Goście

Szukaj na tym blogu

2011-05-15

Inwestowanie poprzez fundusz - wpłaty regularne

  W serii niedzielnej, chcę przedstawić swoje zdanie i doświadczenia związane z systematycznym gromadzeniem kapitału. Krążą opinie, że najważniejsze to odkładanie i nie warto temu za wiele czasu poświęcać, wystarczy wpłacać, a cena i tak się uśredni. Przeciwstawne temu stanowisko, to nie lokować środków tam gdzie są wzrosty by nie podnosić w ten sposób ceny zakupu. I wreszcie trzecie stanowisko to wpłacać na bezpieczne fundusze pieniężne i łączyć przy okazji konwersji. Każda z tych strategii ma swoje wady i zalety.
    Już wcześniej obaliliśmy mit o skuteczności zasady "kup i trzymaj", a pierwszy z opisanych sposobów właśnie tę strategię reprezentuje. Nie oznacza to, że należy całą tę strategię odrzucić. Osobiście stosuję ją po części dla systematycznie wpłacanych kwot, w ten sposób nowy pieniądz efektywnie pracuje z całym portfelem, a po 5 latach składka miesięczna ma znikomy wpływ na średnią cenę zakupu, szczególnie przy istotnie rozbudowanym koncie dodatkowym. Ponadto zaletą skandii jest system konwertowania. Opiszę to na przykładzie. W dniu x dokonałem wpłaty składki regularnej, a za dwa dni, czyli kiedy składka widnieje jako gotówka i czeka na zaksięgowanie w określony fundusz, daję zlecenie konwersji. Przebieg transakcji jest następujący. Najpierw składka zostaje zaksięgowana w funduszu A, następnie jest ze wszystkimi środkami przenoszona do funduszu B. Może zdarzyć się sytuacja kiedy dokonałem wpłaty i zanim środki pojawiły się na koncie podjąłem decyzję o konwersji. Tu też nie ma problemu wystarczy zmienić dyspozycję inwestowania przyszłych składek zgodnie z nowo ustalonym portfelem. Środki po zaksięgowaniu ulokowane zostaną tam gdzie skonwertowaliśmy portfel.
    Druga zasada nielokowania środków tam gdzie cały portfel ma tę wadę, że część naszych pieniędzy po prostu albo nie pracuje albo przynosi straty. Oczywiście straty te nie są wielkie ale, co jeśli trend wykształci się dość długi i  długo nie zmieniamy pozycji. Podobnie zresztą jest w trzecim wypadku.
    Nieco inaczej ma się rzecz w przypadku większych i nie systematycznych wpłat dodatkowych, osobiście mam możliwość wpłacania na konto dodatkowe co miesiąc porównywalnych kwot więc mogę traktować je jak wpłaty systematyczne, ale co jeśli wpłacam znaczną kwotę okazjonalnie? (jednorazowo, np w przypadku wygrania w konkursie RMF 180 000 PLN).  O tym będzie za tydzień

4 komentarze:

  1. Witam, czy fakt, że firma przeszła przez przekształcenie spółki ma jakis wpływ na to czy kupuje się akcje czy że się ich jednak nie kupuje? Czy to tak naprawdę zależy od, nie wiem, rodzaju przekształcenia. Nie znam się na tym kompletnie ale postanowiłem się trochę zapoznać z takimi kwestiami finansowymi. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ważną rolę w inwestowaniu odgrywa odpowiednia wycena faktycznej wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Taka wycena powinna być przeprowadzana kompleksowo, z uwzględnieniem różnych metod pozwalających szczegółowo przeanalizować daną firmę - https://www.crowe.com/pl/services/audyt/wyceny-spolek. W tym celu stosuje się metody porównawcze, dochodowe oraz majątkowe.

    OdpowiedzUsuń
  4. Inwestowanie jest bardzo pomocne w tym, aby uzyskać wysokie zyski, ale jest to wszystko poprzedzone czytaniem, sprawdzaniem, interesowaniem się. Inwestować trzeba umieć, szczególnie duże pieniądze. W takim celu polecam Wam też zerknąć tutaj https://viennalife.pl/strefa-inwestowania/platforma-funduszy bo jak nad takimi funduszami zastanawiam się od dłuższego czasu.

    OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga