Goście

Szukaj na tym blogu

2016-01-31

QUEENSRYCHE - THE WARNING

Zapraszam na debiutancki album klasyków progressive metalu QUEENSRYCHE
1. Warning
2. En Force
3. Deliverance
 4. No Sanctuary
5. NM 156
6. Take Hold of the Flame
7. Before the Storm
8. Child of Fire
9. Roads to Madness
   10. Prophecy
    

2016-01-30

Sufler 21 -28. 01. 2016

Zawsze kiedy mamy do czynienia ze zmianą kierunku (nie ważne w którą stronę) musi to znaleźć swoje odzwierciedlenie na miesięcznej świecy portfela. Podobnie jest i tym razem, kiedy po minionym tygodniu pojawił się górny cień. Jeszcze nie pojawiły się, żadne sygnały ale jest już blisko do takowego na QUE3. Czeka nas z dużym prawdopodobieństwem zmiana w portfelu po niedzieli, ale o tym w swoim czasie. Tradycyjnie w takich sytuacjach zastanawiam się i rozglądam za nowymi, atrakcyjnymi miejscami na inwestycje.
Roczne wykresy polis przedstawię jutro po 21 jak tylko zakończy się konserwacja systemu.

Stopy zwrotu:
MIESIĄC +2,83%
KWARTAŁ +4,79%
PÓŁ ROKU +5,70%
ROK +0,50%
DWA LATA +14,09%
Poszczególne fundusze pracowały z następującym skutkiem
ING4 +0,03%
PIO6 -0,03%
SKAN2 -0,94%
QUE3 -4,09%

2016-01-29

Za oceanem decyzja podjęta

Tu nie ma co się rozpisywać. W poprzednim wpisie przedstawiłem dwa scenariusze. Dziś widać co inwestorzy wybrali. Przed nami możliwe kilka tygodni poprawy na rynkach bazowych. Czy nasz rynek na tym skorzysta? Na razie budowana była dość konsekwentnie formacja odwrócenia trendu jaką jest oRGR, ale teraz nasz rynek może wykorzystać okazję i pójść na północ bez dokończenia formacji. 
Jeśli pod ten scenariusz toczyć się będzie dalsza gra, to niechybnie zmianie ulegnie skład portfela. Sygnały już blisko.


2016-01-28

Trójkąt wyznaczy kierunek

W okolicach sierpniowego dołka (poprzedni wpis) na indeksie S&P500 buduje się formacja trójkąta. Prawdopodobnie to wybicie z tej formacji wyznaczy kierunek na kilka najbliższych tygodni, a może nawet miesięcy. Jeśli formacja zostanie opuszczona górą, to czeka nas korekta w okolice 61,8% zniesienia Fibonacciego ( około 2000 pkt. na S&P). Jeśli natomiast ma nastąpić wyjście dołem, to może oznaczać wejście rynku w wielomiesięczny trend spadkowy. Rynek bowiem znajdzie się w klasycznej bessie. Jednakże tak istotne decyzje nie są podejmowane z dnia na dzień i poprzedza je zwyczajowo walka obozów, albo byki albo niedźwiedzie muszą przegrać, a nikt przecież tego nie chce.

2016-01-27

Sierpniowy dołek trzyma

Jak zawsze tak i tym razem dalszy rozwój sytuacji na naszym parkiecie uzależniony będzie od tego co stanie się za oceanem. Nawet kilkudniowa relatywna siła względem innych rynków pryśnie w momencie kiedy tylko w USA stanie się coś niedobrego. A tam cały czas sytuacja jest niejasna. Sierpniowy dołek nadal trzyma i to daje jakieś powody do optymizmu na naszym rynku. Jednakże dziś nasi inwestorzy chyba spodziewali się innego zakończenia sesji na głównym rynku i jutro  przynajmniej na początku czeka nas odwrót. Ale nie spodziewam się aby już jutro zapadły ostateczne rozstrzygnięcia. Tymczasem amerykanie spokojnie dokładają kolejne klawisze fortepianu.

2016-01-26

Niezdecydowanie

O tym, ze inwestorzy na naszym rynku są ostatnio nieco zagubieni świadczy kilka ostatnich świec. W większości są to świece doji świadczące o braku zdecydowania i względnej równowadze popytu i podaży. Jest to o tyle optymistyczny układ, że wcześniej takich wątpliwości nie było a rynek systematycznie pogłębiał dołek. Oczywiście sami nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji o kierunku na najbliższe tygodnie. A zagranica nie pomaga tąpnięcia na rynkach azjatyckich, walka na wsparciu za oceanem, to czynniki potęgujące niepewność graczy polskiej giełdy. Pozostaje czekać stan taki nie potrwa długo a decyzje podjęte będą być może jeszcze w tym tygodniu.

2016-01-25

SCH3, ING7, SKAN4 sygnały atrakcyjnej ceny

Mamy kolejne trzy sygnały w tym jeden to jeszcze rynki wschodzące (SCH3) i dwa z rynków rozwiniętych. SKAN4 to rejon Pacyfiku bez Japonii, mamy tam rynki Nowej Zelandii, Australii, Hong Kongu itp. Drugi ING7 to właśnie Japonia. Według mojej skromnej oceny to w dalszym ciągu wyłącznie przerwa w spadkach. W każdym trendzie znajdziemy próby zmiany, odreagowania czy nawet trwalszej korekty. Patrząc na przebieg sesji za oceanem, a już w szczególności na jej zamknięcie, nie widzę postaw do zmiany nastawienia. Obserwuję więc wskaźniki Suflera dla funduszy znajdujących się w portfelu i czekam na dalszy rozwój wypadków. Ryzyka nie zniknęły ot tak. Fakt mamy zwiększoną zmienność, ale to wstęp do budowy formacji odwrotu w najlepszym wypadku. 

2016-01-24

NIGHTWISH - OCEANBORN

Proponuję dziś klasyków symfonicznego metalu i zapraszam na spotkanie z fińską grupą NIGHTWISH
1. Stargazers 
2. Gethsemane  
 3. Devil and the Deep Dark Ocean
4. Sacrament of Wilderness  
5. Passion and the Opera  
6. Swanheart  
7. Moondance  
 8. The Riddler 
9. The Pharaoh Sails to Orion  
10. Walking in the Air  

2016-01-23

Sufler 14 - 21. 01. 2016

Imponująco na koniec tygodnia wygląda styczniowa świeca. Jest więc okazja by przypomnieć, że inwestycja ciągle trwa, a wykres przedstawia stan w danym dniu. Stan ten może szybko ulec zmianie wobec podwyższonej zmienności i skrajnej zmiany nastawienia inwestorów w zależności od pojedynczych wypowiedzi bądź wydarzeń jakie zachodzą podczas handlu. Możliwe, że przed nami kilkanaście sesji wzrostowych w ramach korekty wielomiesięcznych spadków. Ale też nie wykluczony jest trwalszy ruch wzrostowy. Z zasięgiem nawet 2500 pkt. na WIG20. Oczywiście takie ruchy nie odbywają się w linii prostej i przerywane będą korektami no i oczywiście nie wolno zapominać, że ryzyka sprowadzające rynek do obecnych poziomów nie zniknęły nagle i nie ma przesłanek do negowania możliwości dalszego zejścia rynku w okolice 1250 -1300 pkt. TYmczasem polisy po raz kolejny poprawiają swój obraz
tak prezentuje się mała
a tak duża
Stopy zwrotu:
MIESIĄC +4,48%
KWARTAŁ +6,47%
PÓŁ ROKU +7,39%
ROK +2,11%
DWA LATA +15,92%
W tygodniu fundusze pracowały następująco:
QUE3   +4,66%
SKAN2   +3,46%
ING4   -0,10%
PIO6   -0,21%

2016-01-22

Tygodniowy młot na WIG20

Po zamknięciu rynku ukończona została tygodniowa świeca, która przyjęła postać młota. Jest to o tyle istotne, że dzieje się to po kilku miesiącach spadków, co daje świecy dużą wiarygodność. Być może czeka nas kilka sesji odpoczynku, a może jest to jakieś dłuższe odreagowanie. Nie można też wykluczyć zakończenia impulsu i zmiany nastrojów inwestorów. Polityka luzowania finansowego w Europie może być czynnikiem zachęcającym do próby podciągania rynku. Warto zatem rozważyć ostatnio pojawiające się sygnały kupna dla funduszy nie będących w portfelu. Jednocześnie obserwować jak trzymają stopy tych będących w portfelu. Jedno jest pewne trzeba być teraz gotowym na cofnięcie się portfela, a także na zawsze budzące zdziwienie i pytania posiadanie w portfelu funduszy o przeciwstawnych kierunkach zarabiania. Wszelkie decyzje o ile zapadną będą podejmowane w poniedziałek. Warto też pamiętać, że zakładany target  na poziomie 1650 został właściwie osiągnięty.

2016-01-21

Kolejne 7 sygnałów

Trzy sygnały z sektora polskich akcji, wszystkie oczywiście są sygnałami atrakcyjnej ceny DWS3 strata 12,98% za okres prezentowany na wykresie. Pozostałe to UNK3 strata 15,81%, SEB3 aż 28,58%. Jeden to fundusz zrównoważony UNK1 ze stratą 8,07%. Kolejny fundusz sektora EM tym razem ING5A (rynek rosyjski) strata 11,97%. Surowcowy ML6 strata 26,23% i wreszcie ML2 (rynek amerykański) ze stratą 8,09% .
Jesteśmy w fazie ogromnej zmienności, a to oznacza bliskość lokalnego (a może nawet twardego) dna. Jest niestety zbyt późno na reakcję w dniu dzisiejszym, ale to może akurat okazać się korzystne. Przy takich zawirowaniach zaleca się ostrożność, żeby uświadomić sobie ryzyko posłużę się przykładem "kolejowym". Zmiana portfela ze spadkowego na wzrostowy to jak przesiadka z pociągu do innego w czasie kiedy pędzą one w dwóch przeciwstawnych kierunkach. Znajdzie się odważny?

2016-01-20

Analogie

Dzisiaj Sufler zamilkł i nie pokazał żadnych sygnałów, korzystając z okazji pozwolę sobie na pewne porównanie. Na górnym wykresie mamy nasz WIG20, zaś na dolnym S&P500
Oba wykresy pokazują przebieg sesji dzisiejszej. Oba też po początkowym obsunięciu wyznaczyły lokalny dołek by ruszyć na północ. Oba wreszcie pod koniec sesji dostały zadyszki i zakończenie ostatecznie wypadło poniżej lokalnego szczytu intra. WIG20 był nawet po zielonej stronie przez pewien czas. Najważniejsze są jednak wnioski dotyczą różnic które akurat na tych wykresach nie są widoczne. Nasz rynek jest co prawda powyżej wsparcia i można uznać, że 1650 dziś się obroniło. Zaś świeca doji z czarnym korpusem preferuje niedźwiedzie. Z kolei rynek amerykański jest poniżej wsparcia za to ze świecą młot o dość długim dolnym cieniu. do pełni szczęścia brakło tu jedynie białego korpusu. Więc tu sytuacja jest mniej jednoznaczna. Są bowiem podstawy (dolny cień) do obrony, a kontra może wyprowadzić indeks wysoko. Nieudany powrót nad wsparcie może stanowić solidny opór na sesji jutrzejszej a dolny cień może stać się celem do którego rynek jutro będzie podążał. Tak oto niby wszystko wiadomo, ale jest masa wątpliwości i dlatego jest to tak fascynujące.

2016-01-19

ARKA3 i JB1 kolejne sygnały

Mamy kolejne dwa sygnały. Pierwszy to ARKA3 oparty na GPW po wczorajszym tąpnięciu spodziewałem się sygnałów z większej liczby funduszy tego sektora. Oczywiście jest to sygnał atrakcyjnej ceny, ale dla mnie od wczoraj nic się nie zmieniło. Drugi to JB1- amerykańskie obligacje w dolarze czyli coś co posiadam w portfelu w postaci SKAN2. Rynek amerykański stoi na krawędzi bessy kropką nad i będzie trwałe wyłamanie wsparcia jakie stanowi sierpniowy dołek. Tak ważne decyzje nie są podejmowane w trakcie jednej sesji. Tu na pewno byki nie poddadzą się bez walki, a może tez okazać się, że właśnie stąd wyprowadzą skuteczną kontrę.


2016-01-18

TEMP3 i TEMP4 sygnały z emerging markets

Oba fundusze mają w swoim portfelu spółki notowane na rynku chińskim, a ten jest wiodący (nie licząc GPW) jeśli chodzi o spadki. Trudno więc aby nie pojawiły się sygnały. Stoimy na krawędzi bessy, a wiele wyjaśni się kiedy handel powróci na rynek amerykański. Już w piątek przełamany został sierpniowy dołek na wykresie dziennym intra, a trwałe zejście poniżej oznacza wejście rynku w bessę. Jak w takich okolicznościach zachowa się nasz rynek, dobity nie do końca słusznym obniżeniem ratingu, nie trudno przewidzieć. Mój target (1650 pisałem o tym 11 grudnia) jest już w zasięgu ręki. Lecz w tych okolicznościach poziomy 1250 - 1300 też wspominałem nieśmiało zdają się nabierać coraz bardziej realnych kształtów. Trzymając się zasady "trend is yuor friend" obserwuję wskaźniki dla funduszy z mojego portfela, póki co liczę zyski i nie mam podstaw do zmiany nastawienia.

2016-01-17

SAXON - POWER AND GLORY

Klasyka NWOBHM zapraszam na wspomnienie albumu Power and Glory grupy SAXON
1. Power and the Glory 
 2. Redline 
3. Warrior  
4. Nightmare  
 5. This Town Rocks 
6. Watching the Sky 
 7. Midas Touch 
8. The Eagle Has Landed  
 

2016-01-16

Sufler 07 - 14. 01. 2016

Drugi tydzień nowego roku za nami, a sytuacja zamiast poprawiać się wręcz przeciwnie staje się jeszcze gorsza. Do wyprzedaży na rynkach za oceanem, gdzie indeksy testowały sierpniowe dołki, doszła wiadomość o obniżeniu Polsce ratingu. Samo obniżenie jest złym dla rynku sygnałem, a w połączeniu z informacją o negatywnej perspektywie nie wróży nam nic dobrego. Pierwsze efekty widać po walutach euro po 4,5 zł a dolar po 4,1 zł mówią same za siebie. Tymczasem paradoksalnie w naszym portfelu tym lepiej im na rynkach gorzej. Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia od dziś prezentuję roczne zmiany na obydwu polisach. 
mała ...
i duża ...
Stopy zwrotu:
MIESIĄC +2,30%
KWARTAŁ +4,26%
PÓŁ ROKU +5,16%
ROK -0,01%
DWA LATA +13,51%
Portfel w ubiegłym tygodniu cofnął się o 0,11%
ING4 +0,07%
PIO6 +0,04%
SKAN2 -0,06%
QUE3 -0,40%

2016-01-15

JPM4 - sygnał w ciekawym momencie

Pojawił się dziś sygnał dla funduszu, którego walutą bazową jest złoty. Na dodatek fundusz swój benchmark opiera na indeksie S&P500. Dlaczego moment ciekawy? Po pierwsze dziś obniżony został rating dla Polski przez agencję S&P (nie mylić z indeksem). Decyzja ta spowodowała załamanie na rynku złotego, czyli jego osłabienie w stosunku do dolara. Po drugie zaś właśnie dziś na rynku za oceanem doszło do wyraźnej przeceny z naruszeniem dołków sierpniowych. Tak więc perspektywy dla tego funduszu nie są najlepsze, a całą sytuację najlepiej obrazuje poniższy wykres.


2016-01-14

TEMP9 sygnał kupna

Jeden z nowych funduszy w ofercie wygenerował sygnał. Warto więc przy tej okazji poświęcić mu kilka słów.  
 
Strategią inwestycyjną funduszu jest wzrost wartości kapitału. Fundusz będzie lokował aktywa głównie w instrumenty udziałowe i papiery dłużne oraz świadectwa depozytowe spółek, które prowadzą znaczną część swojej działalności gospodarczej w sektorze bogactw naturalnych oraz spółek, które posiadają znaczną część swoich udziałów w takich spółkach, w tym w małych lub średnich. Na potrzeby inwestycyjne funduszu, sektor bogactw naturalnych obejmuje spółki, które posiadają, produkują, rafinują, przetwarzają, transportują oraz wprowadzają do obrotu bogactwa naturalne oraz spółki, które świadczą usługi z tym związane. Dodatkowo fundusz może lokować aktywa w różnego rodzaju instrumenty udziałowe i papiery dłużne emitentów amerykańskich i nieamerykańskich. Podstawową walutą funduszu jest dolar amerykański.

Osobiście nadal oczekuję sygnałów dla funduszy znajdujących się w portfelu.

2016-01-13

Jutro czeka nas prawdziwy test

Stare przysłowie mówi nie chwal dnia przed zachodem słońca, ale obserwując sesję za oceanem (powyżej wykres intra) odnoszę wrażenie, że mieliśmy tam do czynienia z chłodzeniem oscylatorów i wskaźników. Innymi słowy w każdym trendzie potrzebna jest chwila oddechu. Może to ruch powrotny potwierdzający wybicie/wyłamanie, może to być nieco dłuższe odbicie, a może korekta w trendzie. 
Patrząc na wykres S&P w skali ostatnich pięciu miesięcy i porównując z naszym WIG20 łatwo zrozumieć skąd u nas prawie 3% wzrost wczoraj i ponad procentowy dziś. Piłka spadająca z większej wysokości odbije się wyżej, ot i cała tajemnica. Jeśli nic nie zmieni się do zamknięcia sesji w USA, ro jutro czeka nas prawdziwy test na WIG20. Trudno jednak przyjąć, że nasz rynek ruszy odważnie i samotnie pod prąd obecnie dominujący.
PS. Sygnał tym razem surowcowy BPH6
 

2016-01-12

Gwiazda poranna

Formacja gwiazdy porannej (trzy ostatnie świece na wykresie) to układ zapowiadający zmianę kierunku. O tym, że rynek jest wyprzedany i każdy pretekst może być wykorzystany do wyprowadzenia kontry nie trzeba przekonywać. Chodzi bardziej o trwałość odbicia czy ruch powrotny do wsparcia jaki mamy na S&P pozwoli nam na trwałe podejście czy jest to próba budowy formacji oRGR, w której lewe ramię wyznaczałby dołek grudniowy, a dziś uformowała się głowa?
Jeśli tak to przed nami powrót w okolice poziomu zakończenia roku i powrót do grudniowego dołka, po to by ruszyć na pokonanie linii szyi. Odrębną kwestią jest to, czy i kiedy Sufler wygeneruje sygnał.
PS. Tymczasem mamy kolejne sygnały atrakcyjnej ceny.
 

2016-01-11

PIO3 - druga fala sygnałów?

Nie widać końca spadków, a to z kolei powoduje, że kolejne fundusze generują sygnały kupna. Tym razem PIO3 i tak sobie myślę, czy to nie początek drugiej fali sygnałów dla polskich funduszy akcyjnych. Ale wynik funduszu za ostatni kwartał -11,5% nie zachęca do zakupów w kontekście sytuacji na rynkach. Tak mocny trend nie da się zawrócić jedną sesją tu powinna pojawić się jakaś walka w wyniku której powstanie formacja odwrócenia trendu. O ile w kontekście odreagowania mam na myśli  formację świecową, o tyle w średnim terminie raczej jakaś liniowa np. oRGR (odwrócona ramię głowa ramię)

2016-01-10

Album tygodnia: IRON MAIDEN - THE NUMBER OF THE BEAST

Jeden z kamieni milowych w rozwoju muzyki metalowej, zapraszam na spotkanie z IRON MAIDEN
1. Invaders 
2. Children of the Damned  
3. The Prisoner  
4. 22, Acacia Avenue  
5. The Number of the Beast  
6. Run to the Hills  
 7. Gangland 
8. Hallowed Be Thy Name  
 

2016-01-09

Sufler 31. 12.2015 - 07. 01. 2016

Po wzrostowym odbiciu nie ma śladu, a i dolar wrócił w okolice 4 złotych. Wystarczy rzut oka na styczniową świecę. Korpus jest powyżej cienia świecy grudniowej. Na rynku amerykańskim padły wsparcia i korekta nabiera rozpędu. Nam pozostaje czekać i liczyć zyski, ale też obserwować czy nie pojawiają się symptomy zwrotu. Ostatni raz prezentuję wykresy polis w ujęciu miesięcznym od przyszłego tygodnia pojawiać się będą roczne. Da to lepszy obraz przebiegu inwestycji.
mała (powyżej) i duża (poniżej) prezentują się następująco


 
Stopy zwrotu:
STYCZEŃ +2,41%
KWARTAŁ +4,37%
PÓŁROCZE +5,27%
ROK +0,09%
DWA LATA +13,63
za ostatni tydzień portfel zyskał 2,38%
stopy zwrotu funduszy za ostatni tydzień:
QUE3 +5,36%
SKAN2 +2,25%
ING4 +0,16%
PIO6 +0,1%

2016-01-08

ML3, ML7 sygnały dla odważnych

    Wobec sentymentu na rynkach, kiedy zarzewiem wydarzeń jest największy rynek rozwijający się (Chiny), trudno aby nie pojawiły się sygnały dla funduszy z sektora rynków rozwijających się. Mamy więc sygnał dla ML3 - tzw. nowa Europa  lub jak kto woli Europa wschodnia. Drugim jest ML7 - Ameryka Łacińska. Problemy chińskie ujawniły się około tygodnia temu i nie bardzo widać koniec zamieszania, a wręcz przeciwnie sterowanie ręczne jest jak gaszenie pożaru benzyną. Owszem przy takiej zmienności mogą zdarzyć się próby odbicia jednak trend spadkowy również na głównym rynku zdaje się nabierać dopiero rozpędu.
  Dla łapaczy spadających noży może jest to okazja, ale przestrzegam dokonując teraz zakupów na rynkach będących w odwrocie niesie ze sobą potężną dawkę ryzyka.

2016-01-07

Co z parą EUR/USD

Ciekawie to wygląda. Lokalna RGR zaprasza do kontynuacji spadku i jak niektórzy wieszczą ruchu w kierunku parytetu (1:1). Tymczasem dziś mamy zanegowanie tej formacji mało tego nawet pokonany został opór wynikający z krótkoterminowego trendu. Pytanie czy RGR budowane było dla zastawienia pułapki i stąd ta negacja? A może to właśnie dzisiejsza negacja jest pułapką zastawioną na byki liczące teraz na efekt "psa Baskerville". A może to po prostu zwiększenie zakresu zmienności w wyniku zawirowań na rynkach. Warto mieć pod obserwacją najważniejszą parę podczas najbliższych kilku sesji, toczy się bowiem ciekawa gra.

2016-01-06

Odrodzenie dolara

Patrząc na wykres USD/PLN trudno nie dostrzec niemal książkowej struktury Eliota. Struktura jest elementem który zrealizował się po dość długiej konsolidacji. Możliwe zatem że wzrostowa piątka jest dużą pierwszą falą nowego impulsu. Korekta ABC, to w istocie duża fala  druga, a przed nami duża fala trzecia w rytm kolejnych podwyżek stóp zapowiadanych przez FED. Taki scenariusz ma szansę powodzenia również w kontekście zawirowań geopolitycznych, kiedy dolar przyjmuje rolę "safe heaven".

2016-01-05

Trend ma się dobrze

Krótko i na temat. Jeśli odbicie nie dotarło nawet do pierwszego z poziomów zniesienia Fibonacciego, to trudno nawet zwać to korektą. Sentyment nie jest najlepszy zwłaszcza, że w kontekście zamiatania pod dywan przez rząd chiński problemów swojej gospodarki, cały sektor rynków wschodzących może mieć kłopoty. My w tym wszystkim wyróżniamy się słabością jakbyśmy chcieli wyprzedzić indeksy chińskie w skali przeceny. Co prawda jest jeszcze szansa na obronę grudniowego dołka i utworzenie formacji podwójnego dna, ale pozostaje pytanie co na dziś może zmienić sentyment na naszym parkiecie.

2016-01-04

2015 podsumowanie

STYCZEŃ 2015
Na każdym wykresie obserwujemy ostatnią świecę, jest to świeca reprezentująca miesiąc zanotowany pod wykresem. Rok 2015 okazał się nieudany zarówno pod względem inwestycyjnym jak i w kontekście finansów osobistych. W drugiej połowie roku zmieniła się na tyle, że po raz pierwszy od 2007 roku musiałem wprowadzić system samofinansowania inwestycji. Krach na rynku chińskim i słabość naszej giełdy to przyczyny niepowodzeń w inwestycjach. Nieszczęścia chodzą parami więc na to wszystko nałożyły się problemy techniczne z Suflerem. Z perspektywy czasu muszę przyznać, ze byłem bliski całkowitej rezygnacji z prowadzenia bloga a i Suflerem chciałem rzucić w kąt. Właściwie to wyłącznie temu, ze pisaliście i wspieraliście mnie w tym czasie, zawdzięczam powrót i odbudowę Suflera. Zajęło to kilka miesięcy, ale Sufler został udoskonalony pod względem obsługi, jest teraz mniej awaryjny i mniej czasu zajmuje jego aktualizacja. Niemniej rok kończę w ogólnym bilansie na minusie. A ubiegłoroczne plany muszą w bieżącym roku zostać zweryfikowane. A teraz już tylko przegląd wykresów jak to przebiegało miesiąc za miesiącem z wyjątkiem przerwy na wrzesień i październik.
 LUTY2015
MARZEC 2015
KWIECIEŃ 2015
MAJ 2015
CZERWIEC 2015

To początek krachu na rynku chińskim, wobec dziennych spadków rzędu 8 - 10% żaden fundusz nie mógł uchronić przed dotkliwymi stratami.
LIPIEC 2015
SIERPIEŃ 2015
Tu nastąpiła całkowita awaria Suflera, dwa miesiące intensywnych prac, aby przywrócić wszystko do normalnego stanu. Wcześniej występowały drobne awarie, które często zakłócały prawidłowe odczyty parametrów. Kryzys sięgnął dna.
LISTOPAD 2015
GRUDZIEŃ 2015
Do pełni szczęścia czyli w tym przypadku odrobienia strat z lata zabrakło bardzo niewiele. roczny bilans inwestycji zamyka się stratą 1,54%. Wiele wskazuje na to, że początek roku pozwoli na nieco bardziej satysfakcjonujące rezultaty bowiem przecena na rynkach światowych zdaje się nabierać rozpędu.

Archiwum bloga