Różne są sposoby reagowania na nieprzewidziane sytuacje. Można natychmiast zastosować manewr ucieczki, jak w zetknięciu palca z gorącym żelazkiem. Można kontynuować zagrywkę pod założenia przyjęte w strategii, czyli po prostu zaczekać na sygnał sprzedaży. Można też zaczekać na odbicie i na podstawie siły tego odbicia próbować wyjść z nieudanej transakcji. Przy tym ostatnim wariancie możemy sobie dodatkowo dopomóc, jeśli oczywiście mamy ku temu sposobność. Tą sposobnością może być odłożona gotówka. Ostatnio kiedy nasiliły się spadki miałem kilka rozmów ze znajomymi, którzy powoli zaczynają wątpić w sens inwestowania. Wyciągając argument, że na lokacie mieliby spokojnie zagwarantowane kilka procent rocznie. To prawda, ale też zamiast w tym momencie likwidować inwestycję (zaklepać stratę), lepiej moim zdaniem wyjąć gotówkę z lokaty i dokupić nieźle przecenionych jednostek uczestnictwa. Zresztą sam oczekuję na większą gotówkę, która zasili niebawem konta polis, w ten sposób obniżę cenę kupna. Często zalecają taką strategię doradcy mówiąc nie przejmuj się systematycznie wpłacając uśrednisz cenę zakupu i mimo chwilowych lub dłużej trwających strat, szybciej wyjdziesz na plus. Po reakcjach inwestorów odnoszę wrażenie, że spora część nie do końca wie o co w tym wszystkim chodzi. Oto przykład, który pozwoli lepiej zrozumieć cały mechanizm.
Posiadam 450 JU dowolnego funduszu kupionych po 100PLN, zatem wartość portfela w dniu zakupu wynosi 45000PLN. W czasie ostatnich spadków wartość jednostki spadła o 18%, a więc wynosi w tym momencie 82PLN, a portfel jest wart 36900PLN. Wróci on do stanu początkowego w momencie gdy cena jednostki powróci do wartości 100PLN, innym słowy wzrośnie o niemal 22% (tabelka z wcześniejszego odcinka cyklu). Co się stanie jeśli np. zainwestuję dziś kolejne 8000PLN?
Za podaną kwotę przy cenie 82PLN/JU mogę kupić 97,56 JU. Tak więc będdę miał 450JU+97,56JU=547,56JU kupionych za 53000PLN. To oznacza średnią cenę kupna 53000:547,56=96,79PLN. W momencie kiedy cena osiągnie 100PLN, zamiast uzyskać poziom wkładu nasza inwestycja pokaże zysk 3,31%. Wcześniej też starty na rachunku zostaną odrobione. W omawianym przypadku stanie się to przy wartości JU równej właśnie 96,79PLN. Niemal identycznie działa przenoszenie środków z innych aktywów (np. z funduszy bezpiecznych). Warunki są dwa, trzeba posiadać bezpieczne aktywa w portfelu lub gotówkę na podorędziu i nie bać się podjąć decyzji. To oczywiście w uproszczeniu działanie mechanizmu w praktyce bardzo ważny będzie moment zakupu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz