Goście

Szukaj na tym blogu

2013-04-30

Odwrócona RGR na WIG20 wybita

  Krótko terminowa bo widoczna na wykresie godzinowym formacja odwróconej głowy z ramionami została wybita w ostatniej godzinie sesji po której rozpoczynamy długi weekend. Podkreślam ten fakt szczególnie, z racji odwagi decyzji. Tylko ktoś bardzo pewny swego podnosi indeks w końcówce sesji, przy niepewnym otoczeniu zewnętrznym na dodatek kiedy indeksy za oceanem notują sesyjne minima strasząc oczekiwana korektą. Patrząc na to jak zakończyła się sesja w USA kupujący na naszym rynku chyba wiedział jaki scenariusz jest planowany dla S&P500.
  Zresztą odnoszę wrażenie, że jakiś duży gracz po cichu na tzw. strachu robi zakupy na wsparciu. A im więcej przekonanych o dalszym osuwaniu indeksów tym mocniej zaciera ręce i skupuje. Tyle odnośnie atmosfery wokół naszego parkietu. 
  Odnośnie zaś sytuacji technicznej to obraz niby nie uległ zmianie w horyzoncie średnim. W krótkim terminie wydarzyło się coś co może być kamyczkiem ruszającym lawinę. Mam na myśli pokazaną na wykresie formację oRGR, lekko ukośną (zarówno ls jak i ramiona delikatnie się wznoszą). Głowa formacji usytuowana jest na poziomie 2255 i w tym miejscu odległość od ls wynosi 50 pkt. Jeśli te 50 pkt odłożymy w miejscu wybicia to minimalny zasięg (z naciskiem na minimalny) wypada w okolicach 2360. Aż prosiło będzie się by przetestować 2400 gdzie mamy 38,2% zniesienia spadków od szczytu styczniowego.

2013-04-29

Nieco szersze spojrzenie na WIG20

  Dziś zwrócę jedynie uwagę jaka linia jest właśnie grana, jej znaczenie jest niebagatelne. Dopiero piąta próba wybicia górą okazała się skuteczna. Dlatego jedna próba powrotna to zdecydowanie zbyt mało. Ten drugi test, który kończy korektę trwającą od początku roku ma znacznie większą wiarygodność. Patrząc od styczniowego szczytu łatwo też wskazać piątkę Eliota. Poniżej wykresu mamy volumen zwracam uwagę na ten z ostatnich kilku sesji. Celowo zaznaczyłem najwyższe volumeny ostatnich kilkunastu miesięcy. Pozioma linia wyznacza poziom najwyższego z nich, a strzałka wskazuje ten najistotniejszy z ostatniego czasu. Jest to volumen prawie dwukrotnie przekraczający średnią. I tylko jedno pytanie. Czy w takim miejscu robi się akumulację czy dystrybucję. 

2013-04-28

Moje ulubione 14 - RAMMSTEIN

Dziś przedstawiciel niemieckiej sceny industrialnej, określanej też mianem Nue Deutche Harte. Jedyny w swoim rodzaju RAMMSTEIN. Zapraszam
RAMMSTEIN
DU HAST
ENGEL
ASCHE ZU ASCHE
MEIN HERZ BRENT
KEINE LUST
MUTTER
SONNE
DAS MODEL
FEUER FREI!

2013-04-27

Sufler 18 - 25. 04. 2013


  Ostatni pełny tydzień kwietnia pod znakiem odrabiania wcześniejszych strat, na wykresie mamy już dość dobrze widoczny dolny cień. Korpus świecy nadal pozostaje czerwony. Portfel w części przekraczającej 50% w aktywach bezpiecznych, jeden z funduszy akcyjnych na zacieśnionym stopie (blisko zacieśnienia kolejnego rzędu), drugi na warunkowym bardzo ciasnym stopie. Pozycja w miarę bezpieczna na wypadek dalszych spadków. W razie zaś mocniejszego odbicia jest gotówka czekająca na zainwestowanie. 
Wyniki portfela:
MIESIĄC (IV) -1,39%
KWARTAŁ (II 13 - IV 13) +8,66%
PÓŁROCZE (XI 12 - IV 13) +16,68%
ROK (V 12 - IV 13) +25,57%
DWA LATA (V11 - IV 13) +34,11%
ROK 2013 +0,84%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,32%,

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +25,71%
   W ubiegłym tygodniu:
QUE1 - Mozolnie i powolutku odrabia straty, czekamy na rozstrzygnięcie kierunku. (-0,04%)
TEMP2 - Po lekkim cofnięciu wyznacza swoje kolejne szczyty, zbliża się do sygnału CUT2. (5,2%)
KAHA4 - Drugi bezpieczny w portfelu czekamy na okazję do inwestycji. (0,04%)
UNK4 - Kolejny raz dokłada kilka setnych, nie tylko chroni ale i daje widoczne zyski (0,18%)
TEMP7 - Oddał nieco na wyjściu.

2013-04-26

Korekta na której można coś ugrać

  Kiedy pojawił się sygnał kupna dla "złotych" funduszy (ML5 i DWS5) pisałem, że to okazja dla łapaczy spadających noży. Jest to zawsze okazja dla traderów forexowych lub akcyjnych, niestety zbyt ryzykowna to zabawa dla inwestujących w fundusze. Skala przeceny daje w tym wypadku gwarancję dość solidnego odbicia, ale czy pozostałe warunki skutecznej inwestycji zostaną spełnione? Dla ML5 jest to jeszcze dolar (dość dobrze wypada) i sentyment na spółkach z sektora.
   Jeśli chodzi o złoto to do poziomu 61,8% zniesienia Fibonacciego (1625) uznaję ruch za korekcyjny. Uważam jednak, że koniec korekty może pojawić się nieco wcześniej przy obecnej skali spadków i wyłamaniu dołem z kanału spadkowego, maksymalnie możemy podejść do 38,2% (1520). Nomen omen poziomu, którego wyłamanie zmieniło całkowicie sentyment na rynku złota. Przebicie tego poziomu od dołu może sugerować pułapkę na niedźwiedzie, z drugiej strony może zadziałać opór linii trendu w połączeniu z 38,2% stanowić będzie twardy orzech do zgryzienia dla byków.

Na dodatek obraz indeksu spółek złota i srebra wcale nie zachęca do inwestycji. Odważni będą mogli pochwalić się godziwym zyskiem pod warunkiem, że w porę zamkną zajęte pozycje.

2013-04-25

SCH2 zacieśniamy

   Od momentu kiedy pojawił się sygnał zakupu dla funduszu globalnego inwestującego w sektorze nieruchomości pojawił się zysk, który warto rozpocząć chronić. A przypomina o tym właśnie pojawiający się sygnał stop pojawiający się wraz z wczorajszymi wycenami. Zasada działania sygnału jest następująca, o ile do dziś jako poziom sprzedaży uznawana była odległość od szczytu do linii niebieskiej, o tyle od dziś jest to odległość od szczytu do linii czerwonej.
   Jeśli zatem wartość funduszu cofnie się do linii czerwonej wygenerowany zostanie sygnał SELL, a dzięki temu zachowany zysk będzie większy o odległość między liniami. Z kolei jeśli wartość wzrośnie to dzięki zachowaniu stałej odległości linii od szczytu wraz z ceną podniesie się linia czerwona chroniąc większą część wypracowanego wcześniej zysku.
    No i jeszcze jedna kwestia, dlaczego nie mam w portfelu funduszy takich jak ML4, SF1, SCH2 ... czyli tych, które dają aktualnie największe stopy zwrotu?
Odpowiedź jest dość prosta, decyduje o tym po pierwsze stan portfela część sygnałów pojawiał  się kiedy portfel już był ustawiony akcyjnie. Inne przyczyny to na przykład zwykły ludzki strach, nie mam szklanej kuli dzięki której mógłbym przewidzieć przyszłość i z ostrożności odpuszczam niektóre sygnały. Zdarza się, że moja ocena sytuacji jest błędna, a co za tym idzie dokonuję niewłaściwych wyborów. 

2013-04-24

"Miśki" też sygnalizują.

Aktualizacja wycen według daty 23 kwiecień to dwa wydarzenia. Pierwsze to zaktualizowany portfel, w którym pojawia się KAHA4 w miejsce TEMP7. Drugie to sygnały sprzedaży dla funduszy bazujących na małych i średnich spółkach (NB4 i UNK6).
NB4 swój sygnał uzyskał 11 grudnia 2012 i w tym czasie wypracował zysk 2,22%, co umieszcza inwestycję wśród SUKCESÓW. 
UNK6 swój sygnał miał 3 stycznia bieżącego roku, różnica niecałego miesiąca i to jeszcze z dużą ilością dni wolnych w zupełności wystarczyła by inwestycja wypadła znacznie słabiej i z wynikiem ujemnym ulokowała się wśród NEUTRALNE(-)
W zestawieniu aż nadto widoczny jest wpływ czasu na skuteczność inwestycji, już sygnał dla NB4 o ile pamiętam uznałem za nieco spóźniony i sugerowałem odpuszczenie inwestowania. 
PS. Odnośnie pytań do wczorajszego wpisu, Niestety to ściśle czasowo realizowany eksperyment więc przejście do kolejnej fazy jest niezbędne. Ale zapewniam, że cały czas pracuję i myślę nad Waszymi sugestiami. 

2013-04-23

Rozliczenie TEMP7, NB1 - SELL

Właśnie po dzisiejszych wycenach zamykam inwestycję w TEMP7. Wykres pokazuje stopę zwrotu z tej inwestycji. Kolejna strata tym razem jednak bardzo niewielka, inwestycja wchodzi do NEUTRALNE (-), ale to jest druga inwestycja przynosząca stratę w czasie inwestowania według "Suflera". Co ma oczywiście odzwierciedlenie w statystykach. Podobnie zresztą jak drugi sygnał i tym razem zamknięcie wirtualne dla NB1. Fundusz ten pokazał sygnał 23 listopada 2012 i dał zysk orientacyjny na poziomie lokującym inwestycję wśród sukcesów.
Mija kolejny rok z "Suflerem" od 18 maja (rocznica) kończę kolejny etap eksperymentu i opisywane będą tylko sygnały wprowadzane do portfela. Pozostałe znikną ze strony i od tego czasu będzie tylko opisywany portfel realny.

2013-04-22

SKAN5 -sprzedaj, QUE1 wyjaśnienie

  8 lutego pojawił się sygnał kupna dla funduszu SKAN5 inwestującego głównie na rynku amerykańskim, z ekspozycją na S&P500. Po wycenach za dzień 19 kwietnia mamy sygnał sprzedaży, a wykres ukazujący przebieg inwestycji dobrze oddaje ideę działania "Suflera". Właściwie od momentu powstania sygnału cena funduszu nie spadła poniżej ceny zakupu, jednakże po stabilnym i trwającym większość czasu wzroście nastąpiła dość mocna korekta (nie tyle na samym indeksie co na dolarze). I to uruchomiło sygnał sprzedaży, z zachowaniem prawie 3% zysku.  To osunięcie spowodowało ryzyko, że inwestycja może nie być udana, a wobec poziomów osiągniętych przez S&P oraz amerykańskich przyzwyczajeń. Maj zbliżający się dużymi krokami to miesiąc kiedy inwestycje w akcje częściej dają straty aniżeli zyski. 
   W piątek pokazał się też sygnał dla funduszu QUE1 i wtedy podjąłem decyzję o pozostawieniu funduszu w portfelu na bardzo zacieśnionym stopie rzędu 2%. Dlaczego właśnie taka decyzja? Przecież zakładałem wcześniej bezwzględne reagowanie na sygnały. Stan na wykresie jaki przedstawiłem w piątek daje nadzieję na jakieś odbicie. Na tak ciasnym stopie każdy zysk będzie teraz mocno chroniony, a ewentualne cofnięcie szybko zamknie inwestycję. Strata 2% na tej części portfela jest do zaakceptowania. To kolejna próba udoskonalenia narzędzia w ramach poszukiwania nowych możliwości. 
   

2013-04-21

Moje ulubione 13 - SYSTEM OF A DOWN

Świeży oryginalny i niepowtarzalny. ZAPRASZAM
SUGAR
CHOP SUEY
TOXICITY
B.Y.O.B.
LONLEY DAY
AERIALS
WAR?
HYPNOTIZE
SPIDERS
ATWA

2013-04-20

Sufler 11 - 18. 04. 2013



Kolejny korekcyjny tydzień, co bardziej nietypowe połączony z umocnieniem złotego. Nasza waluta umacnia się co oznacza, że kapitał zagraniczny nie odwraca się od nas napływa nawet nowy, a wobec przeceny na rynkach akcji lokuje się w naszym długu. Stąd też historyczne rekordy naszych dziesięciolatek. Niestety dla portfela z ekspozycją na fundusze walutowe, to dodatkowo nie sprzyjający element. Skutkuje pojawieniem się czerwonego korpusu na miesięcznym wykresie inwestycji (pierwszym od  9 miesięcy).
Wyniki portfela:
MIESIĄC (IV) -2,68%
KWARTAŁ (II 13 - IV 13) +7,24%
PÓŁROCZE (XI 12 - IV 13) +15,15%
ROK (V 12 - IV 13) +23,93%
DWA LATA (V11 - IV 13) +32,36%
ROK 2013 -0,48%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -2,04%,

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +24,06%
   W ubiegłym tygodniu:
QUE1 - Zupełnie odmienny obraz od tego przed tygodniem ściąga portfel mocno w dół, dotychczas odporny na spadki
TEMP2 - Aż dziwne, że jeszcze nie ma sygnału choć stop zacieśniony, dobór spółek to jedno, ale niewielka skala wahań euro do złotego to drugi czynnik.
TEMP7 - Do przeceny dolara dołączył się słabszy sentyment do rynków wschodzących co ostatecznie zaowocowało sygnałem, konwersja w trakcie realizacji.
UNK4 - Nie tak efektownie jak przed tygodniem ale zawsze troszkę do przodu

2013-04-19

Sygnałowy serial trwa

Kolejne wyceny, kolejne sygnały i szczerze przyznaje mam potężny dylemat, ale o tym za chwilę. Najpierw dwa sygnały kupna DWS2 - Investor Obligacji Fundusz Inwestycyjny Otwarty  oraz QUE3 -  Quercus Parasolowy Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty - Subfundusz Quercus short  
Tak pracowały przez ostatnie pół roku. Oczywiście fundusz obligacyjny jest traktowany jako bezpieczna przystań w razie sygnałów sprzedaży dla funduszy akcyjnych, więc nie traktuję go jako okazji do zakupów. W obecnej sytuacji kiedy polski dług bije historyczne rekordy, zakup funduszu nie wydaje mi się inwestycją rozsądną. W tych okolicznościach pozostawiam w obserwacji. Przypomnę, że "Sufler" ma za zadanie wskazać okazje lub zagrożenia głownie dla funduszy o wysokim ryzyku inwestycyjnym. 
Drugi fundusz QUE3 zarabiający na spadkach kontraktu terminowego (trzeba popatrzeć na wykres WIG20 poniżej niejako do góry nogami) dość długo ze zrozumiałych względów pozostawał w defensywie . Dziś pojawił się sygnał dokładnie w momencie kiedy inny fundusz ze stajni Quercus dał sygnał sprzedaży. Mamy taki dla QUE1, w sytuacji kiedy pojawia się sygnał sprzedaży strategi zakłada bezwzględne zamknięcie pozycji i cięcie strat lub ochronę zysku.
Fundusz QUE1 pokazał sygnał 30 listopada 2012 roku, tak przedstawia się  wykres za okres przebywania na sygnale. Zerknąłem na Suflera, a tam okazało się że z naszych FA wszystkie już dawno są po sygnale sprzedaży, za wyjątkiem NB4, UNK6, CU3 a są to albo fundusze oparte na MiŚS albo na szerokim indeksie z dużą ekspozycją na "miśki". Właściwie to QUE1 można podciągnąć pod ten sektor.
   Naturalnym odruchem byłoby odwócenie pozycji i przejście z QUE1 do QUE3 i przez chwilę nawet rozważałem taki ruch, jednak kiedy obejrzałem wykres WIG20  postanowiłem wstrzymać się z reakcją na sygnał, nie mówiąc o wchodzeniu w QUE3. Zostawiam portfel bez zmian. Z kilku powodów. 
Pierwszy to istotne wyprzedanie rynku widoczne zarówno na RSI jak i MACD. Drugi to wyraźna dywergencja w kluczowych dniach RSI wynosiło przy wyższym dołku 26,03% a wczoraj 30,17% . Sam wykres jest dziś znacznie niżej. Trzeci to wyobraźcie sobie próbę skoku z pociągu do drugiego pociągu jadącego w przeciwnym kierunku. 
Ostatecznie zostawiam QUE1 w portfelu stop krytyczny ustawiam 2% poniżej wartości dzisiejszej.

2013-04-18

TEMP7 sprzedany i kolejna seria sygnałów

  8 sygnałów sprzedaży w jeden dzień to absolutny rekord. Trwa odwrót z rynków akcyjnych, choć dla niektórych to oczywiście zdecydowanie za późno. "Sufler" jest narzędziem śledzącym trend, a to z góry zakłada oddanie części zysków.  Wobec takiej ilości nie ma wyjścia, będzie trochę wykresów, a inwestycje zaprezentuję w kolejności ich otwierania.
   Zacznę jednak wyjątkowo od TEMP7 z racji występowania tego funduszu w portfelu dokładne rozliczenie pojawi się po wykonaniu transferu.
Pozostałe obserwowałem wyłącznie do celów statystycznych.
8 sierpnia 2012 - JPM1 (HIT)
14 wrzesień 2012 - NB3 (SUKCES) mało atrakcyjny zysk jak na taki okres inwestowania
7 grudzień 2012 - JB2 (HIT)
19 grudzień 2012 - PIO1 (POMYŁKA)
2 styczeń 2013 - SKAN7 (NEUTRALNY +)
10 styczeń 2013 - CU1 (POMYŁKA)
21 styczeń 2013 - ALL1 (POMYŁKA)
14 marzec 2013 - ACM1 (POMYŁKA)
 Oczywiście to pokazuje jak ważna jest ocena pojawiającego się sygnału, o większości sygnałów z przełomu roku pisałem, ze nie czas na sygnały kupna, a oczekuję sygnałów sprzedaży. I stało się .
Na zakończenie jeszcze dwa sygnały kupna typowe dla łapaczy spadających noży. Nikt chyba nie będzie zaskoczony, że dotyczą one funduszy surowcowych DWS5 - złota i ML6 - metali przemysłowych.
Osobiście odradzam mimo iż mamy symptomy odbicia surowców. Ale jeśli ktoś ma duszę hazardzisty, to jest szansa na próbę złapania noża. Tradycyjnie fundusze pokazuję na wykresie za ostatnie 6 miesięcy.


2013-04-17

I jeszcze SCH3 ma sygnał

   Kolejny fundusz walutowy pokazał sygnał związany z jednoczesna przeceną na rynkach i umocnieniem złotego względem głównych walut. Generalnie czas z końcówki roku poprzedniego jak i początku obecnego nie był dobrym na otwieranie inwestycji. Jak przypominam sobie to dość często wspominałem o wyczekiwaniu raczej na sygnały sprzedaży podczas kiedy pojawiały się kolejne sygnały kupna.  Dokładnie tak było z funduszem dziś opisywanym SCH3 pokazał sygnał kupna w dniu 10 grudnia 2012 i oczywiście nie został uznany jako wiarygodny, a co za tym idzie trafił jedynie do obserwacji statystycznych. Oczywiście dziś mamy potwierdzenie tych obaw, choć dzięki konstrukcji narzędzia (ustawieniu parametrów) strata nawet gdyby była realna nie spustoszyła by mocno portfela. W dwa dni ML5 stracił pięć razy więcej niż SCH3 w czasie trwającej ponad 3 miesiące inwestycji.
     Niemniej obserwujemy dalszy spadek skuteczności portfela. Ciekawym zjawiskiem jest w obecnej sytuacji to, że fundusze dłużej będące pod obserwacją i nawet na zacieśnionym stop trzymają się lepiej niż te dla których sygnały pokazały się ostatnio.

2013-04-16

Sygnałowy zawrót głowy

   Wczorajszy dzień nie mógł zakończyć się inaczej jak właśnie wysypem sygnałów i to na dodatek wprowadzających nieco zamieszania, w ocenie biernego obserwatora. Dlatego oprócz prezentacji samych sygnałów postaram się w kilku słowach wyjaśnić skąd takie pozorne (dla mnie oczywiste) zamieszanie.
  Najpierw jednak sygnały, a niezbyt często zdarza się w jednym dniu taki wysyp w szczególności każdego rodzaju sygnałów. 4 lutego pojawił się sygnał kupna dla SF1 - Superfund Trend Bis Powiązany, a dziś mamy sygnał  zacieśnienia stop. Rzut oka na wykres przebiegu inwestycji wyjaśnia wszystko. Ten zysk warto już chronić.
Kolejne 3 sygnały dotyczą sprzedaży funduszy KAHA2, TEMP1, ML6.
Pierwszy z nich co prawda daje zysk w postaci 2,44% (SUKCES), ale ten sukces znacznie traci na wartości kiedy uświadomimy sobie czas inwestycji a trwa on od 14 września 2012 roku. Zdecydowanie za mało jak na fundusz akcyjny.
Dwa pozostałe dają straty lokujące inwestycje w kategorii BUBLE, na szczęście nie wprowadzałem żadnego z nich do portfela. TEMP1 miał swój sygnał na ostatnie walentynki, a od tego czasu stracił ponad 6%
Jeszcze gorzej wypada na tym porównaniu ML6, gdzie starta sięga 11%,  mimo iż sygnał pokazał się po dość znacznej przecenie jako sygnał atrakcyjnej ceny. To przestroga i przypomnienie, że "tanio" nie oznacza możliwości zaistnienia "jeszcze bardziej tanio".
I na koniec jeszcze jeden sygnał Tym razem sygnał BUY dla funduszu ML5 

tylko w czasie ostatniego półrocza fundusz przecenił się o 38% z hakiem, ale patrząc na wykresy złota oraz indeksu XAU (spółki złota). Jedyne co można na dziś powiedzieć to fakt, że jest to sygnał dla ryzykantów zwanych powszechnie "łapaczami spadających noży". Nie dalej jak wczoraj opisałem sytuację na złocie, dlatego sygnał pozostawiam odważniejszym (hazardzistom) i poddaję go wyłącznie statystycznej obserwacji. 
    Skąd zatem dla dwóch jakże podobnych funduszy (ML5, ML6) przeciwstawne sygnały? Odpowiedź jest bardzo prosta, wystarczy zdać sobie sprawę, że jeden jest po sygnale kupna i  jako posiadany generuje nadmierne straty. Drugi zaś dał po prostu sygnał atrakcyjnej ceny, co nie znaczy że cena nie może być za jakiś czas jeszcze bardziej atrakcyjna.

2013-04-15

"Złoty" armagedon.

Jak tylko padło wsparcie w okolicach 1520, jasne stało się, że dla złota idzie ciężki czas. Odrobinę nadziei można było mieć jeszcze po otwarciu sesji w Europie kiedy na złocie, miedzi, srebrze i ropie byki podjęły próbę kontrataku. Zakończyła się ona jednak tak szybko jak powstała.
Z impetem złoto opuściło budowany kilkanaście miesięcy kanał spadkowy. Można na złoto spojrzeć przez pryzmat innej nieco figury (pro wzrostowego trójkąta) ale i ta koncepcja legła już po piątkowej sesji w gruzach, a teraz starszy niemiłosiernie swoim zasięgiem
 Jeśli bowiem rzeczywiście zanegowany został trójkąt to ruch z ostatnich dwóch sesji spokojnie w najlepszym wypadku może dojść do wskazanego na wykresie poziomu. Złoto ma tę cechę, że często ulega przewartościowaniu. Tak było podczas ostatniej wieloletniej hossy tak może być i tym razem. Takie rozchwianie i tak podgrzane emocje sprzyjają wytrawnym graczom, nie trudno bowiem o pułapki zarówno w jedną jak i drugą stronę. Ale tym razem patrząc na proporcje na wykresie sprawa zdaje się być przesądzona. Do tego dochodzi niemal 10% przecena na srebrze, która dopełnia obrazu metali szlachetnych.

2013-04-14

Moje ulubione 12 - MEGADETH

Kolejny z ulubionych przedstawicieli thrash metalu. Zapraszam na moją 10
HOLY WARS ... THE PUNISHMENT DUE
SYMPHONY OF DESTRUCTION
IN MY DARKEST HOUR
PEACE SELLS
SWEATING BULLETS
MOTOPSYCHO
WAKE UP DEAD
A TOUT LE MONDE
HANGAR 18
PARANOID


2013-04-13

Sufler 04 -11. 04. 2013


Tydzień pod znakiem umacniającego się złotego, co niezbyt korzystnie wpływa na fundusze walutowe jakimi są znajdujące się w portfelu Templetony. Generalnie o ile rynki rozwinięte utrzymują się dość wysoko, szczególnie zaś kiedy S&P bije kolejne rekordy, nasza giełda próbuje zakończyć trwającą niemal od początku roku korektę.
Wyniki portfela:
MIESIĄC (IV) -0,65%
KWARTAŁ (II 13 - IV 13) +9,47%
PÓŁROCZE (XI 12 - IV 13) +17,55%
ROK (V 12 - IV 13) +26,51%
DWA LATA (V11 - IV 13) +35,12%
ROK 2013 +1,59%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -0,65%,

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +26,65%
   W ubiegłym tygodniu:
QUE1 - najlepszy w tym tygodniu daje godziwy zysk
TEMP2 - zły początek i dobry koniec tygodnia w efekcie strata niewielka
TEMP7 - obawy sprzed tygodnia okazały się w pełni uzasadnione stąd brak szans na dobry wynik
UNK4 - skoro złoty się umacnia to fundusz musiał to odczuć zysk ponad 0,3% w tydzień na pieniężnym to nie zdarza się często


2013-04-12

Niezły rajd na złotym

  Jeśli spojrzeć na wykres godzinowy pary USD/PLN, to ostatni tydzień wygląda fatalnie. Zmiana 4,75%  w ciągu tygodnia robi wrażenie, a w portfelach posiadaczy funduszy nominowanych w dolarze czyni spustoszenie w portfelach inwestorów. Budzi to uzasadniony niepokój i obawę o dalszy sens inwestowania w te fundusze. Szerszy ogląd wydaje się jednak nieco uspokajać.
Dolar jest w trendzie spadkowym, ale lokalnie istnieje szansa na utworzenie odwróconej formacji RGR. Nawet jeżeli obecne wyhamowanie spadków jest tylko chwilowe, to potencjalne prawe ramię formacji może mieć swój dołek nieco niżej. Przed nami wkrótce miesiąc maj, zaś Amerykanie uwielbiający różne sezonowe przyzwyczajenia zawsze powtarzają SELL IN MAY AND GO AWAY.
Czy zatem czeka nas w najbliższym czasie kolejna fala umocnienia dolara? Zasięg potencjalnej formacji to około 22 centy odmierzane od LS czyli okolice 3,45.

2013-04-11

Wybicie z konsolidacji. SKAN4 jako ostatni

     Doszło dziś do wybicia dwu tygodniowej konsolidacji, po utworzeniu dołków 23 marca i 3 kwietnia utworzone zostało podwójne dno. Do jego pełnej realizacji mogło dojść już wczoraj, ale wtedy po chwilowym teście byki wycofały się zajmując pozycję do ataku na dziś. Nie zawsze górny cień musi oznaczać kłopoty. Co już kilkakrotnie zdaje się zauważałem.
   Warto zatem pokusić się o zasięg ruchu którego świadkami jesteśmy. Pierwszy to zasięg formacji podwójnego dna, czyli cały zakres konsolidacji odłożony w górę.
Jest jeszcze jedna kwestia niezależna od formacji, ale tę dobrze widać na kolejnym wykresie.
Po pierwsze ograniczeniem dość mocnym będzie linia trendu spadkowego, która akurat przecina się z 38,2% zniesienia Fibonacciego w okolicach 2450. To chyba w związku z tym najwłaściwsze miejsce na koniec korekty wzrostowej. Chyba, że linia trendu puści. Ale do tego wrócimy w stosownym czasie.

Po ukończeniu aktualizacji okazało się, że najdłużej trwająca inwestycja doczekała się zakończenia. Sygnał kupna dla SKAN4 pojawił się jeszcze w czasach kiedy sufler przechodził fazę testów. Od 30 listopada 2011 roku fundusz dał stopę zwrotu 10,20 %, co nie jest żadną rewelacją ze względu na czas trwania. Ale skoro kryteria są uzależnione od % zysków to wpada do HITÓW.

2013-04-10

JPM2 też sygnał sprzedaj

   Sygnał dla tego funduszu może jeszcze by się nie pojawił. Sama wartość jednostek utrzymuje się na dobrym poziomie, mamy jednak do czynienia z trwającym już kilka dni silnym umocnieniem złotego, co w przypadku funduszu walutowego ma swoje odrębne konsekwencje. 
Ostatecznie pojawił się sygnał sprzedaży, a skoro fundusz nie występuje w portfelu, to kolejne szacowane rozliczenie. Zakup 7 grudnia 2012 po 44,67 złotych za j.u. sprzedaż po wycenach za wczoraj według stawki 47,604 złotego, daje to zysk na poziomie zaznaczonym na wykresie, a inwestycję lokuje wśród SUKCESÓW. Oczywiście nieznacznie poprawia statystyki "suflera". Cieszy fakt, że same HITY i SUKCESY to ponad połowa wszystkich sygnałów.
  Podobne zjawisko daje zaobserwować się w samym portfelu gdzie zyski wypracowane przez fundusze TEMP2 i TEMP7 są z naddatkiem zżerane przez spadek wartości odpowiednio euro i dolara. Stąd widoczne cofnięcie stopy zwrotu całego portfela.

2013-04-09

Kolejna seria sygnałów

   Do koloru do wyboru, można powiedzieć po tym co dziś widoczne jest na "Suflerze" pojawiły się wszystkie możliwe sygnały. Ale po kolei.
BUY (kupuj) PIO2 - Pioneer Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Pioneer Obligacji Plus

Cóż trudno inwestować w obligacyjny fundusz kiedy rentowności polskich obligacji biją kolejne rekordy wszechczasów. W przypadku obligacji to znak, do realizacji zysków, a nie kupna. 

CUT (zacieśnij stop) TEMP6 - Templeton Global Total Return

celowo pokazuję w półrocznym okresie jak PIO2 w końcu tez obligacyjny a zysk dwukrotnie większy no i już dawno sygnał kupna był. Teraz więc można zacieśnić stop i spokojnie obserwować.
stopa zwrotu od sygnału jest wśród HITÓW na stronie głównej bloga.

SELL (sprzedaj) NB6 - Noble Funds Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Noble Fund Africa
TEMP3 - Templeton Asian Growth Fund
 Oba sygnały zostały opuszczone jako zbyt ryzykowne co łatwo można sprawdzić w archiwach bloga i słusznie, okazało się bowiem ze początek roku nie był najlepszym czasem na otwieranie inwestycji. Ale też dzięki przyjętym założeniom potencjalne straty ni byłyby zbyt dotkliwe. Niemniej w statystykach "Suflera" lądują wśród pomyłek pogarszając tym samym parametry narzędzia. 

2013-04-08

Symptomy zatrzymania spadków na WIG20

   Kilka argumentów za tym, że możemy liczyć na krótkoterminowe odbicie jest zauważalnych. Po przełamaniu 2430 preferowany scenariusz uległ zanegowaniu. Nowe spojrzenie na rynek to obraz niedźwiedzia, ale i ten jest przerywany korektami. Sadzę że przed nami krótkoterminowe odbicie. Rzut oka na wykres, a tam wszystko się jakby układa. Po pierwsze jest struktura Eliota 5 fal spadkowych. Zwiastuje to przynajmniej wzrostową korektę o strukturze ABC, mniej więcej w okolice szczytu 4, może z lekkim nadbiciem. Dzienny RSI dał pierwszy sygnał kupna, a od tego momentu budowana jest dywergencja. To z kolei znaczy że podaż traci impet, lada moment popyt może wykorzystać szansę i przejąc inicjatywę. W lewym dolnym rogu wykresu mamy kolejne ważne wsparcie, które może być jeszcze testowane choć nie koniecznie.
   Na dodatek mocno związana z naszym rynkiem miedź zdaje szykować się do odbicia.
PS. Po raz kolejny aktualizacje pokazały się z opóźnieniem dlatego po raz kolejny w PS ląduje info o sygnale SELL tym razem dla HSBC2 z wynikiem 4,015% zysku lokuje się wśród SUKCESÓW

Archiwum bloga