości inwestycji według parametrów przesuniętych o dwa dni sesyjne. Jeśli więc ktoś zareagował na sygnał i dokonał zakupu dokładnie w dniu sygnału powinien mieć zakup po wycenie z dnia 11 maja zaś sprzedaż według wyceny z 27 maja.
  Co do sytuacji rynkowej w kontekście inwestowania w ten fundusz należy zerknąć na wykresy: indeksu XAU Philadelphia (układ mało zachęcający) widoczna prospadkowa flaga sygnał sprzedaży na MACD, RSI w strefie bessy
Wykres złota 
tu mamy układ bardzo podobny. Pamiętać należy o długoterminowym prowzrostowym trójkącie (najlepiej widocznym na wykresie 3 letnim)
I wreszcie USD/PLN gdzie cały czas nie zanegowano formacji RGR, którą już opisałem wcześniej.

Siła sugestii czy może zbieg okoliczności, sam dziś nie potrafię odpowiedzieć.

2012-06-25

Naciągam dalej:)

    Wybaczcie mi ten sarkastyczny nieco tytuł, ale nadal nie mogę wyjść z podziwu nad "polską mentalnością". Prowadzę tego bloga z czystej przyjemności i chęci dzielenia się swymi spostrzeżeniami. Nie ukrywam, że dużą frajdę sprawiają mi liczne maile z zapytaniami o poradę, podziękowania za pomoc, wszelkiego rodzaju dowody sympatii. Cieszą mnie każde próby nawiązania dyskusji polemiki, szczególnie merytoryczne spory (choć tych ostatnich znacznie więcej na form Money, gdzie pisuję niemal codziennie od października 2007r.). Cóż taki próżniak jestem i wobec osiągniętego wieku już się to chyba nie zmieni. Pamiętam przy tym o zasadzie "Never Say Never" jak śpiewał niewiele starszy ode mnie Bobby Blitz z mojej ulubionej kapeli. 
    Jednakże wprawił mnie w zdumienie i nie daje spokoju komentarz jaki ostatnio się pojawił. Rozumiem, że jest to forma podziękowania za poradę jakiej udzieliłem. Cóż jaka porada takie podziękowanie. Sorry więcej nie będę. Muszę jednak wyjaśnić pewną kwestię. Jeśli ktokolwiek zapyta mnie o poradę to chętnie odpowiem, ale ta odpowiedź nie będzie tym, co pytający chce usłyszeć, a raczej tym co ja (osoba pytana o opinię sądzę na ten temat) i to się nie zmieni. Uważam jednak, że jeśli porada jest kiepska, albo ktoś nie zgadza się z tym co sugeruję. Wystarczy odpisać w mailu "słuchaj stary nie przemawia to do mnie" zamiast anonimowo wypisywać zaczepki, insynuacje itp.
     Zawodowo mam czasem do czynienia z anonimowymi pomówieniami pod adresem moich pracowników, a zatrudniam ponad 30 osób, więc brzydzę się tym jak czymś najgorszym, a wszystkim takim niesympatycznym pomawiaczom dedykuję wspomniany wcześniej "NEVER SAY NEVER".
 Sorry, za tę prywatę, ale to w końcu mój blog:))

2012-06-24

Historia Metalu 60 - Djent

      Kolejne przeobrażenie i dalszy rozwój nurtu Death Metal prowadzi nas od Technical Death do podgatunku zwanego Djent. Przy okazji wyjaśnienie dla autora komentarza domagającego się Meshuggah. Owszem można różnie klasyfikować kapele, ale to właśnie Szwedów uważa się za autorów gatunku. Nadrabiając zatem zaległości cieszę się, że luka została uzupełniona. Zapraszam
MESHUGGAH
SIK TH
BULB
TESSERACT
BORN OF OSIRIS
CILICE
PERIPPHERY
CYCLAMEN
ANIMALS AS LIDERS
i na koniec przedstawiciel z Polski AFEKTH

2012-06-23

Podsumowanie eksperymentu 3 - Wejścia na minę

    Dziś zaprezentuję kategorię inwestycji najgorszych "Wejścia na minę". Przypomnę to te inwestycje których stopa zwrotu jest ujemna i przekracza lub jest w okolicach postawionego stopu. Innymi słowy zakup trafił się w takim momencie, że później było już tylko gorzej. Przekroczenia stopu wynikają tu z dwudniowego poślizgu niezbędnego na realizację zlecenia. 
    145 inwestycji a wśród nich 23 wejścia na minę co daje 15,86% transakcji kończących się startą zawartą w przedziale od 12,3% do 6,07%, średnia starta w przypadku takiej inwestycji to 8,11%. łatwo policzyć, ze aby odrobić taką stratę musimy zarobić 8,82%. W najgorszym przypadku odrobienie 12,3% strat to konieczność zarobienia 14,03%. Warto też myślę zobaczyć, które fundusze niosą ze sobą takie ryzyko poniesienia strat były to: PIO3, HSBC3, PIO1, ML7, ML6, ML5, SKAN6, ML7, TEMP4, JPM1, ALL1, SKAN7, JB2, CS2, HSBC4, SF1, DWS6, TEMP4, NB6, UNK3, ARKA3, ING6, ML3.
    Zwraca uwagę dwukrotne pojawienie się w zestawieniu  TEMP4 i ML7 jak widać to szczególnie ryzykowne. Pamiętać też trzeba, że mieliśmy w tym czasie dużą zmienność większość tych sygnałów przypada na sierpień 2011 i marzec 2012. Te drugie nawet sygnalizowałem, że są potencjalnie niebezpieczne, a wprowadzałem do portfela wirtualnego w celu realizacji założeń eksperymentu, a miałem za cel przebadać zachowania osoby reagującej na sygnały i nie posiadającej żadnej wiedzy z zakresu inwestowania. Ciekawe zapewne jest to ile z tych funduszy pojawi się w zestawieniu hitów, ale o tym za tydzień.

2012-06-22

Czerwcowe tygodnie na WIG20

    Dawno nie zaglądałem na WIG20 w taktowaniu tygodniowym, a wobec dość dużego wzrostu w czerwcu,dzięki któremu portfel powiększył się około 20% (odrabianie "strat") warto zobaczyć czy ruch tracąc impet nie sygnalizuje niebezpieczeństwa. Korekta jaką mamy w tym tygodniu jest jak na razie zgodna z przewidywaniami. Jeśli po spadku w USA ponad 2% nasz rynek oddaje 0,15% to o czymś to świadczy. Linia trendu kreślona po świecach dziennych (wpis wczorajszy) nie pokazuje tego co na wykresie tygodniowym. Tu ruchu powrotnego do wybitego oporu nie widać. Tygodniowa świeca szpulka jest efektem odpoczynku byków, albo jak kto woli zbieraniem sił przed dalszym ruchem. Utworzyła się w międzyczasie potężna dywergencja, a oscylator nawet nie wrócił do strefy wyprzedania. O ile nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, a jeśli zapowiedzi ustaleń przywódców Hiszpanii Francji Niemiec i Włoch znajdą swoje potwierdzenie na szczycie w przyszłym tygodniu, możemy oczekiwać dalszego ruchu na północ. Na tym tle intencje FED interpretuję tak; my (USA) zrobiliśmy wiele, teraz wy (Europa) musicie zacząć zadziałać. Dość gadania czas na konkretne działania.I chyba właśnie coś takiego w bólach właśnie się rodzi.

2012-06-21

Chłodzenie oscylatorów czy poważniejsza korekta?

    Od kilku dni coraz bardziej oczekiwałem korekty i to nie dlatego, że lubię tracić zyski. Przyczyną tego wyczekiwania było spostrzeżenie o niebezpieczeństwie dalszego wzrostu bez chwilowego choćby przystanku. Po prostu zanosiło się na zbędną euforię, a to najczęściej ma przykre konsekwencje. Lepiej więc jeśli inwestorzy odsapną, część która zarobiła zrealizuje zyski, a kto się spóźnił ma szansę wskoczyć na kolejnej stacji. Na dzień dzisiejszy ruch na naszym indeksie wygląda na normalny powrót do wybitej linii trendu. To normalne trzeba sprawdzić czy pokonany opór jest dobrym zabezpieczeniem tyłów (wsparciem). Optymalnie powinniśmy zjechać po linii trendu przez kilka sesji (być może z naruszeniami intra). Nie wykluczone jednak, że korekta poskutkuje przebiciem linii w dół (fałszywym), tylko po to by zameldować się na 38,2% zniesienia fibo. Będzie to czas schłodzenia oscylatorów i nabrania sił przed kolejnym ruchem. Pozostaje kwestia czasu, a tu jest coś co może ten scenariusz popsuć, chodzi dokładnie o to, że następny tydzień jest ostatnim w pierwszym półroczu i można oczekiwać WD kwartalnego i półrocznego. Reasumując dopóki jesteśmy nad wsparciem, mamy wyłącznie cofnięcie. Zejście poniżej wsparcia oznacza korektę. Myślę, że 38,2% się obroni, a ostatecznie korekta powinna zakończyć się w okolicach 2168. Poniżej tego poziomu chyba trzeba będzie zmienić nastawienie.

2012-06-20

QUE2 - sygnał CUT !!!

   O tym, jak dobrym okazał się nie tak dawny sygnał kupna dla funduszu Quercus lev. (QUE2) niech świadczy fakt, że w kategorii "Sygnały hity" zdystansował Black Rock Global - World Gold Found (ML5). Na dodatek w momencie kiedy złoto, a  co za tym idzie zachowanie funduszu zdradza objawy przesilenia. Nasz oparty na kontrakcie fundusz wręcz przeciwnie. Właśnie wygenerował sygnał zacieśnij stop (CUT). Oznacza to nic ponad fakt, że zysk jest na tyle atrakcyjny, iż warto zacząć obserwować czy impet wzrostowy nie ulegnie wyczerpaniu, a ewentualna korekta nie pochłonie zbyt dużej ilości wypracowanego zysku. Oczywiście z punktu widzenia naszego postępowania nic się nie zmienia. Jedyną zmianą jest skrócenie odległości aktualnej od dopuszczalnego poziomu strat o 20%. Jeśli korekta spowoduje uruchomienie sygnału stop, większą część zysków uchronimy, a aktualna na ten czas sytuacja będzie determinantem naszych decyzji. Możliwości będzie kilka, od przejścia na fundusze akcyjne, walutowe lub obligacyjne do całkowicie bezpiecznych pieniężnych. Zakładam na dziś, że to nie koniec i jeszcze zyski się pojawią, a być może pojawi się sygnał CUT drugiego stopnia.
   Zaletą jest też fakt, że w obecnej sytuacji nie muszę stresować się, ani głębokością, ani długością korekty. Ot po prostu jestem prowadzony za rączkę. Co też ma wpływ na dostrzeganie kilku wariantów dalszego rozwoju sytuacji.

2012-06-19

Sugestie S&P500

    Dziś nieco później z uwagi na istotę stanu na zamknięciu handlu za oceanem. A chcę wpis dzisiejszy poświęcić tamtemu rynkowi. Mamy tam dość ciekawą sytuację, a że przełoży się na nasz rynek to niemal pewna sprawa. Zobaczmy zatem wykres.
Dzisiejszy szczyt intra dotknął poziomu 61,8% zniesienia fibo ostatniego spadku, po czym nastąpiło lekkie cofnięcie. Oscylator RSI ma jeszcze nieco miejsca do strefy wykupienia. A sygnał kupna jest ewidentnie wzmacniany. Po raz kolejny sprawdza się dywergencja (chyba opisana wcześniej). Na kolejnym wykresie ta sama sytuacja rozpisana falami.
Niepewność co do dalszego rozwoju dotyczy kwestii, czy kreślimy obecnie korektę "abc", czy może budujemy układ wzrostowy "abcde". Za pierwszym przemawia dość istotny opór fibo. Z kolei za drugim układ oRGR w którym dołek 3 to LR, dołek 5 to G zaś dołek b to PR. Minimalny zasięg nie został wyczerpany, wynosi 1386 (minimum), a to oznacza pokonanie 76,4% fibo co z korekty przekształca ruch w zmianę trendu. Kolejny wynika z pierwszego jeśli doszło by do realizacji oRGR, to konieczna byłaby zmiana oznaczeń i c wyznaczona ze współczynnika fibo (1,61) daje zasięg 1405. 
Następna sprawa to kształt korekcyjnej fali b. Wykres liniowy mówi wszystko. 

Ten korekcyjny trójkąt nie tylko zapowiada dalszy wzrost, ale sugeruje strukturę pięciofalową. Według reguły zmienności korekcyjna fala d powinna mieć postać zygzaka trójfalowego.  Oczywiście. to tylko rozważania możliwych scenariuszy.
   Drugi wariant zakłada od jutra ruch korekcyjny do strefy 1340-1320, a w razie przełamania realizację kolejnej piątki spadkowej. Wtedy istotne będzie utrzymanie powyżej 1295. Wiele zależeć będzie od jutrzejszych komunikatów FED, przy czym nie muszą to być konkrety, wystarczy nadzieja.

2012-06-18

W strefie ważnych linii

     Patrząc dziś na wykres z pewnym zaskoczeniem spostrzegłem zmianę, o której ostatnio zapomniałem. Mam na myśli linię poprowadzoną przez czerwcowe szczyty, do której dotarliśmy dopiero w styczniu. Dojście to jest bardziej zasługą opadającej linii, aniżeli wzrostu indeksu. Na wykresie pomiędzy początkiem sierpnia, a połową grudnia powstała jakby wyrwa. W tym czasie indeks doznał zapaści, dopiero po prawie pół roku przykleił się do linii na powrót. W maju mieliśmy powtórkę, na oczywiście o wiele mniejszą skalę (fraktal). I nagle niepostrzeżenie znaleźliśmy się ponad tą linią (właściwa linia trendu). W tym samym czasie oscylator RSI uzyskał ponad 60%, a dla dalszego wzrostu nie powinien zbyt szybko wejść w strefę wykupienia. To przemawia za kilkusesyjną płytką korektą (spodziewałem się przed wyborami). Schłodzenie oscylatorów i zejście indeksu do 2150 jest w tym momencie zdrowym objawem. Przypomnę, że pozostawanie powyżej 2125 nie neguje sygnału kupna dla WIG20. A cel główny pozostaje niezmienny 2400. Z krótką linią, obecnie nas zatrzymującą nie powinno być większych problemów (po chwilowym odpoczynku). A linia trendu bocznego jest na dziś punktem docelowym.
PS. Realizacja tego scenariusza powinna mieć swoje przełożenie na złotego, po lekkim wzroście (korekta) złoty powinien się umocnić, szczególnie dobrze wygląda to na parze USD/PLN, gdzie trwa zacięta walka na LS utworzonej formacji odwrócenia. Na razie nic jeszcze nie jest rozstrzygnięte.


2012-06-17

Historia Metalu 59 - Blackened Crust

 Blackened Crust powstał na bazie Crust Punk, oraz Black Metal (2 fala).
GALLHAMMER
ISKRA
SKITSYSTEM
DARKTHRONE
WOLVHAMMER
nasz polski MARTYRDOD 
SUMMON THE CROWS
DISHAMMER


2012-06-16

Podsumowanie eksperymentu 2 - Jakość inwestycji.

    Z ogólnej liczby 145 inwestycji (cz.1) wyodrębniłem kilka kategorii jakości. Podział wyszedł mi w następujący sposób. Najgorsze inwestycje to takie dla których sygnał kupna pojawił się w okolicach lokalnego szczytu, a skończyły się poniżej ustawionego stopu. Nazwałem je "Wejścia na minę". Druga kategoria to inwestycje przynoszące stratę ale mniejszą niż zakładany stop. Mogło zdarzyć się tak przy fałszywych wybiciach, zaskakujących zwrotach pod wpływem danych itp. Te nazwałem "Pomyłki". Trzecia grupa to takie inwestycje których wynik jest w okolicach zera. To oznacza wejście rynku w trend boczny z tendencją do osuwanie lub dużej zmienności. To inwestycje "Neutralne". Kolejne to takie, które przyniosły zysk, tu oczywiście nie mogło być inaczej to kategoria "sukces". Pojawiły się też inwestycje, gdzie sygnały pokazywały się blisko, a wręcz trafiały w dołek. Inwestycje te doczekały się sygnału CUT, oznaczającego zacieśnienie stopu. W najbliższym czasie przedstawię kolejne kategorie, uwzględniając liczebność, stopę zwrotu, maksymalne odchylenia itp.
   Tymczasem emocjonuję się imprezą Euro2012, leczę chorą rękę (duża poprawa) i porządkuję dane do kolejnych podsumowań. O reszcie nie wspominam, każdy ma swoje codzienne życie rodzinne i zawodowe pochłaniające większość czasu. Wszystkim też przy okazji życzę samych sukcesów.
PS. ciągle też czekam na aktualizację notowań w Skandii, z braku przesłanek do sygnałów nie ma pośpiechu.

2012-06-15

Pod co grają rynki w czerwcu

    Rynek pustki nie znosi zawsze jest jakieś "story", które inwestorzy starają się wykorzystać. Od lutego grany był kryzys Eurolandu, jego rozpad jako konsekwencja wystąpienia Grecji ze strefy Euro. Hiszpania, Portugalia, a następnie Włochy to kraje, które powinny w następnej kolejności pójść śladem Grecji. Co zatem sprawiło, że niemal od początku czerwca mamy taką zmianę nastrojów?  Przecież w żadnym z tych krajów nie wydarzyło się nic co mogłoby radykalnie zmienić sytuację. Wskaźniki PMI nadal pozostają w strefie recesji. Dług wszystkich wymienionych i niewymienionych państw rośnie nieustannie. Brak widocznej poprawy w zakresie nowych miejsc pracy. Słowem jest tak samo źle, a może gorzej niż w lutym, marcu i kolejnych miesiącach.
     Nie jest jednak możliwe, by rynek grał nieustannie jeden temat. Działa jeszcze coś co nosi nazwę reguła zmienności. Jeśli coś mocno spadło, to musi urosnąć i odwrotnie. Wszyscy doświadczyliśmy uciążliwego wyczekiwania na zmianę kierunku, a część zrezygnowała (niestety). Rynek ma natomiast nowe story i tak; Grecja i wybory to okazja do wzrostu, jak wygrają właściwe partie mamy mini euforię, jeśli nie to w środę sprawę powinien załatwić FED. Po działaniach FED mamy może już nie taką mini euforię. Jeśli z kolei FED zawiedzie wtedy pozostaje w odwodzie ECB, ten zbiera się 28-29 czerwca. Dlatego nawet 3 wiedźmy rynkom przed weekendem nie straszne. A jak to wygląda zobaczcie sami na przykładzie WIG20 (zwracam uwagę na volumen i obroty przekraczające 1,4 mld), 

S&P500, 

oraz pary USD/PLN (gotowa RGR, pozostaje wyłamać LS)

2012-06-14

SEG2026 - dla kogo?

      Po pierwsze jest to fundusz z grupy bezpiecznych (gwarantowany), a co za tym idzie przeznaczony dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo godząc się jednocześnie na niższe zyski. Fundusz sprawdza się w czasie awersji do ryzyka dając zyski wynikające z kursu euro względem złotówki. Wiadomo kiedy strach na rynkach i nasza waluta się osłabia można na nim zarobić.
    Z osobistych doświadczeń miałem kiedyś w portfelu SEG2025 (to samo tylko inny czas rozliczenia) zarobiłem nawet na nim w około 10 tygodni coś ponad 5%. Ale sam proces inwestycyjny wygląda tu nieco inaczej niż w przypadku większości tradycyjnych funduszy. Najpierw zdziwiło mnie długie oczekiwanie na zaksięgowanie i określenie liczby jednostek uczestnictwa. Następnie przez ponad miesiąc fundusz nie pojawiał się w oknie dialogowym do sprzedaży. Chodzi o ustalenie poziomu gwarancji odbywające się raz w miesiącu. Po tym okresie można normalnie zbywać jednostki.
    Dla ceniących sobie bezpieczeństwo, ewentualnie jako zabezpieczenie dywersyfikowanego portfela, jest to fundusz, a właściwie cała grupa funduszy godna polecenia.
Pod poniższym linkiem kilka najistotniejszych informacji:
dla bardziej zainteresowanych prospekt emisyjny (obszerrniejsza lektura):

2012-06-13

WIG20 dalszy rozwój sytuacji

    Pokazuje nasz rynek siłę, co do tego nie ma wątpliwości. Na dziś wsparcie 2125 nieco w dole pozostało (liczyłem na jego test). Padł też kolejny opór, a my stanęliśmy pod następnym. Miedzy tymi oporami w sam raz jest miejsce na krótką techniczną korektę. Można w tym impulsie wyznaczyć falki 1 i 2 (ukończone), oraz 3 (ta niekoniecznie acz możliwe, że też jest skończona). Z długości fal 1 i 3 jasno wynika, że nie jest to korekcyjna trójka. Możliwe też, że przed 4 będziemy mieć jeszcze próbę ataku na linię trendu. W każdym razie 4 nie powinna zejść poniżej linii (teraz już wsparcia) wczoraj pokonanej. Kolejne podejście pod opór w ramach fali 5 zakończyło by impuls (być może naruszeniem).
  Następnie czas na korektę abc, której potencjał powinien wyczerpać się w okolicach 2150-2125. Jeśli tak potoczyło by się to w krótkim terminie, to powstaje realna szansa na 2400. Ale o tym napiszę jak będą ku temu spełnione warunki.
PS. Z racji sygnału kupna jutro słów kilka o SEG2026

2012-06-12

Sygnały sprzedaży dla QUE3 i TEMP7

  Pojawiły się sygnały sprzedaży dla funduszy QUE3 - Quercus short, oraz TEMP7 - Templeton Frontier Markets, krótkie zatem podsumowanie.

   Zacznę od Quercusa, fundusz ten dał sygnał niemal w tym samym czasie co QUE2 (Quercus lev.) czyli najbardziej ofensywny i ryzykowny. Trudno było jednoznacznie ocenić, który sygnał jest właściwy, za spadkami przemawiały nastroje i napływające informacje, za wzrostami silne wyprzedanie rynku i ponad trzy miesiące spadków. Dzisiejszy sygnał daje odpowiedź, że póki co byki górą. Sam fundusz po sygnale początkowo dawał zarobić, ale ostatnio jakby wszystko się zmieniło. Ostatecznie od 14.05 (sygnał kupna) do dziś przyniósł 2,67% strat. Oczywiście to wynik szacunkowy, jeśli ktoś dokonał transakcji na sygnał, to dane wyjściowe będą nieco inne, w zależności od daty decyzji.

    TEMP7 był jednym z najdłużej utrzymujących się na sygnale kupna, po okresie przestoju ruszył za wzmacniającym się dolarem. Następnie ładnie przetrwał majową korektę, a teraz znowu głównie za przyczyną dolara obsunął się dając sygnał. Od 27.02 do dziś dał zarobić 2,59% i tu podobnie wynik końcowy w portfelu będzie zależał od dat realizacji inwestycji

2012-06-11

WIG20 i kluczowe 2125

   Kluczowy poziom dla WIG20 2125 pkt. mamy pod sobą, wypada więc przyjąć założenie, że jest to dla nas kluczowe wsparcie. Jego istota nie pozwala tak od razu z marszu pójść dalej, trzeba się upewnić czy dno jest solidne zanim pójdzie się dalej. Upadek z większej wysokości mógłby być bardzo bolesny. Ponadto wraca obawa o greckie wybory, właśnie teraz kiedy problem hiszpański został na czas jakiś odsunięty. O ile zgadzam się z autorytetami co do znaczenia wartości 2125 na WIG20, o tyle nie zgadzam się, że otwiera on drogę do 2400. Mam swoje dwie kreski nie istotne dla długodystansowców, ale bardzo ważne dla tzw. traderów.  W każdym razie dla funduszowców obowiązuje sygnał RSI, zabezpieczeniem jest poziom 2125. A ja prywatnie mam swój stop, podniesiony już ponad 6% od sygnału kupna.
PS. Z racji uciążliwej kontuzji prawego łokcia, wpisy nieco krótsze, a rysunki mniej precyzyjne. Wybaczcie.

2012-06-10

Historia Metalu 58 - Unblack Metal

Wywodzący się z drugiej fali Black Metal podgatunek zwany Unblack Metal, zwany również Christian Black Metal, to nic innego jak chrześcijański Black. Zapraszam.
HORDE
ANTESTOR
CRIMSON MOONLIGHT
LENGSEL
FROST LIKE ASHES
SLECHTVALK
ARMAGEDDON HOLOCAUST
ARISTAEUS
i na koniec polski ELGIBBOR

2012-06-09

Podsumowanie eksperymentu 1

    Rok prowadzenia wirtualnego portfela minął bardzo szybko, głownie ze względu na dużą zmienność rynków. Ta zmienność  to z kolei następstwo sytuacji w Eurolandzie, oraz efektów w gospodarce światowej jako systemie naczyń połączonych. 
    Zanim przedstawię pierwsze konkrety, drobne uściślenie dotyczące sygnałów. Sam pojedynczy sygnał nic nam nie mówi ponad decyzję o kupnie bądź sprzedaży. Jeśli chcemy zbadać skuteczność sygnału rozpatrzyć musimy dwa sygnały, kupna - otwierający pozycję i sprzedaży - zamykający pozycję. Zdarzenie takie (dwa sygnały) nazwijmy dla naszych potrzeb inwestycją. Możemy teraz określić ile inwestycji wydarzyło się podczas rocznego badania, pamiętając, że oznacza to dwukrotnie większą liczbę sygnałów. I jeszcze jedno przyjmuję, że koniec badań z datą 31.05 jest automatycznym sygnałem SELL dla wszystkich otwartych sygnałem BUY pozycji.
    Po tych wyjaśnieniach możemy zobaczyć pierwszą serię danych.
Narzędzie wygenerowało 290 sygnałów, co skutkowało 145 inwestycjami. 79 inwestycji zakończyło się wynikiem dodatnim co stanowi 54,48%. 66 to inwestycje zakończone wynikiem ujemnym 45,52%. Jeszcze raz wypada przypomnieć w jakim otoczeniu rynkowym prowadzone było badanie. Osobiście fakt, że na spadającym rynku narzędzie pokazało więcej inwestycji zakończonych sukcesem oceniam pozytywnie, zwłaszcza kiedy uzmysłowię sobie, że wśród narzędzi Skandii jest tylko kilka dających zarabiać na spadkach, większość zarabia na wzrostach, lub chroni kapitał przed spadkiem .

2012-06-08

S&P500 - Wczorajszy górny cień

     Wspominałem o tym wczoraj, chyba na forum Money, jak to czasem górny cień nie oznacza żadnego przesilenia. Po dłuższym spadku bywa, że taka zagrywka jest zaplanowaniem scenariusza na dzień następny. Co prawda cień nie został całkowicie zakryty na zamknięciu, ale w notowaniach posesyjnych ruch jest kontynuowany.
Co do dalszego rozwoju na rynku amerykańskim, to potencjalna oRGR nie koniecznie musi być dokończona,ponadto inwestorzy za oceanem nie boją się ryzykować zakupów na weekend, a to ostatnio nieczęsto się zdarza. Patrząc zaś na ten rok zauważam rozwój w kierunku utartych standardów. Był wyraźny efekt stycznia, było "sell in may..., czyżby nadszedł czas na letnią hossę?
    Przypomina mi się rok 2006 dość ostra przecena w maju z rozciągnięciem na część czerwca, a od święta Bożego Ciała do Dnia Nauczyciela stały ruch wzrostowy (chyba nawet dłużej).  W każdym razie 14.10 odrobiłem straty z tej korekty, dodam że wtedy nie było QUE2.

2012-06-07

USD/PLN - kibice już mają złotówki:)

      Jeszcze na początku roku wspominałem o możliwości umocnienia złotówki w kontekście Euro2012. Jakże się myliłem, nie biorąc pod uwagę takiej faktu, że przecież jesteśmy jedni przeciw wszystkim w Europie. To większość chce naszej waluty, więc wykorzysta swoją siłę do tego, by ta waluta nie była zbyt droga. Po co przepłacać. Oczywiście to nieco z przymrużeniem oka uknuta teoria spiskowa, ale akurat jak już wszyscy, którzy mieli przyjechać na turniej zaopatrzyli się w walutę gospodarzy, to nie ma co trzymać jej w słabości. Zwłaszcza, że można teraz jeszcze po raz drugi skorzystać i na umacniającej się walucie dodatkowo zarobić kupując nasze akcje.
Już po trzech dniach umocnienia złoty zszedł poniżej granicy 50% RSI rozdzielającej rynek byka od rynku niedźwiedzia. A jak czytelnie to się odbyło, mamy trzy sygnały sprzedaży poparte dywergencją. Wykres WIG20 dolarowy dopełnia obrazu.

 Ta ostatnia świeczka symbolizuje wzrost o 5,83% taką zmianę w dolarach zanotowali zachodni inwestorzy, nas musi zadowalać ledwie 3,49% zysku. 

2012-06-06

Amerykańskie dziwactwa

    Trzeba urodzić się gdzieś za oceanem w  jednym z ponad 50 stanów i spędzić tam całe życie, mało trzeba też wykształcić się w ich systemie. Słowem, zrozumieć mentalność amerykańskiego inwestora jest łatwiej będąc rodowitym Amerykaninem. My cóż czasem tylko przypominamy sobie ich kanony inwestycyjne. Tak było na początku października, kiedy indeks osunął się od szczytu o 20%. Jest to poziom odróżniający czas byka od czasu niedźwiedzia. Wtedy też zapoczątkowany został ruch, który zdaje się właśnie skończyliśmy korygować. I tu znowu amerykańskie dziwactwo tym razem zejście od szczytu 10%, czyli bariera zdrowej korekty. Zrobili co swoje pokazali nam piękną piątkę spadkową. I bez względu na sytuację powiedzieli basta. Nie jestem w stanie dziś powiedzieć co zrobią dalej. Minimalny ruch to korekta ABC, dopiero od jej przebiegu oraz uzyskanego poziomu i rozwoju sytuacji na rynkach europejskich podjęte zostaną decyzje.
   Na koniec ciekawostka, co Wam przypominają 4 ostatnie świece?

2012-06-05

HITY i BUBLE - nowy element na blogu

    Z racji zakończenia eksperymentu, znika ze strony notowanie "Wirtualnego portfela". Wiadomo powszechnie, że życie pustki nie znosi stąd coś w miejsce zwolnione postanowiłem wstawić. Dziś po raz pierwszy pojawia się nowe zestawienie pod nazwą "HITY", drugie zestawienie to "BUBLE".
    W tabeli " HITY" będą prezentowane te fundusze, które uzyskują najwyższe stopy zwrotu mierzone od chwili pojawienia się sygnału. W tabeli "BUBLE" odwrotnie tam będę notował dziesięć najgorszych pod tym względem sygnałów.
   Jeszcze jedna sprawa na koniec związana z brakiem aktualizacji wycen, a co za tym idzie całej strony głównej bloga (na szczęście już uzupełnione). przyczyną opóźnienia były dwie sprawy jeszcze przed wyjściem do pracy sprawdzałem i niestety strona nie była aktualizowana. Po powrocie z pracy zauważyłem szereg zmian na stronie Skandii, co wymagało kilku przeróbek w moim narzędziu. Teraz już wszystko gra i aktualizacje będą dokonywane w normalnym rytmie. Za opóźnienia przepraszam. 

2012-06-04

Zwrot "EDKA"

   Mamy ruch korekcyjny na najważniejszej parze walutowej. drugi dzień z rzędu euro umacnia się do dolara.Dokąd może to prowadzić. Oczywiście analiz można poszukać tu i ówdzie. Ale wobec niejasnej jeszcze sytuacji na rynkach być może właśnie stąd należy oczekiwać sygnału. Rzut oka na wykres.
Od momentu utworzenia formacji RGR odwracającej trend zrealizowany został zasięg formacji, a siłą rozpędu zeszliśmy jeszcze niżej. Pierwszy sygnał kupna RSI okazał się zdecydowanie fałszywy, zaś drugi jest niepewny (brak dywergencji). Może się więc zdarzyć powrót do dołka celem utworzenia formacji odwrócenia. Na dziś sytuację oceniam tak jesteśmy po 3 dynamicznej fali spadkowej i weszliśmy w korekcyjną 4. Do momentu przekroczenia poziomu 61,8% uznaję ruch za korekcyjny. Po którym należy spodziewać się kończącej fali 5. Stąd również wniosek, że ewentualny ruch na giełdach również będzie tylko korektą. Jak silną zobaczymy. 
    W wariancie alternatywnym (mało prawdopodobne dziś) po przełamaniu 61,8% można będzie mówić nie o korekcie a odwróceniu trendu. Niezależnie od rodzaju miejsca na ruch jest dość dużo i korekta może dać szansę na pokaźny zarobek.

2012-06-03

Historia Metalu 57 - NWoAHM

    Wzorem brytyjskiej amerykańska muzyka spod znaku ciężkiego brzmienia też doczekała się odrodzenia przyjmując, niejako w nawiązaniu do brytyjskiej wersji nazwę New Wave Of American Heavy Metal. Wywodzi się z Groove, Nu Metal oraz Original Hardcore Punk, tworząc niesamowitą mieszankę. 
MACHINE HEAD
PANTERA
DAMAGEPLAN
SLIPKNOT
DEMON HUNTER
KILLSWITCH  ENGAGE
DEVILLDRIVER
MASTODON
LIFE OF AGONY
LAMB OF GOD

2012-06-02

Strategia 53 - Zakończenie eksperymentu.

   Ani się obejrzałem a tu rok za nami. Pora wiec na ostatnie podsumowanie wirtualnego portfela. Zatem zmieni się też na jakiś czas struktura sobotnich wpisów. Ostatni tydzień mocno nerwowy na rynkach, ale nie do końca ma to swoje odzwierciedlenie w portfelu. Tu mimo kolejnych sygnałów praktycznie brak zmian. Zwłaszcza, że ze względu na koniec eksperymentu wprowadzanie nowych funduszy i tak nie ma sensu. Z obowiązku kronikarskiego niejako ostatnie sprawozdanie ze zmian i ostatnia również aktualizacja portfela.
Pozostające aktualnie na sygnałach według stanu na 31.05 prezentują się następująco: 
20.02 SKAN7 -2,06%
27.02 TEMP7 +8,67%
16.05 IDEA3 -0,88%
17.05 DWS4 +0,17%
17.05 ING6 -2,32%
18.05 ML7 +3,51%
18.05 HSBC3 +4,21%
23.05 ING5 +2,01%
23.05 ALL1 -0,51%
23.05 DWS3 +2,33%
23.05 SKAR3 +2,03%
24.05 PIO3 +2,49%

30.05 SKAN2 +0,83%
30.05 JB1 +0,88%
31.05 SF1 0%

Stan w wirtualnym portfelu
05.12 SKAN4 +1,54%
09.05 HSBC4 +2,13%
14.05 ML5 +5,99%
15.05 TEMP4 +2,07%
17.05 DWS5 +2,51%
17.05 QUE3 -1,19%
18.05 QUE2 +1,16%
21.05 SEB3 -0,46%
21.05 TEMP5 +1,22%
23.05 IDEA1 -1,49%

Sygnały kupna: JB1, SKAN2, SF1
Sygnały zacieśnij stop: BRAK
Sygnały sprzedaży: BRAK
Zmiany w portfelu: BRAK
Zysk za maj: -0,43%. Stopa zwrotu na dzień 31.05 wynosi -0,84%.
Tygodniowa zmiana w portfelu realnym +4,36%
Tygodniowa zmiana w portfelu wirtualnym +0,68%

Archiwum bloga