Goście

Szukaj na tym blogu

2013-01-31

Sprzedaj ARKA1, DWS8,

  Po  wczorajszym spadku indeksu tureckiego o kolejne 3,86% jasnym stało się, że wraz z wyceną za wczoraj pojawi się sygnał sprzedaży.  Oczywiście dokładne rozliczenie można będzie podać po wykonaniu konwersji, ale dziś orientacyjny wykresik przebiegu inwestycji od sygnału do sygnału.
Jak widać na wykresie wynik pozostaje dwucyfrowy mimo iż korekta jest dość gwałtowna, niemniej dokładne wyliczenia pokażą do której kategorii zostanie zaliczony.

  Nieco inaczej ma się sprawa z DWS8, w wyniku zmian na platformie Skandii, przez kilka dni powstało zamieszanie z oznaczeniami, a jego konsekwencje zauważyłem dopiero dziś. W barometrze i sygnałach nazwy funduszy DWS7 i DWS8 były zamienione miejscami. Nie ma to wpływu na wynik funduszy, natomiast jeśli ktoś dokonywał zakupu na podstawie tych sygnałów mógł kupić nie ten fundusz. Tak więc ostatecznie DWS8 sygnał kupna 4 grudnia, a DWS7 2 stycznia, sygnał CUT dla DWS8 24 stycznia, a dziś sygnał sprzedaży. Na wykresie wygląda to następująco

  A ostatecznie DWS8 uzyskał wynik 5,86% co lokuje wśród sukcesów. Jak nie oceniać to zysk w tej wysokości w niespełna 2 miesiące jest wynikiem dobrym.
Aktualne statystyki "Suflera"

4 HITY (19,05%)
5 SUKCESY (23,81%)
3 NEUTRALNE +(14,29%)
1 NEUTRALNE - (4,76%)
6 POMYŁKI (28,57%)
2 BUBLE (9,52%)



2013-01-30

Korekta w trendzie, czy oRGR na "Edku"?

  Dość dobrze układ widoczny jest w taktowaniu tygodniowym. Z jednej strony widoczna jest spadkowa piątka, oraz korekcyjna ABC (C - niekoniecznie ukończona). Z drugiej strony trudno nie zauważyć formacji odwróconej głowy z ramionami.
   Jeśli rozpatrywać układ fal to lada moment powinno dojść do przesilenia i po ukończeniu korekty nastąpić powinien kolejny pięciofalowy spadek do poziomu 1,10 (w dalszej części uzasadnię). Jeśli natomiast ma być realizowana formacja, to jej minimalny zasięg wyczerpie się na poziomie 1,43. Oczywiście z racji zasięgu czasowego odbędzie się to w ruchu falowym (wzrostowa 5), i powinien nastąpić powrót do LS celem testu formacji. 
   Pozostaje wytłumaczyć się z przyjętego dość groźnie wyglądającego poziomu 1,10, wynika on z zasady "psa Baskerville'a". Zanegowanie formacji skutkuje ruchem w przeciwnym kierunku o podwojony zakres formacji. A skoro odległość od G (1,21) do LS (1,32) wynosi 0,11, to zasięg formacji wypada właśnie na 1,43 zaś negacja oznacza spadek o 0,22 czyli do wspomnianego 1,10.

O formacji tej wielokrotnie pisywał Zeus52 na forum Money, a wpis ten jest jedynie wizualizacją. 

2013-01-29

Ruszają sygnały sprzedaży, ML5 i ML6 na początek

   Po tym jak sygnał kupna wygenerowała niemal połowa funduszy dostępnych na platformie Skandii, od jakiegoś czasu wyglądałem sygnałów sprzedaży. Można powiedzieć co chciałeś to masz, na początek swoje sygnały pokazały fundusze z sektora surowcowego. 
ML5, od początku nie był to sygnał wywołujący euforię, mimo iż pokazał cenę zakupu dość atrakcyjną  to układ na złocie nie potwierdzał słuszności, a już powiązany z tym funduszem indeks filadelfijski XAU prezentował się wręcz źle. Dlatego zignorowałem sygnał zastrzegając, że fundusz trafia do obserwowanych. kiedy sytuacja nie rozstrzygnęła się korzystnie dla byków i zanegowana została formacja (opisywana) podwójnego dna wiedziałem, że tym razem złoto trzeba będzie sobie odpuścić. Po wycenach z dnia wczorajszego pojawił się natomiast sygnał sprzedaży, a to tylko potwierdza słuszność decyzji wcześniej podjętych. Wynik funduszu od sygnału do sygnału to -5,99%, czyli jeszcze mieści się w kategorii "POMYŁKA"
  Jak widać na wykresie nie dość, że wartość funduszu znacznie się obniżyła to z odczytów "SUFLERA" wynika, że bliżej dziś funduszowi do kolejnego sygnału kupna po atrakcyjniejszej nieco jeszcze cenie niż do poprawy sytuacji. Ruch na złocie do ograniczenia dolnego kanału spadkowego trwa i należy oczekiwać testu. A sama dywergencja zdaje się być zanegowana.
    Drugi fundusz dający sygnał to znajdujący się w portfelu ML6, a w takim przypadku rozliczenie podaję po dokonaniu konwersji. Na dziś mogę jedynie powiedzieć to widoczne jest w okienku "Mój portfel" czyli, że inwestycja jest w dalszym ciągu na niewielkim plusie. Oczywiście dokonałem transakcji sprzedaży jednostek ML6, a zakupiłem w to miejsce fundusz QUE2.
Powyższy wykres przedstawia porównanie obu funduszy od momentu kiedy QUE2 pokazał sygnał kupna. Pisałem wtedy, że zbliża się korekta i będzie lepszy moment na zakup. Dziś wartość kontraktu zbliża się do zniesienia 38,2% ostatniego impulsu wzrostowego biorąc poprawkę na czas realizacji konwersji (dwie sesje) uważam, że jest to lepszy niż 17 grudnia czas na zakup właśnie tego funduszu.
Aktualne statystyki "SUFLERA" na tę chwilę wyglądają tak pół na pół, ale pamiętać trzeba ile funduszy i z jakimi wynikami jest w obowiązujących sygnałach.

4 HITY (20,00%)
4 SUKCESY (20,00%)
3 NEUTRALNE +(15,00%)
1 NEUTRALNE - (5,00%)
6 POMYŁKI (30,00%)
2 BUBLE (10,00%)

2013-01-28

XU100 rozpala emocje inwestorów

  Jakoś nie jestem zdziwiony tym co wydarzyło się na rynku tureckim, gwiazda wieczorna o której wspominałem na sobotnim podsumowaniu zdaje się pokazywać swoją moc. Jeszcze lepiej prezentuje się na wykresie tygodniowym.
Ukończyliśmy zatem falę III, czas więc na korekcyjną falę IV, tak więc pora napisać o tym jak daleko indeks rynku tureckiego może się cofnąć. Tradycyjnie rozpatruję dwa warianty korekty.
I - korekta wyłącznie fali III i tu zniesienia Fibonacciego wyznaczają kolejne istotniejsze punkty wsparć, najbliższy to 23,6% (78075), a kolejne to 38,2% (73579), 50% (70013) i wreszcie 61,8% (66406). Poniżej tego ostatniego zrobi się nieco mniej przyjemnie szczególnie, że jak pamiętamy z teorii fal Eliota, fale nie powinny zachodzić na siebie. Zatem zejście poniżej 61,8% może zanegować aktualnie rozważany układ fal.
II - korekta zasięgiem obejmie ruch od drugiego dołka podwójnego dna na wykresie (09.01.12 r.) 
a wtedy kolejne wsparcia ułożą się następująco. 23,6% (76833), 38,2% (71947), 50% (67695) i wreszcie 61,8% (63695). Oczywiście tak spadek jak i wzrost przerywany będzie krótkimi ruchami przeciwstawnymi. Możliwe już jutro jakiego odreagowanie albo chwilowe zatrzymanie co sugeruje dość silne wyprzedanie na wykresach godzinowych. Na czterogodzinnym RSI prezentuje się następująco

2013-01-27

Moje ulubione 1 - AC/DC

  Proponuje nową serię zaprezentuję w niej tych twórców, którzy wycisnęli swoje piętno na mojej marnej istocie. Dziś zespół od którego w moim przypadku zaczęła się na przełomie lat 70/80 i trwająca do dziś fascynacja gatunkiem. Oczywiście nawet nie jestem w stanie określić czegoś w rodzaju TOP10, ale po prostu przedstawię to, co  u mnie powoduje dreszcz przechodzący po plecach od karku po lędźwie, a czasem łezka w oku się zakręci. 
  LET ME PUT MY LOVE INTO YOU
 SIN CITY
TWO'S UP
SPELLBOUND
LET THERE BE ROCK
BIG BALLS
TOUCH TOO MUCH
DEEP IN THE HOLE
RAZOR'S EDGE
HAIL CESAR
Nie pytajcie dlaczego te akurat wybrałem. 

2013-01-26

Sufler 17 - 24. 01.2013


  Niby strach i korekta a portfel puchnie. Cieszy to oczywiście, choć widoki na przyszły tydzień dają nieco do myślenia. Być może to tylko tak zwany "jednorazowy zrzut", ale ... u nas czekamy na falę C korekty, w Turcji też lekkie przegrzanie. Szczególnie niepokoi gwiazda wieczorna ukończona dziś na wykresie XU100. Z kolei w USA walka na 1500 (S&P). Jedynie DAX ładnie wybił opór, tylko sam indeks niemiecki to może być mało. Złoty nieco się rozchwiał, tracąc korelacje z rynkami, a to wspiera wzrosty (TEMP2), a to spadki (ML6). Słowem atmosfera gęstnieje, a wiadomo w mętnej wodzie króluje gruba ryba. Wyniki portfela:
MIESIĄC (I) +4,97%
KWARTAŁ (XI 12 - I 13) +10,38%
PÓŁROCZE (VIII 12 - I 13) +17,49%
ROK (II 12 - I 13) +20,89%
DWA LATA (II 11 - I 13) +28,66%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +2,12%,
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +30,86% 
   W ubiegłym tygodniu: 
 ML6 - na drugim biegunie, choć nie najmocniejszy, cały czas poniżej oczekiwań 
ARKA1 - po raz kolejny przekonuje co do trafności decyzji
TEMP2 - gwiazda tygodnia, wreszcie ujawnia prawdziwy potencjał jak na Templetona przystało
QUE1 - wobec słabości naszego rynku nadspodziewanie dobrze, mimo iż przecież mamy korektę


2013-01-25

Kolejne sygnały: DWS7 - zacieśnij, NB5 - kupuj

   To już jest nieco irytujące, w czasie kiedy tak wypatruję sygnałów sprzedaży, ostatnie zyski kuszą do realizacji zamiast spodziewanej korekty i okazji do zrealizowania zysków fundusze notują kolejne lokalne szczyty, po dzisiejszych wycenach z 4 posiadanych w portfelu 3 w rubryce odległość od ostatniego szczytu mają rezultat 0%. Oznacza to oczywiście, że fundusze te osiągnęły nowy lokalny szczyt. A jakby tego było mało pojawiają się kolejne sygnały w obowiązującym trendzie. Dla DWS7 jest to sygnał zacieśnienia stop. 
    Z kolei dla NB5 - Noble Global Return UFK mamy sygnał kupna.
To o tyle ciekawy fundusz, że może inwestować wszędzie i w aktywa o zróżnicowanym stopniu ryzyka, w zakresie od 0 - 100%. Według ostatnich danych (czerwiec 2012) akcje lokowane były następująco:
USA -23,04%
Austria - 18,22%
Turcja - 9,10%
Kanada - 8,30%
Węgry - 4,70%
Wielka Brytania - 3,75%
Z kolei struktura aktywów pod względem ryzyka wyglądała tak:
akcje - 33,57%
dłużne - 42,69%
jednostki i tytuły uczestnictwa - 6,45%
inne (depozyty, środki pieniężne, instrumenty pochodne) - 17,29%
Jeśli zaufać zarządzającemu to może być dobra alternatywa na czas korekt i spadków. Pozostawiam w obserwacji i oczekiwaniu na zdecydowany ruch w którąkolwiek stronę.

2013-01-24

Jeszcze nie czas na złoto

   Zupełnie niedawno pisałem o złocie i szansie na ruch w kierunku północnym. Opierałem swoje spostrzeżenia na potencjalnej formacji podwójnego dna. Dziś można z całą pewnością stwierdzić, że formacja została zanegowana. I wątpię aby chodziło tylko o budowę dna trzeciego, to raczej oddziaływanie kanału spadkowego jaki zdążył się utworzyć. Bliskość górnego ograniczenia kanału powstrzymuje (na razie) zapędy kupujących.
Wobec wczorajszego i dzisiejszego zwrotu oczekiwać można kolejnego zejścia do dolnego ograniczenia kanału. Próba która może się nie udać (opisana kilka dni temu dywergencja nadal obowiązuje). Ponadto od dołu widoczna jest wznosząca się linia, której znaczenie nieco lepiej widać na kolejnym wykresie.
W nieco dalszej perspektywie widoczny jest trójkąt budowany od ponad roku. Trójkąt zaś jest formacją kontynuacji trendu. 60% - 70% wybić trójkąta jest zgodne z kierunkiem poprzedzającym formację. To kolejny argument za tym by śledzić co na złocie się dzieje, wszak jak pokazuje kolejny wykres przed trójkątem mieliśmy ... zresztą oceńcie sami.
W każdym bądź razie, albo kiedy zadziała dywergencja, albo obroni się dolna linia lokalnego trendu, albo wreszcie kiedy nastąpi odbicie od dolnego ramienia trójkąta, to będzie właściwy moment na złoto. 

2013-01-23

XU100 dokąd zmierza indeks turecki


  Dzisiejszy wpis dedykuję wszystkim zainteresowanym rynkiem tureckim. Istotnie rośnie jak szalony, RSI dawno przekroczył 80%, co oznacza jedynie siłę obowiązującego trendu. Zresztą w tym przypadku pominę oscylator siły rynku, podczas poprzedniej fali osiągał nawet 92%, a tworzące się dywergencje zapowiadały jedynie płytkie korekty. Ale zobaczmy wykres tygodniowy
dopiero na takim udało mi się zaobserwować jakiś logiczny i sensowny układ fal. Pierwsza piątka po ukończeniu została potwierdzona korektą ABC. Oczywiście możecie powiedzieć też mi sztuka pisać o tym co było i jest widoczne. Macie rację, ale jest mi to niezbędne do dalszych rozważań. Korekta ABC  zakończyła się formacją odwrócenia trendu "podwójne dno" (choć na tym wykresie brzmi to jak żart).
Dopiero w powiększeniu widać co miałem na myśli. Po zrealizowaniu formacji rozpoczęło się budowanie kolejnej struktury. Już pierwsza fala nadłożyła ewentualne straty korekty, a korekcyjna dwójka okazała się jedynie cofnięciem i "pozorowaną" walką z wybitym oporem. Być może chodziło o zbudowanie solidnego wsparcia na przyszłość. Aktualnie więc idąc tym tropem mamy najbardziej dynamiczną i dającą największe zyski falę III (co zresztą jest akurat dobrze odczuwalne w portfelach posiadaczy funduszy rynków tureckich). 
   Pozostaje kwestia co dalej przecież fala III też kiedyś się skończy. Przejdziemy teraz na taktowanie dzienne. 
Falę III można interpretować jako strukturę podfal, tu zaznaczona jako piątka, równie dobrze można wprowadzić siódemkę (ze względu na siłę trendu powstać może też dziewiątka). Zostańmy jednak przy piątce, jako najostrożniejszym wariancie. Jak widać kończąca się piątka oznacza zakończenie dużej trójki. Tak więc oczekiwać należy korekcyjnej fali IV (trójkąt). Pozostaje kwestia prawdopodobnego zasięgu fali III. Skoro fala I rozpoczęła się z poziomu około 50k i dotarła do 64k, to jej zasięg wyniósł 14k. Długość fali I mnożymy przez wskaźnik Fibonacciego 1,618 co daje nam ponad 22k (22625), a więc tyle odkładamy od końca fali II (minimalny), końca fali I maksymalny zasięg fali III. Otrzymujemy zatem  zakres od 77625 do 86625. 
  Wspomniałem o trójkącie jako korekcyjnej fali IV, uzasadnieniem może być reguła zmienności. W poprzednim cyklu trójkąt był falą II. 

2013-01-22

Kupuj ALL1, zacieśnij ARKA1

  Mamy kolejne dwa sygnały. Jeden z nich bardzo cieszy, gdyż dotyczy funduszu znajdującego się w portfelu. Wobec zysku przekraczającego 20% zacieśniamy po raz drugi stop loss. Zgodnie z założeniami strategii im większy zysk, tym większe ryzyko korekty, a co za tym idzie większa ochrona wypracowanego zysku. Oczywiście skutkuje to ryzykiem przedwczesnego wyjścia, ale tak duże wzrosty jakie obserwujemy na XU100, mogą skutkować równie gwałtowną korektą. Szkoda byłoby pisać wtedy jaki to ładny mieliśmy zysk i jakże niewiele z niego zostało.

  Drugi sygnał to zakup dla funduszu ALL1 - Allianz Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek, ostatni z popularnie zwanych "miśkowymi" (oparte na Małych I Średnich Spółkach) doczekał się swojego sygnału. W tej sytuacji już chyba nikt nie ma wątpliwości, co mamy na rynkach. Potrzeba jeszcze, aby zaczęła o tym głośno i odważnie mówić popularna ulica, będzie to przesłanka do jeszcze bardziej zdecydowanego poszukiwania innych okazji inwestycyjnych.

Trzeba szczerze przyznać, że zmiany personalne wśród zarządzających funduszami tego TFI nie wyszły najlepiej, kiedyś fundusze Allianz miały nieco lepszą renomę i wyższe notowania. W karcie funduszu znajdziemy TOP5 największych pozycji, a należą do nich
DTP SA - 4,7%
LPP SA - 4%
Cyfrowy Polsat - 3,8%
ING BSK - 3,8%
Sygnity SA - 3,1%
  W sytuacji kiedy z polskich FA, wszystkie (i większość zrównoważonych) jest na sygnale kupna. Jedyne czego możemy oczekiwać, to sygnały sprzedaży

2013-01-21

Sygnał kupna ING5

Dziś sygnał ING5 - ING Parasol Fundusz Inwestycyjny Otwarty subfundusz Rosja EUR fundusz inwestujący głównie u naszych sąsiadów ze wschodu według stanu na 31.12.12r. 98,32% aktywów to parkiet rosyjski, pozostałe 1,68% nasz kraj. Największe pozycje portfela to:

ING (L) Emerging Europe (P) 16,35%
PICTET F-EASTERN EUROPE-I 16,34%
RBS MARKET ACCESS DAXGLOBAL 16,29%
JB CENTRAL EUROPE STOCK FDC 15,99%
BNP Paribas L1 - EQUITY RUSSIAIC 15,88%
DWS RUSSIA-XTF 15,87%
Gotówka i lokaty skorygowane o saldo należności i zobowiązań 2,45%

Oczywiście jeśli jakieś wolne środki ktoś chciałby ulokować w aktywa ryzykowne to jest ku temu sposobność, osobiście mając portfel w 100% akcyjny nie zamierzam zmieniać na razie jego składu. Szczególnie, że VIX (indeks strachu) jest na bardzo niskim poziomie, a na rynkach widoczny jest przesadny nadmiar optymizmu. Znak to niechybny do zwiększenia czujności. Tak więc obserwuję zachowania SUFLERA, ale wypatruję ewentualnych sygnałów sprzedaży.

2013-01-20

Alfabet Metalu 27 - W, X, Y, Z


  Dziś zakończenie cyklu alfabetycznej prezentacji mojej metalowej kolekcji. Oczywiście każdy zespół zaprezentowany w ciągu tych 27 tygodni to w kolekcji pełna dyskografia. I są jak na przykład ANTI TUNK NUN debiutanci, a są dinozaury z dorobkiem ponad 20 albumów jak LOUDNESS, URIAH HEEP. Ale do sedna zapraszam na ostatni odcinek wyjątkowo z jedenastoma kapelami.
WITHIN TEMPTATION
WOLF HOFFMAN
WOLF SPIDER
WOLFMOTHER
X JAPAN
XANDRIA
XENTRIX
YESTERDAY AND TODAY
YNGWIE MALMSTEEN
ZAKK WYLDE (na zdjęciu)
ZONARIA


2013-01-19

Sufler 10 - 17. 01. 2013


Lekkiej korekty ciąg dalszy, w tym tygodniu z dość widocznym odbiciem. Być może to fala b, choć równie dobrze to może być już koniec korekty (tygodniowa świeca). Osobiście zakładam jeszcze zejście i test okrągłego poziomu 2500 na WIG20. Dodam, że poziom ten powinien się obronić. Wyniki portfela:
MIESIĄC (I) +2,79%
KWARTAŁ (XI 12 - I 13) +8,09%
PÓŁROCZE (VIII 12 - I 13) +15,04%
ROK (II 12 - I 13) +18,38%
DWA LATA (II 11 - I 13) +25,98%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +0,17%,
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +28,14% 
   W ubiegłym tygodniu: Tradycyjnie ciążył portfelowi ML6, ciężko będzie ale szukam powoli okazji do zmiany, z drugiej strony może właśnie nadchodzi jego czas (lepsze dane z Chin)
ARKA1 - Zachowuje siłę, nowe szczyty stop ciągle pnie się w górę, a na dodatek zacieśnia się.
TEMP2 - Kolejny przyzwoity tydzień nawet pojawia się wynik dwucyfrowy (10% zysku mignęło w trakcie tygodnia)
QUE1 - Tym razem na plusie, choć niewielki ale zawsze to coś

2013-01-18

NOVO5 i UNK8 czyli nowe fundusze w Skandii


 Miałem zupełnie inne plany, ale skoro pojawiła się nowość, to wypada słów kilka temu poświęcić. Zacznijmy od

NOVO5 - Novo Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Novo Papierów Dłużnych 
"Subfundusz inwestuje głównie w polskie obligacje i bony skarbowe, które stanowią do 100% aktywów. Subfundusz ma jednocześnie mozliwość dywersyfikowania swoich inwestycji dzięki lokowaniu w obligacje rządowe krajów rozwiniętych – Unii Europejskiej oraz wybranych państwach OECD. Subfundusz przeznaczony jest dla inwestorów, którzy chcą inwestować w zdywersyfikowany portfel obligacji. Novo Papierów Dłużnych rekomendowany jest w średnim i długim terminie (powyżej 1 roku)." (Cytat z karty funduszu)
Drugą nowością jest

UNK8 - UniFundusze Fundusz Inwestycyjny Otwarty subfundusz UniObligacje Nowa Europa 

"Subfundusz inwestuje od 90% do 100% portfela w instrumenty rynku pieniężnego
i obligacje emitowane przez kraje z Europy Środkowo-Wschodniej, obligacje korporacyjne i inne papiery dłużne emitowane przez podmioty, których siedziba mieści się w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, oraz inne papiery dłużne, nie wspominane powyżej. Uniwersum geograficzne subfunduszu to Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Turcja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr, Kazachstan, Malta, Bułgaria, Rumunia, Ukraina, Macedonia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Albania.
Lokaty subfunduszu w papiery wartościowe są dokonywane przede wszystkim na podstawie bieżącej oceny i prognoz rozwoju sytuacji makroekonomicznej kraju emitenta papieru wartościowego oraz ich wpływu na kształtowanie się rynkowych stóp procentowych." (Cutat z karty funduszu)
Jak widać hossa na obligacjach trwa

2013-01-17

Wybicie w cenach zamknięcia na S&P.

  Mamy dziś wybicie oporu jaki tworzył wrześniowy szczyt. Spodziewałem się tego choć jak zwykle pewności nie było, wspominałem o 1550 dla S&P500. Aktualnie teoria o tworzonej właśnie fali III staje się jeszcze bardziej prawdopodobna. Po wybiciu poziomu 1474, naturalnym stało się poszukiwanie kolejnego istotnego oporu. Jak widać na tym wykresie raczej go nie znajdziemy, a pojawi się dopiero kiedy zmienimy taktowanie na tygodniowe. Tam dopiero widać jak istotne dziś mamy wydarzenie (o ile nie jest to wybicie fałszywe).
Tak właśnie kierunek wyznaczony sesją dzisiejszą jest jeden, mianowicie szczyt z roku 2007, a konkretnie 1576 tyle właśnie zanotowano w październiku tego roku. I jest, to historyczny rekord dla tego indeksu. 
  Szanse na realizację oceniam dość wysoko, szczególnie kiedy spojrzeć na układ ichimoku, wskaźniki też jeszcze mocno przegrzane nie są zważywszy na siłę trendu.

2013-01-16

Zagadka objęcia hossy

   W kontekście wcześniejszego wpisu, gdzie próbowałem określić zasięg korekty dzisiejsze rozstrzygnięcie jest lekkim zaskoczeniem. W momencie kiedy druga trzecia faza korekty zaczynała nabierać rozpędu i fala c przybliżała się do poziomu 1500-1510 (celu korekty)  zachciało się inwestorom budować formację odwrócenia trendu. Te dwie świeczusie zaznaczone w elipsie to właśnie formacja objęcia hossy (bardziej książkowo wyglądała przed fixingiem). Przez większą część sesji obroty jakie pokazywał Stooq sugerowały jakiś żart, w środkowej części sesji zorientowałem się, że mają awarię. Dlatego tkwiłem w przekonaniu o małej wiarygodności sesji obroty oko 250 mln, ale jak zobaczyłem po zakończeniu przekroczony miliard, to zaczynam traktować sprawę poważnie.
  Dla przypomnienia raz jeszcze wykres sprzed kilku dni, zapewne nie tylko mi wydaje się, ze coś tu jest niedokończone. Jeśli faktycznie na tym zakończyły się możliwości niedźwiedzi to uznać trzeba, że rynek jest naprawdę silny. 

2013-01-15

Złoto coś nam szykuje

   Pozostaję w temacie surowcowym. O ile opisana wczoraj miedź jeszcze nie pokazuje zdecydowanie kierunku, o tyle mam wrażenie, że na złocie lada moment coś może się wydarzyć.
   Ostatnie dwie próby wyłamania dołem z kanału spadkowego zakończyły się niepowodzeniem, a skoro  kolejny dołek wypadł niżej niż poprzedni, to uznać moglibyśmy, że nic się nie stało i trend spadkowy rozpoczęty w październiku ma się dobrze. Skoro tak to po co zaglądać na ten kruszec? A właśnie jest pewna przyczyna. Po pierwsze to RSI opuścił przy pierwszej próbie wyłamania strefę wyprzedania dając tym samym sygnał kupna. Po drugie przy ostatniej próbie nawet nie wszedł z powrotem do strefy potwierdzając sygnał dywergencją. RSI w tym czasie dobija do strefy hossy (50%), a świece budują formację podwójnego dna, właśnie dziś dotknięty został poziom linii szyi formacji.
Na kolejnym wykresie mamy wybitą krótką linię trendu spadkowego, a zniesienia Fibonacciego osiągnęły dopiero poziom 23,6%. Do 61,8% zakłada się trwanie korekty, ale wtedy kanał dawno zostanie opuszczony górą. Na dziś wypadnie to między 38,2 a 50%. 19 grudnia miałem sygnał kupna dla ML5 uznałem wtedy, że nie czas na zakup wartość funduszu jest na dziś niższa niż wtedy, więc obawy były słuszne. Do zakupu funduszu trzeba jeszcze zerknąć na indeks XAU i dolara. Na pewno dziś jest lepszy dzień na ewentualną inwestycję w ten fundusz.

2013-01-14

A co powie nam miedź ?

  Zacznę od krótkiej informacji. Otóż pojawiła się sugestia prezentowania procentowego składu portfela. Tak na szybko wpadłem na pomysł, że procentowy udział konkretnego funduszu w portfelu przedstawię w nawiasie po nazwie funduszu, w rubryce "Mój portfel". W efekcie rubryka ta na dziś ma następującą legendę: pierwsza wartość liczbowa to procentowa stopa zwrotu funduszu, następnie po pauzie nazwa (skrócona według symboliki stosowanej przez Skandię), a na koniec w nawiasie procentowe zaangażowanie w portfelu.
    Ale na dziś zasadniczym tematem jest miedź, zobaczmy więc wykres.
Posłużę się taktowaniem dziennym, mam w tym swój cel. W szerokiej perspektywie widoczna jest wyraźnie linia trendu, a jej znaczenie wyznacza ilość testów, oraz skuteczność obrony. Jednakowoż widoczny jest trend zniżkujący (od początku roku 2011). 
  Na kolejnym wykresie mamy, po pierwsze trójkąt, ale też nową wewnętrzną linię trendu zdającego się nieco przyspieszać. Miejsca jakby coraz mniej, a zatem już wkrótce można spodziewać się wybicia. Pozostaje kwestia kierunku. Mimo iż trend nieco przyspiesza, to większe znaczenie będzie miał ów trójkąt. Wybicie z trójkąta w 60 -70% przypadków jest zgodne z kierunkiem poprzedzającym formację. Większe więc mamy szanse na scenariusz negatywny. Jest jednak małe ale, jest to długo budowana formacja i zapewne przez zainteresowanych (obserwujących) nazbyt oczywista, a jak wiadomo to rynek rządzi a większość nie ma racji. Osobiście uważam, że ta nowa linia wewnętrzna jest ostatnią przed wyłamaniem linią obrony, a dopóki się będzie bronić pozostaje szansa na wybicie górą. Szczególnie kiedy zdamy sobie sprawę, że pozytywna dywergencja i niedawny sygnał kupna nie zostały zanegowane.

2013-01-13

Alfabet Metalu 26 - V, W


  Z poprzedniego tygodnia jeszcze Voivod i przechodzimy do W. ZAPRASZAM na kolejną 10 z mojej kolekcji. Cały czas aktualny jest mój apel o Wasze propozycje, po zakończeniu cyklu zaprezentuję zbiór Waszych faworytów.
VOIVOD
WARBRINGER
WARLOCK
WARMEN
WASP
WAYNE
WEDNESDAY 13
WHIPLASH
WHITESNAKE
WINTERSUN

PS. Po niedawnych przetasowaniach wzięło mnie na zmianę szaty graficznej bloga, według mnie teraz trafniej oddaje jego charakter

2013-01-12

Sufler 3 - 10. 01. 2013



   Pierwszy po swiąteczno - noworocznej przerwie pełny tydzień, pod znakiem lekkiej korekty, nie tylko spodziewanej wręcz oczekiwanej. Wskaźniki zbyt przegrzane, a dalszy wzrost bez odpoczynku grozi poważniejszymi spadkami, które mogą doprowadzić do niepotrzebnej paniki. Lepiej więc w sposób kontrolowany lekko się cofnąć. I to zdaje się obserwujemy ostatnio. Wyniki portfela:
MIESIĄC (I) +2,61%
KWARTAŁ (XI 12 - I 13) +7,90%
PÓŁROCZE (VIII 12 - I 13) +14,84%
ROK (II 12 - I 13) +18,17%
DWA LATA (II 11 - I 13) +25,77%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -0,64%,
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +27,92% 
   W ubiegłym tygodniu: jedynie TEMP2 pokazał minimalny zysk
ML6 - Tradycyjnie najbardziej zmienny, jeśli nie daje największych zysków, to niemal pewne będzie największe obciążenie portfela. Taki jego urok.
ARKA1 - Zachowuje siłę, strata minimalna cały czas blisko szczytów
TEMP2 - Wyjątkowo dobry tydzień biorąc poprawkę na umocnienie złotego, a także korekcyjny charakter rynku.
QUE1 - Każdy musi odpoczywać, fundusz dość dobrze broni co prawda stracił nieco więcej niż WIG ale znacznie mniej niż WIG20 (-0,93% < -1,1% < -1,68%)
PS. SYGNAŁ KUPNA DLA CU1 - Aviva Investors Fundusz Inwestycyjny Otwarty subfundusz Aviva Investors Małych Spółek. Kolejny "misiek" wstępuje do strefy sygnałów po wycenie z 10 stycznia. Oczywiście reakcja jest wciąż ta sama pełny portfel, a czas nie sprzyja zmianom funduszy. 

2013-01-11

Noworoczne sprzątanie

           Właśnie znalazłem chwilkę więc zapodałem sobie nieco starszy album naszych "Kwasożłopów" i zabrałem się za pracę. Postanowiłem nieco przemeblować bloga. Po części to sugestie czytelników, po części własne refleksje. Piszę o tym co zmieniam by łatwiej w tym wszystkim się połapać. Stronę główną można podzielić na kilka części.
1) Wpisy codzienne, sygnały oraz przeniesiony z dołu aktualny portfel z codziennie aktualizowanymi stopami zwrotu funduszy w portfelu, tuż pod inwestycje realne zamknięte na podstawie sygnałów "Suflera" oczywiście z informacją jaką stopę zwrotu uzyskano na zamknięciu, dalej mamy przygotowane miejsce na inwestycje zakończone stratami i oczywiście album dnia.
2) Tę część rezerwuję niemal wyłącznie dla "Suflera" znajdziecie tu TOP10 strategii (fundusze aktualnie najlepiej pracujące, ale przed sygnałem), barometr inwestycji, sygnały strategii (dotyczy wyłącznie sygnałów, które nie zaowocowały otwarciem inwestycji), ponadto archiwum bloga
3) W tej części mamy wszelkie linki, obserwatorów, wyszukiwarki, etykiety oraz najpopularniejsze posty z ostatniego miesiąca. 
Mam nadzieję, że przeniesienie realnej części inwestycji w miejsce widoczne natychmiast po otwarciu strony ułatwi śledzenie zmian. Oczywiście w dalszym ciągu oczekuję na Wasze propozycje udoskonaleń (zdaję sobie sprawę, że jest nad czym pracować). Z drugiej strony liczę na wyrozumiałość.  

2013-01-10

Wybicie z flagi

Wczoraj opisałem swoją wizję fal dla S&P500, w której to zawarłem tezę o budowie fali III. Dzisiejsze wydarzenia lekko zwiększają szansę na realizację właśnie takiego scenariusza. W cenie zamknięcia pokonany został szczyt z września. Wielce prawdopodobna jest próba zakrycia cienia tego szczytu, co otwiera drogę na historyczne szczyty z 2007 roku. Kropką nad i byłoby zamknięcie jutro, lub na początku przyszłego tygodnia powyżej poziomu 1475. Patrząc zaś w krótkim terminie nie jest to abstrakcja wszak doszło dziś (zupełnie przypadkiem) do wybicia górą tygodniowej flagi. Flaga z kolei charakteryzuje się tym, że zawieszona w połowie masztu. czyli jeszcze przed nami ruch o zakres poprzedzający konsolidację.
   W opisywanym przypadku mamy podstawę masztu na poziomie 1402 (konsekwentnie operuję wartościami otwarcia i zamknięcia). Polowa masztu to poziom 1462. Otrzymujemy więc zasięg 60 punktów. Z kolei poziom wybicia to 1466 i do tej liczby dodajemy zasięg otrzymując poziom realizacji formacji 1526. Jeśli formacja się wypełni zastanowimy się co dalej. Najbardziej sensowne będzie cofnięcie i test wybitego oporu, który wtedy będzie już wsparciem (podfala 4 w fali III)

2013-01-09

S&P500 fale po mojemu

  Nie zgadzam się z oznaczeniami jakie dla S&P500 proponuje analityk Globtrex.com. Prawdopodobnie doświadczenie przemawia na korzyść zawodowego analityka, ale cóż ja poradzę, jako amator widzę to nieco inaczej.
    Przede wszystkim uważam jako błąd przyjęcie oznaczeń ABC wprost po korekcie właśnie jako ABC oznaczonej, być może to jakaś bardziej złożona struktura, której jeszcze nie dostrzegam. Dla mnie książkowo po korekcie spadkowej ABC, jeśli nie ma wytworzonej formacji odwrócenia trendu  lub przynajmniej formacji szczytowej zasadnym jest założenie kolejnego cyklu trendu dominującego (5 fal). Wszystko zaczyna się od gwiazdy porannej i tu przyjmuję początek fali I, która ma postać pięciu podfal, z czego druga jest dość nieregularna. Następnie mamy korekcyjną falę II, gdzie tym razem A jest dość złożone.
    Aktualnie rozpoczęliśmy falę III i mamy tu podfalę 1 i być może korekcyjną 2, tak więc rozpoczęła się właśnie trójka w fali III, paliwem powinny tu być wyniki kwartalne spółek, a w dalszej kolejności korekta (powrót tematu klifu) i kończąca falę III euforyczna 5 (po podniesieniu poziomu limitu zadłużenia USA). Dalej znajdzie się oczywiście pretekst do realizacji zysków w ramach IV, a wtedy wszyscy uwierzą w V.
  Oczywiście pamiętajcie, że to raczej Piotr Dębowski ma więcej atutów i jego scenariusz ma większe szanse powodzenia, ja tylko alternatywnie wrzucam swoje trzy grosze do dyskusji.

2013-01-08

A na WIG20 mamy korektę

  Jak było do przewidzenia stało się naturalnie to co stać się musiało. Po utworzeniu dywergencji RSI, nasz rynek poddał się korekcie, właściwie to nawet lepiej, jeśli ten zdrowy dotychczas wzrost ma być kontynuowany. Teraz pytanie czy korekta dotyczy tylko rajdu św. Mikołaja czy całego impulsu z ostatniego półrocza. Choć właściwie na wykresie zdaje się to być bez większego znaczenia. RSI zapewne przetestuje poziom oddzielający strefę hossy od strefy bessy (50%). Patrząc na zniesienia Fibonacciego widać jak dziś zadziałał poziom 23,6% zniesienia rajdu. Sądzę jednak, że poziom ten nie wytrzyma i ciąg dalszy spadków nastąpi. Minimalnie zakres to okolice 2500 jest to bowiem i bariera psychologiczna i miejsce gdzie schodzą się 32,8%, a także 23,6% korekty wyższego rzędu. Tam może dojść do wyhamowania spadków, ale czy zakończenia? Tam też opada wybita niedawno linia bessy.
   W mojej ocenie możemy zejść jeszcze nieco niżej w okolicach 2430 (linia wybitej konsolidacji  może być testowana od góry) mamy kolejne ciekawe poziomy tam spotykają się zniesienia 61,8% i 32,6% zniesień odpowiednio mniejszej i większej korekty. Wtedy RSI zszedł by do strefy wyprzedania. Co uczyniło by ewentualne zakupy bezpieczniejszymi. Zejście zaś poniżej lini bessy traktowałbym w tym przypadku jako klasyczną pułapkę na niedźwiedzie. Oczywiście cały czas mam na oku "Suflera" i kieruję się jego wskazaniami, zaś AT jest tylko ewentualnie dodatkową pomocą. jeśli więc pojawią się sygnały sprzedaży to oczywiście zamknę inwestycje.

Archiwum bloga