Goście

Szukaj na tym blogu

2013-03-18

JB2 - sygnał CUT (idea zacieśnienia stop)

Pojawił się dziś sygnał zacieśnienia stop dla funduszu JB2.  Przy tej okazji chcę przypomnieć, o co chodzi z tym całym zacieśnianiem stop. Wiem, że opisywałem to już i dla stałych czytelników może to być tylko powtórka, ale ciągle o to pytają mnie osoby w mailach. 
  Na wykresie mamy przebieg inwestycji od momentu pojawienia się sygnału BUY (kupuj). Jak widać sygnał pojawił się w momencie od którego po nieznacznym cofnięciu nastąpił wyraźny wzrost. Te dwie linie czarna i czerwona obrazują odpowiednio stop loss zwykły i zacieśniony. A rzecz ma się tak na początku stop mierzy odległość od ostatniego szczytu lokalnego. Jeśli cena nadal rośnie to stop jest podciągany dokładnie o taką wartość o jaką wzrosła cena. Z kolei jeśli cena spada, to stop pozostaje na poziomie jaki został zanotowany. W momencie zejścia ceny poniżej czarnej linii uruchamia się sygnał sprzedaży, w ten sposób chronimy cały zysk od linii czarnej w dół.
  Jeśli zaś cena osiągnie dość wysoki poziom, to oczywistym jest, że zwiększa się ryzyko korekty. Korekta zaś pociąga za sobą spadki i to czego inwestujący nie lubią najbardziej straty w portfelu. Sam kilka razy popełniłem grzech chytrości i nie zamknąłem w porę pozycji oddając niemal cały wypracowany wcześniej zysk. Aby tego uniknąć stosujemy właśnie stop. Tak więc warto przyjąć poziom zysków od którego nieco wcześniej wychodzić będziemy z inwestycji. Czerwona linia imituje zacieśniony stop, nasza inwestycja jest na tyle zyskowna że warto ten zysk chronić nieco bardziej. Z tego względu od określonego poziomu (osiągniętego dziś przez JB2) przesuwamy stop z miejsca czarnej na czerwoną linię, a więc dodatkowo chronimy większą część zysku.
   Tak więc nie jest to sygnał zmiany w portfelu, jest to sygnał bardziej kontrolny, a jego zadaniem jest zabezpieczać wypracowany zysk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga