Kiedy pojawiają się sygnały dla funduszy zrównoważonych, to trzeba zdać sobie sprawę, że sytuacja na rynku bazowym musi być bardzo dobra. To przecież rzadkość, a sygnał pokazał się przy parametrach takich samych jak dla funduszy akcyjnych. Jest grupa funduszy akcyjnych , które spisują się nieco słabiej (QUE1, CU3, ALL3) nie wspomnę o funduszach bazujących na MiŚS (UNK6, ALL1, NB4) i wciąż do sygnału nieco im brakuje. Prawdopodobnie wyprzedzą je kolejne zrównoważone, wystarczy zobaczyć TOP10.
Z kolei pośród zrównoważonych ING1 jest trzecim z kolei na sygnale, wcześniej pojawiły się KAHA1, ING6. To dowód, że fundusze dobrze zarządzane mogą przy ograniczonym ryzyku dać lepsze stopy zwrotu niż te bardziej na ryzyko wystawione. Przecież kiedy sytuacja się odwróci powinny nieco mniej tracić.
Trudno znaleźć więcej szczegółowych informacji na temat składu portfela (to ciągle słabsza strona naszych funduszy) Modelowo portfel składa się w 50% z akcji, drugie 50% to instrumenty dłużne. Z określenia modelowo wnioskuję, iż zarządzający ma możliwość zmiany proporcji % w zależności od koniunktury, aby jednak to sprawdzić trzeba sięgnąć do prospektu funduszu i tu kolejna bariera to dość pokaźny dokument, a skróconej nie udało mi się znaleźć.
Jak pokazuje wykres ostatnie pół roku, to kawał dobrej roboty zarządzających i tylko ze względu na brak możliwości związany z wczorajszą awarią, a co za tym idzie koniecznością postawienia systemu nie mogę dokonać transakcji. Czasem bywa i tak, że trzeba się obejść smakiem. Oczywiście fundusz wprowadzę do pomiarów.
http://www.analizy.pl/fundusze/dokument/pobierz/fi/ING02/KA/2012-10-31
OdpowiedzUsuńlink do karty funduszu - dużo z WIG20 + obligacje skarbowe
pozdrawiam
Dzięki wielkie ... obecność WIG20 wiele wyjaśnia ... swoją drogą to TFI właśnie powinno zadbać o dostęp do informacji
Usuń