Goście

Szukaj na tym blogu

2013-05-31

SEGi - sygnalizują

   Jeśli pojawiają się sygnały dla funduszy bezpiecznych , a za takie uchodzą SEG to znak, że nasza waluta słabiutka. Patrząc jednak na stopę zwrotu za ostatnie 6 miesięcy nie bardzo mam ochotę właśnie w tym momencie inwestować w taki rodzaj aktywów. Za pół roku kilka % i to w momencie kiedy ceny walut znacznie wzrosły. Nie jest to dobry czas moim zdaniem. Zwłaszcza, że nasz rynek odzyskuje wigor, a do sygnałów z nieco większym potencjałem coraz bliżej.
    Na dodatek specyfika funduszy powoduje zablokowanie środków na czas minimum dwóch miesięcy, a to w obecnej sytuacji zbyt duże ryzyko, na takiej zmienności sygnał odwrotny może pojawić się zanim środki zostaną zaksięgowane. kiedyś miałem jeden z tych funduszy w portfelu i nawet udało się zarobić w 3 miesiące ponad 5%, ale to zupełnie inne czasy były.
    Samych funduszy opisywał nie będę z tego względu, że już kiedyś to zrobiłem, a i same informacje są dość zagmatwane (jak to w strukturach bywa) 
Bardziej zainteresowanych odsyłam do:



Sam z sygnałów nie skorzystam.

2013-05-30

Mała orgr wewnątrz dużej ... czyli wróżenie z fusów.

   Zwykle  staram się tego nie robić, ale co tam jest święto więc od święta zabawa we wróżkę . Patrząc na wykres coś takiego wpadło mi w oko. Wszyscy piszą o tej orgr którą i ja już opisałem. Tym czasem jest szansa na coś znacznie większego i ciekawszego. Mianowicie dużą formację oRGR, która jest w trakcie tworzenia, a której prawdopodobieństwo wcale nie jest takie małe, co postaram się wykazać poniżej.
   Na początek mała formacja. Ls tej formacji została widocznie przebita, a więc możliwy jest ruch powrotny celem przetestowania wsparcia jaki, się wybita ls stała. Nie koniecznie z tego poziomu może podejść jeszcze nieco wyżej. Wtedy zrealizuje się zasięg małej formacji. Ls małej formacji biegnie mniej więcej  na poziomie, na którym zakończyła się fala A korekty, co oznaczyłem jako R (potencjalne lewe ramię większej formacji). Powrót do ls i test może być przyczynkiem do powstania prawego R, wtedy mniejsza formacja orgr stała by się częścią dużej G. Sam zaś zasięg dużej oRGR to ni mniej ni więcej jak 250 pkt,  czyli od 2500 bo na tym poziomie mamy LS wynosił by 2750. 
   Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? A dlaczego nie? Można zapytać. Wszak istnieje coś co nazywa się fraktalem.

2013-05-29

XU100 - wychodzi z klina

   O niebezpieczeństwie na rynku tureckim pisałem już kilka razy. Ostatnio właśnie kiedy zauważyłem klin zwyżkujący. Po tak dynamicznym wyjściu dołem z formacji oczekiwać należy równie ostrej kontry. Jeśli tak bowiem nie nastąpi, to może okazać się początkiem większego ruchu korekcyjnego. Tuż poniżej dzisiejszej ceny zamknięcia mamy pierwszy opór, który zakładam że zostanie przełamany. Tym bardziej, że do dzisiejszej luki bessy na dokładkę mamy solidny czarny korpus. Zwykle takie niskie otwarcie jest okazją do odbicia w dalszej części sesji połączone z próbą  domykania luki, tu nic takiego nie nastąpiło. Czyżby więc wyłamanie dołem z klina należało połączyć z luką startową bessy i wcześniejszymi sygnałami dywergencji RSI?
 Czy może jutro sytuacja ulegnie zmianie, nie jestem skory do stawiania dalekosiężnych tez, ale możliwe, że jesteśmy świadkami budowy stosunkowo dużej formacji odwrócenia RGR. W tym układzie mamy już lewe ramię i głowę a teraz przed nami ruch do linii szyi, która wypada na poziomie wsparcia 2. Ale to tylko dość odważna hipoteza. Najpierw musi paść wsparcie 1.

2013-05-28

QUE1 - zacieśniamy stop, zmiana powrotna

   
   Zastosowany niedawno manewr z warunkowym stopem sprawdził się na tyle skutecznie, że fundusz dotarł do wartości uruchamiającej zacieśnienie stop.  Stop warunkowy w obecnej sytuacji można już sobie darować. O ile wynosił on 2%, to zysk jaki wypracował fundusz jest teraz na poziomie 10%. Przestaje zatem być celowe utrzymywanie tak ciasnego stopu i można powrócić do ogólnych założeń strategii. Przy czym stop jaki ustawiamy nie jest pierwotnym  (pełnym), ale taki jak po sygnale CUT, bo taki właśnie się wygenerował. Inwestycja zaczyna przynosić coraz większy zysk, a sytuacja na naszym rynku też zdaje się być coraz lepsza, martwią niestety obroty i volumen.
  Każdy kij ma dwa końce niski volumen może oznaczać obawę, ale też niedowierzanie inwestorów odnośnie pozytywnego scenariusza. Część zapewne czeka na ruch powrotny do wybitej linii szyi formacji wszystkim wiadomej. Nie ma lepszych warunków do windowania indeksów. Spóźnialscy za pewne dostarczą paliwa na kolejną falę wzrostów.  

2013-05-27

Jeden ruch wybite dwa opory

  Tę formację wszyscy widzą i o niej dużo mówią, a w takich sytuacjach naturalnym jest, ze znajdzie się ktoś kto zechce na tym zarobić. W tym celu podejmie grę na zmylenie większości.  I właśnie z czymś takim mamy do czynienia na liniowym wykresie formacja jest dobrze widoczna, ale na świecowym widoczne jest przyspieszenie (trzy białe korpusy). 
   W ruchu dzisiejszym wybite zostały dwa dość istotne opory. Pierwszy to LS formacji, o której wszyscy wiedzą, a której zasięg wynosi 2590 (według moich pomiarów i wyliczeń) oczywiście każdy w zależności od precyzji poda tu wynik o kilka punktów różny w którąś ze stron, ale przedział 2580- 2600 jest jak najbardziej zasadny. 
     Drugi opór to LT linia trendu wyznaczona od styczniowego szczytu, od której wcześniej nastąpiło lekkie cofnięcie. Na dodatek wszystko to miało miejsce w pobliżu 38,2 % zniesienia Fibonacciego ostatniego ruchu spadkowego, a skończyło się powyżej 50%, co zdaje się po krótkim odpoczynku (np. świeca doji) zapowiadać ruch w kierunku 61,8% co po przebiciu było by sygnałem zakończenia korekty i powrotu do trendu wzrostowego. Jak widać na wykresie zasięg formacji oRGR znajduje się daleko powyżej. 

2013-05-26

Moje ulubione 18 - KREATOR

Wracamy do stylu thrash w najczystszej postaci, a dzisiejszym gościem jest niemiecki KREATOR
IMPOSSIBLE BRUTALITY
VIOLENT REVOLUTION
ENEMY OF GOD
HORDES OF HAOS
CIVILIZATION COLAPSE
PHANTOM ANTICHRIST
PEOPLE OF THE LIE
EXTREME AGGRESSION
COMA OF SOULS
THE NUMBER OF THE BEAST

2013-05-25

Sufler 16 - 23. 05. 2013

  Tydzień konsolidacji jak pokazuje wynik, początkowy wzrost został zanegowany niemal w całości przez czwartkowe wydarzenia. Na razie jednak większego zagrożenia dla portfela nie ma fundusze utrzymują się blisko ostatnich szczytów, wystarczy powiedzieć że żaden nie obsunął się powyżej 1% od swojego ostatniego szczytu. Ciekawostką jest fakt, ze pieniężne w skali tygodnia wykazały stratę.
 MIESIĄC (V) +2,74%
KWARTAŁ (III 12 - V 13) +6,11%
PÓŁROCZE (XII 12 - V 13) +19,29%
ROK (VI 12 - V 13) +53,82%
DWA LATA (VI 11 - V 13) +48,02%
ROK 2013 +3,84%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +29,45%

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +0,07%,

A poszczególne fundusze pracowały następująco




QUE1 - Kolejne setne części zysku i kolejny raz dowodzi dobrej selekcji spółek.
TEMP2 - Dalej rośnie choć nieco w tym tygodniu stracił impet.
UNK4 - Tym razem cofnięcie ale bardzo ograniczone.
KAHA4 - Też na niewielkim minusie.

2013-05-24

ML4 i SCH4 - sygnały sprzedaj z rynku japońskiego

  ML4 będący na podwójnie zacieśnionym stopie pokazał sygnał sprzedaży podobne zresztą zdarzenie miało miejsce w przypadku SCH4 ,
  Pierwszy z funduszy miał sygnał kupna w dniu 26 lutego, z kolei po prawie dokładnie miesiącu osiągnął poziom pierwszego zacieśnienia. Natomiast 7 maja pojawił się sygnał drugiego zacieśnienia. Zysk z inwestycji wynosił momentami ponad 30% , ostatecznie jednak po wczorajszym strząśnięciu zostaje z tego 20% z hakiem.
   Drugi swój sygnał pokazał 11 marca, a zacieśnienia stop 15 maja, zaś w dniu dzisiejszym pokazuje zysk o połowę mniejszy czyli nieco ponad 10% . Ani jeden ani drugi nie był zakupiony do portfela ale oba ze swoim wynikiem lądują wśród HITÓW znacząco poprawiając statystyki "Suflera"
PS. Przepraszam za opóźnienie awaria komputera.

2013-05-23

Załamanie czy ruch powrotny

Tak w powiększeniu wygląda sytuacja na indeksie po sesji dzisiejszej (NIKKEI), czy są powody do obaw?  Pisałem już niejednokrotnie i jest sprawą oczywistą, ze wybicie ważnego oporu albo przełamanie wsparcia jest zwykle przed kontynuacją dalszego ruchu korygowane. Bierze się to z faktu, że najczęściej w takich momentach dochodzi do wymiany inwestorów jedni patrząc na opór traktują go jako okazję do wyjścia z rynku licząc na zwrot (a wybicie traktują jako fałszywe), inni dokładnie odwrotnie liczą na skuteczną kontynuację po ruchu powrotnym, który jest sprawdzeniem czy opór stał się wsparciem (albo wsparcie oporem w zależności od kierunku). W dniu dzisiejszym linia trendu znajduje się na poziomie około 14028 i stale opada robiąc miejsce do dalszego osuwania. Na kolejnych wykresach linię tą pokazuję jako poziome wsparcie. o świecy miesięcznej możemy powiedzieć, że buduje się górny cień ale do końca jeszcze kilka sesji a rynek dynamiczny trudno więc zakładać jak to będzie wyglądało na koniec
Na wykresie tygodniowym świeczka jest oczywiście czarna do końca tygodnia jedna sesja i trudno zakładać że tydzień zakończymy wzrostem. Ale jest jeszcze miejsce do osunięcia nawet dla kolejnej tygodniowej świecy.
Na dziennym z kolei wygląda, że miejsca jakby mniej, ale i tydzień się kończy, a po niedzieli nowe rozdanie. Trudno oczekiwać aby tak ważny opór wzięty był z marszu, spodziewał bym się nawet miesięcznego tańca wokół osuwającej się linii. A dopiero później zdecydowany ruch. 

2013-05-22

Wielka RGR na "Edku"

   Dawno już nie zaglądałem na pary walutowe, aż przypomniałem sobie rozmowę z kolegą sprzed kilku tygodni na temat formacji tworzącej się na najważniejszej parze. Stali czytelnicy jak i bardziej obeznani doskonale wiedzą, ale być może komuś przyda się mała powtórka z teorii. Formacja ramię głowa ramię to zapowiedź zmiany trendu. A zakres ruchu to pionowo mierzona odległość od szczytu głowy do LS w naszym przypadku to 0,09731 centa. Taka jest bowiem różnica zamknięcia świecy szczytowej od jego rzutu prostopadłego na LS. Tę odległość odkładamy w dół poniżej linii szyi na końcu prawego ramienia (na dziś 1,28125) A wielkość z nawiasu pomniejszona o wysokość głowy daje 1,18394 i jest to właśnie poziom docelowy dla realizacji formacji.
   Zdarza się, że formacja wybita zostaje fałszywie, czyli po zejściu poniżej LS następuje zwrot i ruch w kierunku przeciwnym. Takie zjawisko nazywamy " Psem Baskerville'a", a skutkuje ruchem w przeciwnym kierunku o podwojony zasięg formacji. Zatem mamy 0,09731*2=0,19462. Wielkość tę odkładamy z tego samego miejsca w górę czyli do 1,28125 dodajemy 0,19462 i otrzymujemy zasięg 1,47587. Tak więc euro/dolar po wybiciu może zatrzymać się albo na poziomie 1,1839, albo 1,4759  i w obu przypadkach będzie to ruch o wielkim znaczeniu.

2013-05-21

Zrozumieć Nikkei


To co od kilku miesięcy dzieje się na giełdzie japońskiej nie trudno zrozumieć, kiedy rząd japoński zorientował się jak USA walczy z kryzysem i jakie dodruk pieniądza daje efekty, centralny Bank Japonii przyjął dokładnie taką samą politykę. Jak tylko w widoczny sposób zaczął osłabiać się jen, indeks ruszył dynamicznie i pnie się systematycznie w górę. Ostatnie pół roku to istna jazda bez trzymanki i coraz częściej pojawiają się pytania jak długo jeszcze?  Właściwie co mniej odporni pewnie już opuścili rynek (gorące ręce), ale trend zdaje się mieć dobrze. Wskaźniki choć gorące to nie przejawiają na razie oznak przesilenia. I to jest właśnie ciekawe zjawisko rynek rośnie nieprzerwanie od pół roku i nic. Gdzie tkwi haczyk?
Powyższy wykres zdaję się odpowiadać na to pytanie. Właśnie z marszu ot tak jakby to był wykres intra wybita została ponad dwudziestoletnia linia trendu spadkowego, takie wydarzenie może jedynie sprowokować do cofnięcia i testu czy wybity opór zamienił się we wsparcie o wystarczającym znaczeniu i sile. A po takim teście droga na północ stoi otworem.

2013-05-20

Za nami pierwszy rok z "Suflerem"

  
   18 maja 2012 pojawił się sygnał kupna dla fundusz QUE2, miałem go wtedy 100% w portfelu i byłem mocno podłamany stratami poniesionymi jeszcze w sierpniu 2011. "Sufler" co prawda jeszcze nie był tak do końca gotowy i prace badawcze wciąż trwały, ale trochę korzystając z okazji, trochę patrząc na to jak zachował się feralnego sierpnia postanowiłem założyć stop i od tego momentu prowadzić inwestycje według wskazań narzędzia. Zatem wraz z wycenami za 17 maja upłynął dokładnie rok od momentu kiedy powierzyłem swoje (a jak się okazało później nie tylko swoje ) oszczędności stworzonemu narzędziu.
  Kiedy dziś oglądam się wstecz to jestem z siebie bardzo zadowolony. Po pierwsze mój "suflerek" pozwolił na osiągnięcie rocznej stopy zwrotu mierzonej metodą WANJU na poziomie 29,63%. Co bez względu na sytuację rynkową oceniam bardzo pozytywnie. Chciałoby się co roku mieć wynik  na takim poziomie. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie mojego osobistego portfela. Jeden znajomy wykonując dokładnie te same ruchy uzyskał zysk nieco ponad 10% i pytał mnie dlaczego tak jest. Kiedy zbadaliśmy sprawę dokładniej okazało się, że jego stosunkowo młody i niewielki jeszcze portfel nieco mocniej niż mój odczuwa skutki co miesiąc pobieranych opłat. Tak już ze Skandią jest im większy portfel, tym mniejszy wpływ opłat na wynik inwestycji. Ponadto co co innego metoda WANJU, a co innego zmiana procentowa portfela, tę mam na poziomie ponad 50% za przyczyną dodatkowych wpłat.
   Za wszelki dodatkowy komentarz wystarczy porównanie zmian wykresu za ostatni rok (z pomocą "Suflera") z tym co było rok wcześniej (zanim wdrożyłem "Suflera").  Czyli odpowiednio pierwsze 12 świec od prawej i pierwsze 12 świec od lewej. Podstawową zaletą jest wyraźne wejście wykresu w trend rosnący. I zanik stresujących mocno odchyleń w jedną lub drugą stronę. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Celowo też podzieliłem portfel na 4 części, właśnie po to aby unikać takich wielkich wahań jak wcześniej miały miejsce.

2013-05-19

Moje ulubione 17 - GUNS' N' ROSES

Tak charakterystycznej gitary jaką serwuje Slash trudno nie podziwiać. Zapraszam na prawdziwą ucztę.
SWEET CHILD ON MINE
PARADISE CITY
NOVEMBER RAIN
KNOCKIN' ON HEAVEN'S DOOR
COMA
DON'T CRY
WELCOME TO THE JUNGLE
ESTRANGED
THE GODFATHER THEME
PATIENCE

2013-05-18

Sufler 09 - 16. 05. 2013


  Kolejny majowy tydzień i kolejne zaskoczenie. Nie ma wyprzedaży do czego ostatnimi laty byliśmy przyzwyczajeni, a niedźwiedzie chyba przeniosły się spać na południową półkulę gdzie właśnie zbliża się zima. Mimo iż połowa portfela to fundusze pieniężne wzrost jest dość dobrze widoczny, konieczne było przeskalowanie obszaru wykresu, gdyż majowa świeczka wyskoczyła z obrazka. Cieszy mnie bardzo udany eksperyment z warunkowym stopem dla QUE1, ten fundusz odpłaca się za zaufanie i wyznacza kolejne szczyty lokalne mimo konsolidacji indeksu.
 MIESIĄC (V) +2,66%
KWARTAŁ (III 12 - V 13) +6,04%
PÓŁROCZE (XII 12 - V 13) +19,20%
ROK (VI 12 - V 13) +53,71%
DWA LATA (VI 11 - V 13) +47,914%
ROK 2013 +3,77%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +29,36%

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,28%,

A poszczególne fundusze pracowały następująco



QUE1 - Zwraca kredyt zaufania i dokłada systematycznie do portfela
TEMP2 - Jedna z bardziej udanych inwestycji w mojej przygodzie inwestycyjnej, a najlepsza pod okiem "Suflera".
UNK4 - Stabilizator portfela oczekujący na właściwy sygnał znowu coś dokłada.
KAHA4 - Podobnie jak powyższy ale nie taki sam efekt.

HSBC2 - BUY, DWS5 i ML5 - SELL

Pojawił się sygnał kupna dla HSBC2 - HSBC GIF Euroland Equity Smaller Companies czyli małe spółki z rynku rozwiniętej Europy. Jest oczywiście moim zdaniem zbyt późno na wchodzenie w ten rejon, kiedy fundusz z tego obszaru jakim jest TEMP2 dał do portfela ponad 26% i jest na podwójnie zacieśnionym stopie. Powyższy wykres za ostanie pół roku pokazuje, że fundusz nie pracował najlepiej.

Jak pisałem kiedy pojawiały się sygnały kupna dla złota, odbicie na tym kruszcu miało charakter czysto korekcyjny. Złoto nawet nie dotarło do oporu 1520 zawracając nieco wcześniej. Słuszne zatem okazały się prognozy i powstrzymanie się od inwestowania. Choć na krótko można było skubnąć kilka % to potrzeba było do tego dużo szczęścia i niezłego refleksu o czuciu rynku i precyzji działania nie wspominając. Dzisiejsze sygnały sprzedaży zarówno ML5 jak i DWS5 potwierdzają słuszność prognoz. Oba notują stratę oba lądują wśród pomyłek. Oba na szczęście wśród wirtualnych.


2013-05-16

SCH4 - "Japończyk" do zacieśnienia

   Drugi w ofercie Skandii fundusz bazujący na rynku japońskim doczekał się sygnału zacieśnienia. Generalnie spisuje się nieco słabiej nie dość, że sygnał pojawił się dopiero 11 marca, to przez długi czas zachowywał się znacznie słabiej niż ML4. Zresztą sam wynik też nieporównywalny. Ale i tak zysk już na tyle atrakcyjny, ze warto zacieśnić stop o 20% zgodnie z przyjętymi założeniami. Wygląda na to, że przy silnym trendzie jaki pojawił się na rynku japońskim od momentu zmiany na stanowisku ichniejszego odpowiednika naszego prezesa NBP i polityce zdecydowanego osłabienia jena, nawet tak spóźniony sygnał okazuje się skuteczny, przecież zysk ponad 15% w niecały kwartał powinien zadowolić każdego. No i warto mieć na uwadze, że to wcale nie musi być koniec, wszak nie walczy się z bankiem centralnym. Jak jest decyzja o dodruku to dopóki jest trend powinien trwać.

2013-05-15

WIG20 - budowa formacji trwa

  Kilka dni temu pisałem o możliwości powstania formacji oRGR. Dziś można powiedzieć wyznaczona została potencjalna LS formacji, pięknie zawieszona na 38,2% zniesienia Fibonacciego. Teraz najwłaściwsze dla dalszej budowy formacji było by cofnięcie do 23,6% w celu budowy prawego ramienia. Z drugiej strony zamknięcie powyżej linii 38,2% może zachęcić byki do dalszego ataku. Jesteśmy po udanym teście wybitej krótkoterminowej linii trendu. Na dodatek biorąc jako właściwą LS linię ukośną to w takim przypadku formacja została już wybita, a przed nami realizacja jej zasięgu. A to może poprzez pokonanie 50% i dalej 62,8% (obie wartości są poniżej zasięgu formacji) może doprowadzić do wybicia wyższej linii prowadzone od szczytu ze stycznia i ostatecznie doprowadzić do zmiany trendu. Nie ma jednak po co spieszyć się z definitywnymi wnioskami. Jest jeszcze kilka barier do pokonania. Książkowo dopiero trwałe pokonanie 62,8% może być podstawą do uznania zmiany trendu.

2013-05-14

ML1 - pora zacieśnić stop

   Kolejny z funduszy akcyjnych bazujący na rynkach rozwiniętych osiągnął poziom zysków godnych wprowadzenia dodatkowej ochrony w postaci zacieśnionego stop. Zmniejszamy więc dla niego poziom osunięcia od szczytu o 20%. I obserwujemy co dalej czas przyniesie. Indeks S&P zbliża się do istotnego poziomu jakim jest tu i ówdzie wspominany 1650, a sekwencja wzrostowa jest na tyle istotne, że może prowokować do realizacji zysków. Od 4 stycznia kiedy pojawił się sygnał kupna fundusz dość stabilnie i systematycznie wzrastał osiągając w tym ruchu 10%, następnie obserwujemy korekcyjne zejście (techniczne ABC), po którym następuje dość intensywny wzrost. 
   Dzięki temu zabiegowi w razie cofnięcia ochronimy nieco większą część wypracowanego przez fundusz zysku.

2013-05-13

Uwaga na rynek turecki.

   Ciągłe zainteresowanie rynkiem tureckim skłania mnie do pewnej refleksji. Niedawno pisałem o wybiciu z trójkąta, a dziś chciałem opisać sytuację dość często mającą miejsce po wybiciu mianowicie  chodzi o ruch powrotny i test oporu jako wsparcia lub powrót pod wybity opór i zmianę trendu. Na wykresie widoczna jest kolejna formacja szczytowa sugerująca zwrot. I wszystko wyglądało na klasyczną właśnie taką sytuację do momentu kiedy uświadomiłem sobie kolejne wyjście RSI ze strefy wykupienia (sygnał sprzedaży). właśnie wtedy zauważyłem ogromną dywergencję która właśnie w tym momencie powstała. Na dodatek nawet tej dywergencji nie zaznaczyłem, zauważyłem bowiem jeszcze coś bardziej niepokojącego. Otóż linia dywergencji na wykresie świecowym wraz z dolnym ograniczeniem trójkąta tworzy nic innego aniżeli klin zwyżkujący, czyli zapowiedź zmiany trendu.
   Biorąc powyższe w całość uważam że należy dla rynku tureckiego zapalić żółte na razie światełko ostrzegawcze. Może jest to faktycznie tylko ruch powrotny do górnego ograniczenia trójkąta, ale jeśli nie? 

2013-05-12

Moje ulubione 16 - +GARY MOORE+

Ten nieżyjący już niestety irlandzki gitarzysta miał swój fantastyczny styl. Zapraszam
THE LONER
REST IN PEACE
AFTER THE WAR
OH PRETTY WOMAN
OVER THE HILLS AND FAR AWAY
EMPTY ROOMS
STILL GOT THE BLUES
OUT IN THE FIELDS
THE STUMBLE
PARISIENNE WALKAWAYS

2013-05-11

Sufler 02 - 09. 05. 2013


   Pierwszy tydzień maja to całkowite odrobienie start kwietniowych co ładnie widoczne jest na majowej świecy. Mimo iż ponad połowa portfela czeka w funduszach pieniężnych na właściwy moment. Część akcyjna ładnie pracuje, a wobec majowych zagrożeń dodatkowym zabezpieczeniem na wszelki wypadek jest dość ciasny stop. Eksperyment z QUE1 zdaje się być całkiem udanym na bardzo ciasnym stopie fundusz wyznaczył lokalne szczyty i zysk jest największy od początku inwestycji. 
MIESIĄC (V) +1,36%
KWARTAŁ (III 12 - V 13) +4,69%
PÓŁROCZE (XII 12 - V 13) +17,69%
ROK (VI 12 - V 13) +51,76%
DWA LATA (VI 11 - V 13) +46,04%
ROK 2013 +2,45%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +27,72%

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,36%,

A poszczególne fundusze pracowały następująco


QUE1 - wyznaczył nowe lokalne szczyty co widać po podnoszonym w tygodniu stopie
TEMP2 - doczekał się sygnału CUT2 czego chcieć więcej.
UNK4 - można powiedzieć, że zarabia na opłaty.
KAHA4 - nie chce pozostawać z tyłu i też coś do portfela dokłada.


2013-05-10

Rzut oka na WIG20 dolarowy

    Zgodnie z wczorajsza sugestią zerkamy dziś na przypuszczalne ruch zagranicy. Jeszcze wczoraj sytuacja wyglądała dość ciekawie. Dziś nieco uległa pogorszeniu. Raczej nie ma już szans na podwójne dno, prędzej możemy spodziewać się potrójnego (d1, d2, d3). Ewentualnie może  pojawić się trójkąt a nawet klin zniżkujący. Na razie oporem jest  z jednej strony 38,2% zniesienia Fibonacciego, oraz górne ograniczenie potencjalnego trójkąta (s1, s2, s3).  
Zwraca uwagę RSI z każdym dołkiem wyżej zatrzymujące swoje zejście. Sygnały kupna zdają się być niezagrożone. Mimo wszystko obecny marazm może jeszcze potrwać.

2013-05-09

WIG20 ostrzega

  Wybita krótka linia trendu skłania naturalnie do testu i sprawdzenia czy opór zmienił się we wsparcie. Nieco wyżej opada linia średnioterminowa od szczytu ze stycznia. Właśnie dojścia do tej wyżej położonej oczekiwałem pisząc o dojściu do 2400, tam biegnie pozioma potencjalna LS hipotetycznej formacji oRGR. Dzisiejsze cofnięcie kładzie się cieniem na tym scenariuszu, a wątpliwości pojawiają się za sprawą utworzonej przez ostatnie 2 świece formacji objęcia bessy. Owszem formacja jest bardziej wiarygodna po istotnym wzroście, ale nie można wykluczyć jej znaczenia jako zapowiedzi ruchu korekcyjnego. tradycyjnie zbyt czytelna oRGR sprowokowała graczy do zagrań ukierunkowanych na zasianie wątpliwości. Cofnięcie do nieco niżej usytuowanej poziomej traktować należy cały czas jako element budowy formacji. Tyle, że może ona teraz przyjąć lekko zniekształconą formę z ukośnie opadającą LS. 
  Bardzo możliwe jest, że dzisiejsze cofnięcie to tylko element tańca na poziomie 23,6% zniesienia Fibonacciego, podobnie zresztą jak było to na lewym ramieniu. 
   Cały czas oczywiście hipotetycznym. No i oczywiście zwrócić należy uwagę, że opisywana wcześniej pro wzrostowa dywergencja nie została zanegowana. Więc mimo zwiększenia się ryzyka nadal preferowany jest scenariusz optymistyczny. Zbieżność 38,2% z linią trendu spadkowego i potencjalną LS budowanej formacji zdaje się mocno przyciągać. A z kolei przeszkodą może być postrzegania obecnego miesiąca w myśl zasady SELL IN MAY ANG GO AWAY.

2013-05-08

ML4 - CUT2, SF1 - SELL

    Kolejne sygnały "sufler" podpowiada. Pierwszy dotyczy opisanego co tylko sygnału CUT2  (przy okazji TEMP2),  tym razem pokazał taki dla ML4.  To jest zysk, który naprawdę warto chronić.

Drugi, to sygnał sprzedaży ustawionego na spadki SF1, który od ostatniego szczytu obsunął się dość znacznie. Na tyle, że tu z kolei pokazał się sygnał sprzedaży. Na wykresie poniżej widoczne jest ostatnie cofnięcie. Jednakże wypracowany zysk lokuje sygnał w kategorii HIT, co w konsekwencji podnosi statystyki suflera.
Oczywiście to był tylko obserwowany dla statystyk HIT. Obydwa wykresy pokazują jak fundusze pracowały od sygnału kupna do dzisiejszych wskazań.

2013-05-07

TEMP2 sygnał CUT2, JPM2 - BUY

  
 Od momentu zakupu funduszy wypracował zysk, który uprawnia do zacieśnienia stop po raz drugi. Sprawdzałem przy tej okazji kiedy wystąpił ten pierwszy i okazało się że wcale nie mam go zaznaczonego i opisanego. Albo to jakieś przeoczenie albo wykasowałem usuwając informację o sygnałach, które uległy wygaszeniu. To jest kolejny argument za tym, żeby nieco zmienić (po 18 maja) sposób prezentacji całości na blogu.
   Wracam jednak do samego sygnału. Założenia są takie, że od ceny zakupu wzrost o określoną wartość powoduje zacieśnienie stop. Na ciasnym stopie korekta może wygenerować sygnał sprzedaży, ale nie zawsze tak się dzieje czego dowodem jest posiadany w portfelu TEMP2. Wtedy może okazać się, że cena po raz kolejny wzrośnie o tak samo ustalona wartość. Co prawda stopa zwrotu wzrośnie dwukrotnie, ale wzrośnie również ryzyko korekty. I po to właśnie nam sygnał CUT2 (zacieśnij stop po raz drugi). Wobec zwiększonego ryzyka korekty warto zacząć chronić większą część zysków niż do tej pory. 
   Oczywiście sytuacja może się powtórzyć, wtedy albo uchronimy nieco więcej wypracowanego zysku, albo doczekamy kolejnego cięcia, po następnym wzroście ryzyko korekty będzie jeszcze większe i tak aż do momentu w którym stop wyniesie 0 według przyjętych założeń stanie się tak przy stopie zwrotu wynoszącej 50%. Co na fundusze akcyjne jest zyskiem nie często spotykanym. Oczywiście są takie dla których wynik tej wielkości nie jest rzadkością QUE2, ML5, ML6. Ale z racji większej skali odchyleń parametry tych funduszy są ustawione nieco inaczej. Przy standardowych okazało by się, że sygnały pojawiają się po 2 a nawet 3 razy w tygodniu, co w przypadku funduszy jest mało sensowne ze względu na czas zakupu lub odsprzedania jednostek.
 
  Właśnie kiedy skończyłem pisać ukazały się aktualizacje wycen z których wyłonił się sygnał kupna dla JPM2, ale wobec coraz wyraźniejszych sygnałów przesilenia za oceanem nie polecam zakupu funduszu o dość dużej ekspozycji na tamten rynek.  Sygnał tylko do statystyk.

2013-05-06

DWS8 - sygnał kupna z rynku tureckiego.

  Pisałem zupełnie niedawno o wybiciu oporu na wykresie XU100, wspominałem również o możliwości wystąpienia ruchu powrotnego. Taki ruch to coś naturalnego opór jest wtedy testowany jako potencjalne wsparcie. Jak na razie nie ma indeks ochoty nawet na cofnięcie testujące a piątkowy górny cień został niemal w całości zakryty.
 Jednocześnie dla funduszu DWS8 pojawił się po wycenie z 2 maja sygnał kupna. Dość ciekawie zsynchronizowany z sygnałami technicznymi indeksu.
   Tradycyjnie prezentuję wykres funduszu z ostatnie pół roku, ale proponuję tym razem porównać go z 5 miesięcznym wykresem indeksu. 
Biorąc poprawkę na opóźnienie funduszy względem wykresu oraz odcinając pierwszy miesiąc na wykresie funduszu dostrzeżemy bardzo dużą zbieżność obu wykresów. I szkoda tylko, ze fundusz nie jest dostępny we wszystkich produktach. Zatem nie mogę skorzystać z tego sygnału.

2013-05-05

Moje ulubione 15 - NIGHTWISH

  Niestety wielka szkoda, że Tarja już nie jest w zespole, bez względu na okoliczności jej odejścia zespół na tym stracił. Zapraszam.
WALKING IN THE AIR
WISH I HAD AN ANGEL
GETHSEMANE
SACREMENT OF WILDERNESS
SWANHEART
END OF ALL HOPE
PHANTOM OF THE OPERA
PASSION AND THE OPERA
NEMO
OVER THE HILLS AND FAR AWAY
Ostatni utwór to kapitalna zapowiedź tego co będzie za tydzień. Wtajemniczeni już wiedzą:)

2013-05-04

Sufler 25. 04 - 02. 05. 2013. Podsumowanie kwietnia.

  Majówka co roku zaburza nieco rytm rozliczeniowy. Właściwie jak w tytule powinno pojawić się rozliczenie tygodniowe, a podsumowanie miesiąca w pierwszy dzień kiedy pojawiły się wyceny z 30 kwietnia. Ale ze względu na układ dni świątecznych dzisiejszy wpis będzie tak naprawdę podsumowaniem miesiąca i niepełnego tygodnia. Ale już za tydzień wszystko wróci do normy.
   Kwietniowa świeca to pierwsza czerwona od 9 miesięcy, ale nie czyni wielkiego spustoszenia. Dolny cień jaki został zbudowany działa nieco uspokajająco. Portfel w tym czasie ustawił się w proporcjach 50 na 50, a bardziej dokładnie 57,36% bezpieczne 42,64% akcyjne. Ostatecznie strata kwietniowa zamyka się na poziomie 1,06% co wobec wcześniejszego niemal 3% cofnięcia jest dość pozytywnym, objawem. Dodatkowo ten czerwony korpusik uświadamia, że nie jest możliwe tylko i wyłącznie zarabianie i cofnięcia ( oby jak najrzadsze) być muszą w procesie inwestycyjnym. 

MIESIĄC (IV) -1,06%
KWARTAŁ (II 12 - IV 13) +9,02%
PÓŁROCZE (XI 12 - IV 13) +17,07%
ROK (V 12 - IV 13) +25,99%
DWA LATA (V 11 - IV 13) +34,56%
ROK 2013 +1,17%

Zmiana całego portfela za ubiegły miesiąc wynosi: -1,06%%,

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +26,13%
A poszczególne fundusze pracowały następująco
QUE1 na warunkowym stopie wygląda, że słusznie
TEMP2 po lekkim cofnięciu ruszył na nowe szczyty a zacieśniony stop znowu przesuwa się w górę.
QUE2 sprzedany po sygnale ze stratą, która na koniec miesiąca byłaby niemal dwukrotnie większa
UNK4 w miejsce QUE2 stabilizuje portfel i coś dokłada równoważąc miesięczne koszty utrzymania polisy.
TEMP7 sprzedany po sygnale w niezbyt dobrym momencie, ale cóż przyszłości nie przewidzimy
KAHA4 dalsza stabilizacja portfela, ale też przygotowanie gotówki pod ewentualne sygnały kupna.
 
   Na koniec jeszcze jeden wykres tym razem ten, który powinien ukazać się na początku. Brakuje aktualnych wycen QUE1 i KAHA4. Mamy natomiast przesunięcie o jedną świecę i nowe bazy dla zysków w jednostce czasowej.


MIESIĄC (V) +0,18%
KWARTAŁ (III 12 - V 13) +3,47%
PÓŁROCZE (XII 12 - V 13) +16,33%
ROK (VI 12 - V 13) +50,00%
DWA LATA (VI 11 - V 13) +44,34%
ROK 2013 +1,26%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +26,23%

2013-05-03

My świętujemy inni wybijają

Kiedy u nas majówka trwa w najlepsze na najważniejszych rynkach obserwujemy solidarne wybicia. Tak było w USA, Niemczech i we Francji. Wystarczy rzut oka na wykresy




Na rynkach tureckim i rosyjskim takowe mieliśmy nieco wcześniej, tylko nasz rynek na coś cały czas czeka. Może na miedź, która dziś wybiła linię szyi podwójnego dna.
Formacja jest bardzo wyraźna a jej zasięg szacować można na okolice 350. Czy to będą wystarczające argumenty dla naszego rynku ??? Przekonamy się zapewne w poniedziałek.

Archiwum bloga