Mamy już wycenę z datą 4 luty, a jak pamiętamy jest to data rozliczenia transferu do funduszu UNK4. Dla przypomnienia sygnał 30 lipca zakup po cenie 38,84PLN, w dalszej kolejności wystąpiły sygnały CUT pierwszego i drugiego stopnia, a sprzedaż po wycenie z datą wczorajszą czyli 44,95PLN. Daje to zysk dokładnie jak w tytule w czasie 6 miesięcy i kilku dni.
Na powyższym wykresie można zauważyć, że pomimo obsunięcia ceny o 5% od szczytu zysk pozostaje nie zagrożony, a przy odrobinie szczęścia (wczorajszy fixing na WIG20) wynik mógł być jeszcze lepszy. W krótkiej historii "Suflera" to jak na razie najlepszy wynik, lepszy nawet od uzyskanych stóp zwrotu z inwestycji w QUE2 (mimo iż jest to fundusz lewarowany).
SKAR3 - był podobnie jak ARKA1 na zacieśnieniu stop drugiego rodzaju, stąd niewielkie obsunięcie i mamy sygnał. Tak więc z uwagi na fakt iż nie było inwestycji w portfelu podaję szacunkowe wartości na podstawie samych sygnałów.
Mamy też sygnał kupna dla funduszu SF1, to najbardziej zagadkowy fundusz jeśli chodzi o sposób inwestowania. O ile w większości przypadków fundusze rosną przy wzrostach, a spadają przy spadkach lub odwrotnie, o tyle wyniki SF1 zależą bardziej od tego czy zarządzający ustawia portfel na wzrosty, czy na spadki i niestety dość trudno to jednoznacznie określić. Na dodatek może się okazać, że aktywa ustawione są w obu kierunkach , a sukces zależy od chwilowej korelacji (albo braku takowej) między poszczególnymi składnikami portfela. Niemniej sygnał jest a co za tym idzie wprowadzam do obserwacji. Tak pamiętam przy ostatnim sygnale pisałem podobnie. Wtedy pojawił się sygnał atrakcyjnej ceny (po dużym spadku), był to niemal idealny moment. Teraz mamy sygnał wynikający ze wzrostu cen. Na wykresie półrocznym wyraźna jest zmiana trendu na wynikach funduszu.
SKAR3 - był podobnie jak ARKA1 na zacieśnieniu stop drugiego rodzaju, stąd niewielkie obsunięcie i mamy sygnał. Tak więc z uwagi na fakt iż nie było inwestycji w portfelu podaję szacunkowe wartości na podstawie samych sygnałów.
BUY 23.05.12 po cenie 219,69PLN,
CUT (19.08.12),
CUT2 (18.12.12),
SELL (04.02.13) po cenie 278,20PLN.
Oznacza to zysk 26,63% i jest to oczywiście kolejny sygnał z kategorii HIT.Mamy też sygnał kupna dla funduszu SF1, to najbardziej zagadkowy fundusz jeśli chodzi o sposób inwestowania. O ile w większości przypadków fundusze rosną przy wzrostach, a spadają przy spadkach lub odwrotnie, o tyle wyniki SF1 zależą bardziej od tego czy zarządzający ustawia portfel na wzrosty, czy na spadki i niestety dość trudno to jednoznacznie określić. Na dodatek może się okazać, że aktywa ustawione są w obu kierunkach , a sukces zależy od chwilowej korelacji (albo braku takowej) między poszczególnymi składnikami portfela. Niemniej sygnał jest a co za tym idzie wprowadzam do obserwacji. Tak pamiętam przy ostatnim sygnale pisałem podobnie. Wtedy pojawił się sygnał atrakcyjnej ceny (po dużym spadku), był to niemal idealny moment. Teraz mamy sygnał wynikający ze wzrostu cen. Na wykresie półrocznym wyraźna jest zmiana trendu na wynikach funduszu.
Przy okazji jeszcze kilka uzupełnień. Po lewej stronie nad BAROMETREM INWESTYCJI pojawiła się SKUTECZNOŚĆ SUFLERA. W tej tabelce zamieszczam statystyki skuteczności Suflera aktualizowane po każdym zamknięciu inwestycji lub sygnale SELL (gdy nie inwestowałem), to pozwala na określanie na żywo procentowej skuteczności mojego narzędzia z podziałem na zyski i straty. Po przeciwległej stronie mamy TRANSAKCJE tam z kolei widnieją konwersje jakie dokonywane były w trakcie inwestycji z datą złożenia zlecenia (to na wyraźną prośbę czytelników). Ostatnią zmianą jest sortowanie zysków Suflera według stóp zwrotu, do celowo myślę o prezentowaniu 10 najlepszych i najgorszych inwestycji (tu otwarty jestem na Wasze sugestie). W moim portfelu pojawia się dziś nowy fundusz jak pisałem wcześniej jest to UNK4 - UniFundusze FIO subfundusz UniKorona Pieniężny i stanowi poczekalnię dla ulokowanych środków na kolejną okazję inwestycyjną.
Witam. Czy mógłbym prosić o opisanie metodyki liczenia zysku, którą stosujesz podając wyniki? Wydaje mi się, że dzielisz wyłącznie cenę sprzedaży przez cenę zakupu jednostek. A co w przypadku jeśli stale co miesiąc dokupowane są kolejne jednostki? Wszak Skandia to produkt systematycznego oszczędzania. Chyba, że Ty inwestujemy wyłącznie na stałej kwocie. Jak w przypadku dokupowanych jednostek wyliczyć faktyczny zysk portfela? A może Twój sposób jest dobrym kompromisem pomiędzy komplikacją obliczeń a uzyskanym wynikiem. Będę wdzięczny za opis a może cały wpis temu poświęcony. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńOk postaram się to w najbliższym czasie opisać :)
Usuń