Goście

Szukaj na tym blogu

2013-06-03

Maj - podsumowanie. Kolejne sygnały.

   Jak na maj, można powiedzieć bardzo dobry miesiąc, a szczególnie jeśli zauważyć, że osiągnięty mniej niż połową portfela. Dwa z czterech funduszy zarobiły w tym czasie ponad 6%, a wszystkie przyniosły zysk. Stąd wynik na koniec miesiąca porównywalny z niektórymi rocznymi lokatami. Nie było w tym czasie żadnych zmian w portfelu, choć pokusa istniała część funduszy pokazało sygnały. Ale słusznie uznałem jak się okazuje za zbyt ryzykowne. Ostateczny wynik za miesiąc to 3,47%, pozostaje czekać na realizację scenariuszy opisanych dla kluczowych rynków i ewentualne nieco bardziej wiarygodne sygnały.
   Cieszy również fakt, że w maju dokonało się przeskalowanie wykresu o jeden poziom w górę, oznacza to bowiem, że mimo braku wpłat portfel notuje historyczne maksima. Na dodatek jak to na wiosnę wykres zazielenił się nieco i wyraźnie widoczna jest tendencja zmniejszajęcej się ilości świeczek czerwonych.
MIESIĄC (V) +3,47%
KWARTAŁ (III 12 - V 13) +6,87%
PÓŁROCZE (XII 12 - V 13) +20,14%
ROK (VI 12 - V 13) +54,92%
DWA LATA (VI 11 - V 13) +49,08%
ROK 2013 +4,59%
A poszczególne fundusze w maju pracowały następująco:

Następne podsumowanie tygodnia już z przesuniętym o jedną świeczkę wykresem.


   Mamy też kolejną serię sygnałów. Osłabienie złotego powoduje dalszą sygnalizację na "SEGach", tym razem pokazały SEG2023 i SEG2024, ponadto TEMP5 również wyceniany w euro fundusz obligacyjny. I wreszcie bazujący głównie na indeksie S&P SKAN5. Oczywiście z tych samych przyczyn co poprzednio odpuszcza SEGi oraz można też przyjąć TEMP5. Z kolei SKAN5 odrzucam z racji powstania na indeksie S&P formacji przesilenia (podwójny szczyt). A co za tym idzie ryzyka wejścia rynków za oceanem w należną im korektę.
A ponadto mamy dwa sygnały zacieśnienia stop, dla zrównoważonego KAHA1, sygnał z 30 lipca 2012

oraz dla bazującego na rynku amerykańskim ML2, sygnał z 7 marca 2013


2 komentarze:

  1. Max'ie
    Od jakiej kwoty opłaca się mieć skandię, bo ta moja pożera cały wypracowany zysk i nawet jeszcze więcej. Opłaca się wpłacić więcej na raz, czy poczekać aż się uzbiera po kapce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy jak portfel jest ustawiony. Pieniężny najczęściej dopiero przy dużych sumach zarabia na składki. Z kolei akcyjny zarobi nawet przy nie wielkich kwotach z nawiązką. Pozostaje kwestia oczekiwań, są tacy co wpłacą 2000 i myślą że w rok będą mieć fortunę;) Większa wpłata upraszcza nieco sprawę ale wtedy istotny jest moment wejścia w rynek ... jeśli już to sugeruję podzielić tę kwotę i w kilku ratach wpłacać co jakiś czas.

      Usuń

Archiwum bloga