Goście

Szukaj na tym blogu

2015-12-27

Album tygodnia MEGADETH - RUST IN PEACE

MEGADETH - zaliczany do BIG4 w moim ulubionym albumie. Zapraszam
Holy Wars... The Punishment Due 
Hangar 18  
 Take No Prisoners 
Five Magics  
Poison Was the Cure  
Lucretia 
 
Tornado of Souls  
Dawn Patrol  
Rust in Peace... Polaris  
 

2015-12-26

Sufler 17 - 24. 12. 2015

Świąteczna końcówka na rynkach to kontynuacja odbicia co oczywiście sprowadza indeks na lokalne minima zmieniając przy okazji kolor świecy grudniowej. Czekam na wyniki z ostatniej przed świętami sesji. Prawdopodobnie pojawią się sygnały, mimo iż w mojej ocenie korekta powinna się niebawem skończyć, a na rynki wróci kolor czerwony. Wzmocnienie złotego też oceniam jako sztuczny zabieg polegający na poprawie parametrów budżetowych rozliczanych na koniec roku. Zabieg taki można na płytkim rynku osiągnąć niewielkim nakładem, a korzyści są oczywiste.
Moje inwestycje w ostatnim miesiącu już nie prezentują się okazale jak dotychczas:
mała
i duża
wyznaczyły lokalny szczyt po czym zeszły na miesięczne minima.
Stopy zwrotu:
MIESIĄC -0,32%
KWARTAŁ +2,56%
PÓŁROCZE -1,92%
ROK -1,86%
DWA LATA  +10,78%
Fundusze w portfelu za ostatni tydzień:
PIO6 +0,03
ING4 -0,01%
QUE3 -1,64%
SKAN2 -2,17%



2015-12-24

Najlepsze życzenia

Za chwilę zasiądziemy przy wigilijnym stole, złożymy sobie szczere i piękne ciepłe życzenia. Oby wszystko czego życzyć sobie będziecie spełniło się po stokroć. Niech te Święta będą dla Was wyjątkowe i niezapomniane, a ich czar niech Was nie opuszcza nigdy. Dobroć i życzliwość niech spływa na Was każdego dnia, a szczęście i radość zawsze przy Was niech trwa.
Niech 2016 rok będzie rokiem udanym pod względem trafnych inwestycji, a rynek sprawi mniej niespodzianek i łaskawszy dla inwestorów się okaże.

W   E   S   O   Ł   Y   C   H        Ś   W   I   Ą   T

2015-12-22

Przedświąteczny handel

W czasie przedświątecznym intensywność handlu wyraźnie spada, a co za tym idzie mniejszą wiarygodność mają wszelkie próby analizowania. Łatwo w takiej sytuacji o zagrywki i pułapki zastawiane przez walczące na rynkach obozy. Byki próbują wyciągać rynki szukając potencjalnych szans na poprawę obrazu, tymczasem niedźwiedzie odpoczywają po dość spektakularnym rajdzie. Tak przedstawia się sytuacja na naszym parkiecie. Również dolar zdaje się odpoczywać i realizować zyski w myśl zasady kupuj plotki sprzedawaj fakty. Po decyzjach i zapowiedziach FED można było oczekiwać umocnienia waluty, a tu mamy korektę w postaci ABC, przy czym B wyraźnie w postaci trójkąta. Sądzę, że na razie aprecjacja dolara nie jest zagrożona, a korekta wpłynie na uzdrowienie dalszego trendu wzrostowego waluty. Oczywiście na wykresie pokazuję parę USD/PLN jako może nie najważniejszą, ale najbardziej nas interesującą.

2015-12-21

Początek tygodnia zielony

Zarówno u nas jak i za oceanem poniedziałek przyniósł zielony kolor na parkietach. W przypadku WIG20 jest to kontynuacja korekty krańcowo wyprzedanego rynku. To czy będzie kontynuowana zależeć będzie przede wszystkim od tego jak zachowają się rynki rozwinięte a dokładniej S&P50.
Tu z kolei krótkoterminowy obraz to coś na kształt flagi. Stąd oczekuję dalszych podpowiedzi co do przyszłości rynkowej. Jednocześnie przypominam, że wchodzimy w okres świąteczny, a na rozleniwionym i płytkim rynku łatwiej wstrząsnąć rynkiem i można to zrobić mniejszym kapitałem. Tymczasem stopy Suflera trzeszczą coraz mocniej.

2015-12-20

Album tygodnia: ANTHRAX - AMONG THE LIVING

Pragnę przedstawić album Among the Living grupy ANTHRAX klasyka amerykańskiego thrash metalu.
Among the Living 
Caught in a Mosh
I Am the Law  
 Efilnikufesin (N.F.L) 
 A Skeleton in the Closet 
Indians  
One World  
A.D.I. / Horror of It All  
Imitation of Life  
 

2015-12-19

Sufler 10 - 17. 12. 2015

Tym razem mamy odbicie korekcyjne, a na wykresie świecy grudniowej pojawił się górny cień. Oczywiście na dziś nie wiadomo na ile trwałe jest to odbicie. Jeśli spadki miały by się zakończyć, to oczekiwałbym jakiejś formacji odwrócenia trendu. Można dopatrzeć się formacji przenikania w kompresji tygodniowej. Ale też trudno zakładać, że trend odwróci się od tak, bez jakiejkolwiek walki miedzy bykami i niedźwiedziami. Ryzyk geopolitycznych w skali kraju jak i makro jest ogrom więc łatwo na pewno nie będzie. Jest też coraz bliżej sygnałów możliwe więc, że całą te batalię będziemy oglądać z boku. 
Tymczasem w perspektywie ostatniego miesiąca wykresy inwestycji przedstawiają się następująco:
mała
duża.
Stopy zwrotu:
MIESIĄC +0,68%
KWARTAŁ +3,59%
PÓŁROCZE -0,94%
ROK -0,87%
DWA LATA +11,89%
Fundusze w portfelu za ostatni tydzień
 
ING4 0,00%
PIO6 -0,05%
SKAN2 -0,18%
QUE3 -2,11%


2015-12-18

Wiarygodność trzech wiedźm

Ostatnia świeca to właśnie skutek rozliczania kontraktów tygodniowych miesięcznych i kwartalnych jednego dnia. Zjawisko to nosi nazwę trzy wiedźmy i charakteryzuje się dużą zmiennością. Jeśli spojrzeć w tym kontekście na wykres S&P500 i nasz WIG20 to kierunki się zupełnie rozjechały. Znając siłę i wpływ obu rynków na nastroje inwestorów założyć trzeba, że to amerykański rynek wskaże kierunek a nie nasz mały i płytki rynek. 
Tak więc kiedy u nas mamy korekcyjne odbicie za oceanem pojawia się kolejna próba rozwinięcia większej korekty. I mimo iż sygnały coraz bliżej, a stopy trzeszczą skłaniam się do kierunku wskazywanego przez rynek bazowy (S&P500).


2015-12-17

Po podwyżce stóp w USA

Wczorajsza decyzja o podwyżce stóp procentowych w USA pojawiła się kiedy giełdy w Europie dawno już były zamknięte. Nastroje przed decyzją oczywiście były pozytywne wszak jest na tyle dobrze, że można zacisnąć nieco luźną politykę finansową. Oczywiście są to również dobre warunki dla dolara.
Tak więc wczorajsze nieco euforyczne zachowanie rynków europejskich przeniosło się za ocean, no i dolar też tracił przed decyzją. Zwykle jednak dzień po ważnej decyzji następuje właściwa reakcja. Tak jak podwyżka stóp jest czynnikiem niekorzystnym dla giełd tak sprzyja walutom. Dziwne więc było wczorajsze dodatnie zamkniecie na rynku bazowym jak i dziwne było osłabienie dolara. Dziś jednak wszystko wróciło do normy giełda amerykańska oddała wczorajszy wzrost, a dolar wygląda jakby górą opuścił konsolidacyjny trójkąt. Jutro czekają nas trzy wiedźmy i w kontekście dzisiejszego zamknięcia na GPW może być bardzo interesująco. Tymczasem sygnałów brak.


2015-12-16

UNK6 i NB6 też mają sygnał

Kolejne dwa fundusze mają swoje sygnały i oczywiście są to sygnały atrakcyjnej ceny. UNK6 to nasze małe i średnie spółki głównie z sWIG80, zaś NB6 to fundusz afrykański. Na rynkach mamy odreagowanie i decyzja o podwyżce stóp nie wstrząsnęła rynkami, zresztą nie mogła bo była wręcz powszechnie wyczekiwana. pozostaje postawienie przysłowiowej kropki nad i w postaci sygnałów Suflera. Może ktoś się zastanawia na co czekam i dlaczego jeszcze nie kupuję funduszy akcyjnych. Przeczucia i wykresy to jedno, a przyjęta strategia drugie. Większość funduszy,które miały swój sygnał kilka dni temu jest znacznie tańsza niż w dniu kiedy sygnał się pojawiał co oznacza, że w dalszym ciągu na zakup nie jest za późno, natomiast warto upewnić się co do trwałości odreagowania.

2015-12-15

ALL1, EQU1 - jeszcze dwa sygnały

Kolejne sygnały pojawiają się i coraz bliżej mi do weryfikacji stanowiska. Na dziś nadal twierdzę, że przed nami ciąg dalszy impulsu spadkowego, ale z niecierpliwością oczekuję jutrzejszej reakcji na podwyżkę stóp procentowych w USA. Może się zdarzyć, że reakcja będzie odwrotna do oczekiwanej w myśl zasady kupuj plotki sprzedawaj fakty. Jeśli więc jutro zamiast umocnienia dolar się osłabi a odbicie na S&P500 będzie kontynuowane, to trzeba będzie rozważyć dalszy rozwój sytuacji. Póki co nadal scenariuszem bazowym jest kontynuacja spadków na naszym rynku i umocnienie dolara. Jutro wiele może się wyjaśnić. W tej sytuacji po sygnałach wszystkie fundusze są jeszcze tańsze więc nic nie stoi na przeszkodzie by dokonać zakupów, ale to nie może być zbyt pochopna decyzja.

2015-12-14

Sygnały z rynków polskiego i tureckiego

Mamy kolejną serię sygnałów kupna tym razem fundusze DWS8 i UNK9 czyli skutki przeceny na giełdzie tureckiej. Pozostałe to QUE2, ALL3, BPH4, z rynku polskiego oraz DWS7 Top25 MIŚS EM wszystkie fundusze mają za sobą solidną przecenę, ich wartość powiększa szansę na udaną inwestycję. Jednak w dalszym ciągu nie dostrzegam symptomów zmiany kierunku na giełdach, a zatem okazje te nadal klasyfikuję jako dobre dla "łapaczy spadających noży". Dzisiejsza świeca doji na WIG20 często bywa dniem wytchnienia w silnym impulsie spadkowym. A przypomnę, że już w środę wielce prawdopodobny początek serii podwyżek stóp procentowych w USA. Od reakcji na to wydarzenie może zależeć dalszy sentyment rynkowy. Tak więc obserwuję parametry funduszy w portfelu i czekam na właściwy moment do zmiany kierunku na giełdach a co za tym idzie składu portfela.

2015-12-13

Album tygodnia: METAL CHURCH - BLESSING IN DISGUISE

Amerykański Metal w najczystszej postaci zapraszam na spotkanie z METAL CHURCH
Fake Healer
Rest in Piece (April 15,1912)
 Of Unsound Mind
 Anthem to the Estranged
 Badlands
The Spell Can't Be Broken
It's a Secret 
Cannot Tell a Lie 
The Powers That Be 

2015-12-12

Sufler 03 - 10. 12. 2015

Kolejny tydzień przeceny za nami, coraz więcej funduszy akcyjnych z naszego rynku sygnalizuje atrakcyjne przeceny. Tanio nie znaczy, że nie może być jeszcze taniej. Do elementów słabości naszej giełdy dochodzą teraz czynniki zewnętrze zachowanie rynków bazowych. Słabość S&P czy DAX ma wpływ na i tak pogrążony już mocno polski parkiet. Tymczasem portfel powiększył się nieco mimo iż na dzień pomiaru (zwyczajowo czwartek) przypadło jedno sesyjne niemal dwu procentowe odbicie, zaciemniające nieco obraz sytuacji.
Wykresy polis prezentują się następująco: 
mała
i duża
Stopy zwrotu:
MIESIĄC +1,35%
KWARTAŁ +4,28%
PÓŁROCZE -0,28%
ROK -0,21%
DWA LATA +12,64%
Wyniki funduszy za ostatni tydzień:
QUE3 +3,25%
PIO6 -0,03%
ING4 -0,05%
SKAN2 -2,14%




2015-12-11

Konsekwencje wyłamania

Długo terminowo jeśli wychodzimy dołem z kilkuletniego trendu bocznego, to minimalny zasięg zejścia szacować można na odległość między ograniczeniami tegoż kanału. W ujęciu miesięcznym nie wygląda to zbyt ciekawie ze względu na brak miejsc w których można szukać wsparcia. Spadek nabiera rozpędu korpus grudniowy po pierwszej dekadzie grudnia jest bardziej okazały niż cały listopadowy. Czyżby czekało nas zejście do wyznaczonego wsparcia? Trudno mi dziś uwierzyć w poziom 1350, ale skoro 61,8% zniesienia Fibonacciego (okolice 1900) przeszło niezauważone a mój target (1650) zbliża się w dość szybkim tempie, to kto wie dokąd zjedziemy siłą rozpędu. Tak dziś wygląda rajd Mikołaja. Wygodniej mu z górki, a przecież można całkiem nieźle na tym zarobić.

2015-12-10

Sygnały: CU3, OPT3, QUE1, SEB1, NOVO4

Kolejne 5 sygnałów i kolejne dylematy. Dwa z nich skreślam na starcie mam tu na myśli zrównoważone SEB1 i NOVO4. Z kolei jeśli chodzi o akcyjne to w dalszym ciągu nie dostrzegam póki co sygnałów zwrotu. Rynek jest po prostu tak mocno wyprzedany, że krótka korekta jest jak najbardziej wskazana. Dlatego pierwszeństwo maja sygnały dotyczące funduszy w portfelu. A tu na razie ani SKAN2 ani QUE3 nie dają znaków do niepokoju. Przypomnę, że oba mają zacieśnione stopy QUE3 z powodu zysków wypracowanych zaś SKAN2 jest cały czas na stopie warunkowym z poziomem 3,95 PLN za dolara. Oczywiście plus minus zmiana wartości ceny obligacji amerykańskich. Nasz rynek dziś nie obronił okrągłego poziomu 1800 nie mówiąc już o oporze jaki tworzy strefa utworzona na wtorkowej konsolidacji 1810-1830.

2015-12-09

NB3 i PIO1 kolejne sygnały

Mamy dwa kolejne sygnały NB3 - akcji polskich, PIO1 - zrównoważony. Oba sygnały należą do tych z gatunku atrakcyjnej ceny i szczerze przyznam nie ułatwiają mi zadania. Na naszym parkiecie próżno szukać oznak przesilenia, albo objawów prawdziwej paniki. Tymczasem jak spoglądam na wyniki QUE3 nachodzi mnie refleksja a raczej mądrość jednego z wielkich graczy giełdowych,która mówi nie walczy się z trendem. A rynek z dnia na dzień schodzi niżej i dopiero w skali tygodniowej widoczny jest istotny spadek. Warto zatem wstrzymać się z pochopnymi decyzjami może pojawi się próba powstrzymania spadku, może rynek znajdzie twarde dno i nastąpi korekcyjne odbicie. 

2015-12-08

ING3 sygnał kupna

Kolejny sygnał atrakcyjnej ceny pokazał dziś fundusz ING3. Jest to drugi sygnał w ostatnim czasie przypomnę, że w piątek pokazał się sygnał dla ING6. Na wykresie umieściłem oba fundusze. W zasadzie się pokrywają. Już w piątek miałem nieco wątpliwości, czy to właściwy moment na rozpoczęcie inwestycji. Nasz rynek jest w trendzie spadkowym od 7 miesięcy, a całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z momentem kiedy spadki były zatrzymywane przynajmniej na krótki czas. Opisywałem trójkąt i opuszczenie tej formacji dołem, a także i konsekwencje. Dziś można powiedzieć jesteśmy już w tym miejscu gdzie można uznać formację za dopełnioną. Ale jest jeszcze druga perspektywa o której pisałem a w piątek o niej zapomniałem. Opuściliśmy kilkuletni trend boczny dołem, a jego skutki mogą być nieco poważniejsze. Owszem rynek jest wyprzedany i dolny cień świecy młot jeszcze się broni, tylko w momencie kiedy u nas spodziewamy się jakiejś nawet krótkiej korekty wzrostowej rynek amerykański coraz bliższy jest poważniejszej przeceny. A sygnałem do jej rozpoczęcia może być pierwsza w cyklu podwyżek stóp procentowych. W połączeniu z przeceną na rynkach wschodzących generalnie zaczynam spoglądać w kierunku 1650 punktów na WIG20 

2015-12-07

Nadal w trendzie

Piątkowy zwrot rozbudził nadzieje. Świeca młot to zwykle dość istotny i wiarygodny wskaźnik, niemniej trudno uwierzyć by spadki udało się zamienić we wzrosty w ciągu jednej sesji. To byłoby możliwe po jedno sesyjnej przecenie rzędu około 6-10% przy obrocie kilkakrotnie przekraczającym średni obrót podczas impulsu spadkowego. Oczywiście symbolika młota jest w mocy, ale jej znaczenie jest na dzień dzisiejszy bardziej defensywne i stanowi kluczowe wsparcie. Natomiast ani spodziewanego progu zmienności ani obrotów wybitnie wysokich nie doczekaliśmy się w piątek. Dzisiejsza sesja zdaje się potwierdzać moje przypuszczenie w najbliższym czasie spodziewać można się konsolidacji i walki na wsparciu jakie tworzy dolny cień świecy młot.

2015-12-06

Album tygodnia ACCEPT - RUSSIAN ROULETTE

Zapraszam na spotkanie z grupą ACCEPT przedstawiam klasyczny już album RUSSIAN ROULETTE
T.V. War 
Monsterman
Russian Roulette
It`s Hard to Find a Way
  Aiming High
Heaven Is Hell
Another Second to Be
Walking in the Shadow
Man Enough to Cry
Stand Tight

2015-12-05

Sufler 26.11 - 03.12.2015

Kolejny spadkowy a więc udany tydzień dla inwestycji. Grudniowy korpus wyraźnie się zazielenił, ale pojawia się widmo zmian jakie niesie za sobą obraz po piątkowej sesji. Sufler tym razem zareagował dość precyzyjnie. Co prawda sygnały nie są obligatoryjnym nakazem kupna bądź sprzedaży, mają jednak za zadanie pomóc w podjęciu decyzji. Wczoraj nie podjąłem żadnej decyzji, a podjęcia takowej dziś jest tożsame z podjęciem jej w poniedziałkowe popołudnie. Różnica polega na tym, że w poniedziałek będzie więcej informacji co do dalszego rozwoju sytuacji rynkowej. 
Tymczasem zobaczmy jak w perspektywie ostatniego miesiąca wyglądają polisy:
 duża (powyżej) i mała (poniżej)
mała
Stopy zwrotu:
MIESIĄC +0,99%
KWARTAŁ +3,91%
PÓŁROCZE-0,63%
ROK -0,56%
DWA LATA +12,24%
Za miniony tydzień inwestycja przyniosła zysk w wysokości 1,51%
A poszczególne fundusze znajdujące się w portfelu prezentuje wykres poniżej
QUE3 +5,02%
SKAN2 +0,61%
PIO6 +0,02%
ING4 -0,01%


2015-12-04

Sygnały QUE3 - CUT, ING6 - BUY

  Mamy dziś dwa sygnały. Pierwszy to sygnał CUT dla funduszu QUE3, przychodzi w momencie kiedy giełda próbuje dźwignąć się po dość solidnej przecenie. A na wykresie pojawia się solidny i na tych poziomach wiarygodny młot. W związku z tym zacieśniam ustawienia dla tego funduszu i obserwuję czy odbicie będzie na tyle mocne, że inwestycja zostanie zamknięta.  
  Drugi sygnał to  ING6 jest o tyle ciekawy, że pojawia się w trakcie przesilenia, a być może nawet na początku rajdu św. Mikołaja. Na dodatek jest sygnałem atrakcyjnej ceny, co zwiększa szanse na powodzenie inwestycji. Jednocześnie w portfelu może stanowić przeciwwagę dla QUE3 do czasu kiedy rynek wybierze trwalszy kierunek.

2015-12-03

Decyzja EBC pretekstem do korekty dolara

Decyzja jaką podjął dziś Europejski Bank Centralny spowodowała odbicie na parze euro/dolar. Nas oczywiście bardziej interesuje jak w tej sytuacji zachowa się para USD/PLN, a ta już zniosła 23,6% ostatniego impulsu. Jednocześnie wracając do ważnego wsparcia (jeszcze niedawno oporu). Na razie traktuję to jako ruch powrotny celem potwierdzenia ważności wsparcia. Ale nie można wykluczyć powrotu do sytuacji z przed wybicia. Pamiętać należy, że wkrótce czeka nas decyzja która tę sytuację znowu może odwrócić niebawem bowiem wyczekiwane od dawna i wielce prawdopodobne rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Pozostaje obserwacja i ewentualne pojawienie się sygnałów na Suflerze.

2015-12-02

Faza paniki przed nami?

Wspomniane kilka dni temu zniesienie Fibonacciego impulsu wzrostowego 2009-2011 materializuje się na naszych oczach. Celowo na wykresie umieściłem dwa pomiary dla miesięcznego (korpusy) wsparcie jest już pokonane. W krótszym terminie (cienie) właściwie dziś spenetrowane zostały najbliższe okolice. Nasz rynek jest tak słaby że do pełni obrazu brakuje kilku sesyjnej paniki wyprzedaży sprowadzającej rynek do kolejnych wsparć. A jednocześnie oczyszczający się i dający podstawy do solidnego odbicia. Bez tego swobodne osuwanie się indeksu może jeszcze potrwać. Tymczasem rynek zamiast próbować zatrzymania przy dość istotnym wsparciu, zdaje się nabierać rozpędu.

2015-12-01

Listopad 2015 - Podsumowanie

Po dłuższej przerwie wraca tez miesięczne podsumowanie. Za miesiąc listopad mamy dość solidny zielony korpus, w dalszym ciągu jednak do szczytów z maja nieco brakuje. Istotną zmianą w budowie kapitału jest fakt pozbawienia portfela dopływu świeżego kapitału. Budżet domowy nieco się skurczył i po raz pierwszy od roku 2006 polisy nie są zasilane składkami miesięcznymi tak więc ostatnie dwie świece to wyłącznie wypracowany zysk pomniejszony o koszt utrzymania polisy. W takim kontekście zielone korpusy nabierają jeszcze mocniejszego znaczenia.
 Tak zmieniła się polisa mała w mijającym miesiącu. Zgodnie z legendą widać wykup, który za kilka dni pojawia się jako wpłata.

Tak z kolei zmieniła się duża.
Stopy zwrotu łącznie obu polis:
MIESIĄC +1,85%
KWARTAŁ +3,67%
PÓŁROCZE -4,4%
ROK -2,76%
DWA LATA +8,14%
A tak za ostatni miesiącu wyglądają stopy zwrotu funduszy w portfelu:
QUE3 +7,52%
SKAN2 +4,36%
PIO6 +0,1%
ING4 +0,06%

Archiwum bloga