Goście

Szukaj na tym blogu

2013-05-07

TEMP2 sygnał CUT2, JPM2 - BUY

  
 Od momentu zakupu funduszy wypracował zysk, który uprawnia do zacieśnienia stop po raz drugi. Sprawdzałem przy tej okazji kiedy wystąpił ten pierwszy i okazało się że wcale nie mam go zaznaczonego i opisanego. Albo to jakieś przeoczenie albo wykasowałem usuwając informację o sygnałach, które uległy wygaszeniu. To jest kolejny argument za tym, żeby nieco zmienić (po 18 maja) sposób prezentacji całości na blogu.
   Wracam jednak do samego sygnału. Założenia są takie, że od ceny zakupu wzrost o określoną wartość powoduje zacieśnienie stop. Na ciasnym stopie korekta może wygenerować sygnał sprzedaży, ale nie zawsze tak się dzieje czego dowodem jest posiadany w portfelu TEMP2. Wtedy może okazać się, że cena po raz kolejny wzrośnie o tak samo ustalona wartość. Co prawda stopa zwrotu wzrośnie dwukrotnie, ale wzrośnie również ryzyko korekty. I po to właśnie nam sygnał CUT2 (zacieśnij stop po raz drugi). Wobec zwiększonego ryzyka korekty warto zacząć chronić większą część zysków niż do tej pory. 
   Oczywiście sytuacja może się powtórzyć, wtedy albo uchronimy nieco więcej wypracowanego zysku, albo doczekamy kolejnego cięcia, po następnym wzroście ryzyko korekty będzie jeszcze większe i tak aż do momentu w którym stop wyniesie 0 według przyjętych założeń stanie się tak przy stopie zwrotu wynoszącej 50%. Co na fundusze akcyjne jest zyskiem nie często spotykanym. Oczywiście są takie dla których wynik tej wielkości nie jest rzadkością QUE2, ML5, ML6. Ale z racji większej skali odchyleń parametry tych funduszy są ustawione nieco inaczej. Przy standardowych okazało by się, że sygnały pojawiają się po 2 a nawet 3 razy w tygodniu, co w przypadku funduszy jest mało sensowne ze względu na czas zakupu lub odsprzedania jednostek.
 
  Właśnie kiedy skończyłem pisać ukazały się aktualizacje wycen z których wyłonił się sygnał kupna dla JPM2, ale wobec coraz wyraźniejszych sygnałów przesilenia za oceanem nie polecam zakupu funduszu o dość dużej ekspozycji na tamten rynek.  Sygnał tylko do statystyk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga