Goście

Szukaj na tym blogu

2012-10-25

Sprzedaj BPH6 i DWS5

   Z lekkim opóźnieniem, spowodowanym brakiem aktualizacji wycen za dzień 23.10.12 wczoraj, pojawił się sygnał sprzedaży funduszu surowcowego. Dzięki usprawnieniu narzędziom na platformie Skandii, mogę w sposób bardziej czytelny pokazywać sytuację na wykresie oraz komentować wyniki zdarzeń. Sygnał kupna pojawił się po wycenach z pierwszego czerwca. Jednostka uczestnictwa kosztowała wtedy 131 PLN. W początkowej fazie cena rosła dość dynamicznie, osiągając szczyt 14 września, od tego czasu nastąpił zwrot aż po wycenach z 23 cena obsunęła się od szczytu na tyle by wygenerować sygnał sprzedaży. 
   Funduszu tego nie miałem w portfelu stąd operuję cenami z dnia sygnału. Dla funduszy z portfela wycena idzie po wartościach rzeczywistych, a te mogą się różnić od "sygnałowych" (QUE2 jest tego najlepszym przykładem). Przejdźmy do tego co najistotniejsze cena na dzień 23 wynosi 144,09 PLN daje nam to zysk rzędu 9,82%. Zresztą tak pokazuje wykres, a lokuje tę inwestycję w grupie HITY. Co oczywiście ma swoje odzwierciedlenie w BAROMETRZE INWESTYCJI. 
   Sygnał pojawił się nieco wcześniej , ale fundusz miał zacieśniony stop jako skutek dość wysokich zysków, które warto było dodatkowo zabezpieczyć. Niemal 10% w czasie niespełna 5 miesięcy to chyba nieźle.
DWS5 fundusz również bazujący na surowcu (złoto) pozostawał na sygnale kupna od 14 maja 2012, w tym czasie dał zarobić 8,03%. Kolejna zatem zamknięta inwestycja zaliczona do grupy HITY. Choć w tym wypadku zysk mniejszy, a czas pracy o pół miesiąca dłuższy w stosunku do BPH6. Obserwując zachowanie funduszu wypada podkreślić, trafność sygnału kupna (niemal idealnie w dołku). Z drugiej strony mam co nieco wątpliwości czy tym razem zacieśnienie stop nie zadziała na niekorzyść, tzn. czy spadek będzie kontynuowany. Nie wiem tego na pewno.
    Jeszce jedno zdanie na koniec, w jednej z części podsumowań pisałem o tak zwanym podejściu sektorowym. Skoro dwa fundusze z sektora surowcowego dały sygnały kupna może warto rozważyć zamknięcie pozycji w ML6. Wątpliwość polega na tym, że oba omawiane dziś fundusze miały zacieśnione stopy. Gdyby nie to nie było by sygnałów, a ML6 ładnie zaczął odbijać niemal odrabiając ostatnie straty. 

2 komentarze:

  1. "Skoro dwa fundusze z sektora surowcowego dały sygnały kupna może warto rozważyć zamknięcie pozycji w ML6." Czy nie chodziło przypadkiem o sygnał sprzedaży?

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście pomyłka, przepraszam i dziękuję za czujność:)

    OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga