Goście

Szukaj na tym blogu

2016-02-29

Grypa nie oszczędza

Sponiewierany przez grypę nie byłem w stanie w końcówce tygodnia zasiąść do pisania, a i teraz nie czuję się najlepiej. Dlatego pozwolę sobie nie snuć żadnych wróżb na podstawie wykresów a w telegraficznym skrócie zrelacjonować wydarzenia. Zresztą nie było ich wiele, albo też w moim stanie nie potrafiłem ich dostrzec.Pierwsze to już we czwartek pojawił się sygnał kupna dla funduszu DWS5, ktoś pytał o ten fundusz więc jest teraz odpowiedź. Sam oczywiście nie reaguje w myśl zasady nie umieszczania wszystkich jaj w jednym koszyku. Drugie to podsumowanie tygodnia które musiało odczekać ze względu na opóźnienia w aktualizacji wyników na stronie Skandii. Dopiero dziś mogłem zaktualizować Suflera o wyniki z 26 lutego. I na koniec korpus lutowej świecy cieszy, a to oznacza że fundusz ML5 wbrew opiom niektórych nie powiedział ostatniego słowa. Indeks XAU jest na poziomie 63 - 64 punkty a pamiętam czasy kiedy miał 220. Potencjał do wzrostu jest zatem spory warto pamiętać, że jesteśmy po pięciu latach nielaski dla złota.
A wykresy polis powoli dobijają poziomów z maja ubiegłego roku mimo iż od sierpnia nie są zasilane gotówką zewnętrzną.
mała
statystyki zostawiam na jutro przy okazji podsumowania lutego
a poszczególne elementy portfela wypracowały:
ML5 +7,12%
UNK2 +0,16%
ING4 +0,07%
SKAR4 +0,06%

2016-02-24

WIG20 linia trendu trzyma

Spadki które rozpoczęły się na naszym rynku w maju ubiegłego roku wyznaczają linię trendu, która zdaje się być mocnym oporem dla inwestorów na naszym rynku. O ile w początkowej fazie wykres obsuwał się bez większych odchyleń, o tyle na przełomie roku przecena zdecydowanie przyspieszyła. Efektem tego było zbyt duże odchylenie wykresu od linii trendu, a to stanowiło dobrą okazję dla byków na kilkutygodniowe odbicie. problem pojawił się w momencie powrotu do linii, tu zapał kupujących jakby się wyczerpał. Oczywiście cały czas mamy w perspektywie opisywaną dużą oRGR, ale czy otoczenie pozwoli na realizację formacji to zupełnie odrębna kwestia. Dziś kiedy po otwarciu za oceanem S&P przebywał po czerwonej stronie u nas przecena uległa pogłębieniu. Widać zatem strach przed kontynuacją spadków na głównym rynku. Zamknięcie na zielono daje nadzieję na jutro, ale jak duże i jak długo trwające to już zupełnie inna bajka.

2016-02-23

USD/PLN formacja odwrócenia?

Możliwe, ze na dolarze buduje się formacja RGR. Lewe ramię wyznacza szczyt z przełomu listopada i grudnia. Głowa to styczniowy szczyt, a przed nami budowa prawego ramienia, które docelowo powinno sięgnąć 4,03PLN. Linię szyi wyznaczają dołki z końca grudnia i połowy lutego. Ciekawe co wydarzy się w okolicach 4 złotych a dolara? Jeśli stąd niedźwiedzie wyprowadzą kontrę i przebiją w dół poziom lekko wznoszącej się linii szyi formacji to możliwe będzie dalsze umocnienie złotego. Rynek zaś sam znajdzie uzasadnienie dla tak postawionej diagnozy. Wiem że stoi to w całkowitej sprzeczności z tym co jeszcze niedawno pisałem o dolarze, ale tak właśnie widzę wykres na dziś. Nie znaczy to, że wyrok zapadł w końcu równie dobrze może to być pułapka na miśki.

2016-02-22

Złoto vs indeks spółek

18 grudnia złoto wyznaczyło lokalny dołek i od tego czasu mamy dość solidny impuls wzrostowy. Oczywiście taki stan nie może trwać wiecznie, potrzebne są chwile na odpoczynek, tu zwane korektami. Wygląda na to, że właśnie na złocie mamy korektę, która przyjęła postać trójkąta. Ze względu na kąt jaki tworzą ramiona trójkąta możemy przypuszczać, że konsolidacja nie potrwa długo (brak miejsca na kolejne sesje zastoju). Tak więc albo lada dzień nastąpi wybicie, albo formacja przekształci się w prostokąt klin zniżkujący lub inną formację. Na tym tle ciekawie prezentuje się filadelfijski indeks spółek złota i srebra (najwierniej oddaje zachowanie ML5).
Trójkąt na złocie nie ma większego znaczenia dla indeksu spółek. Ostatnie 8 świec to w przypadku kruszcu budowa trójkąta. Dla indeksu ^XAU to jedynie spowolnienie wzrostu i pojedyncze czerwone świece nie mające znaczenia dla trendu. Pozostaje pytanie co stanie się gdy na złocie rozpocznie się fala trzecia? Przypomnę tylko bo zapewne mało kto pamięta, że indeks liczący dziś 61pkt. miał na szczytach hossy 220. To daje ponad 300% w zrostu w drodze na szczyty. Oczywiście droga do tego bardzo daleka w końcu mamy za sobą 5 lat trendu spadkowego.


2016-02-21

HELLOWEEN - WALLS OF JERYCHO

Klasyka Power Metalu Zapraszam na pierwszy duży album HELLOWEEN
1. Walls of Jericho/2. Ride the Sky 
3. Reptile  
4. Guardians  
 5. Phantoms of Death 
6. Metal Invaders  
7. Gorgar  
8. Heavy Metal (Is the Law) 
9. How Many Tears  

2016-02-20

Sufler 11 - 18. 02. 2016

Świeca lutowa zazieleniła się, co oznacza niewielkie plusy w skali miesiąca lutego. Ceny złota rosły od połowy grudnia i czas na jakiś odpoczynek, co ciekawe nie jest to gwałtowny spadek lecz konsolidacja w okolicach maksimum w ramach określonego pasa zmienności. Jeszcze ciekawiej na tym tle prezentują się spółki złota indeks ^XAU ustanawia kolejne szczyty kiedy złoto buduje coś na kształt flagi bądź trójkąta. Znamienne jest też zachowanie złota podczas cofnięcia giełd amerykańskich, kiedy we czwartek S&P500 cofnął się o 0,4%  złoto poszybowało na ponad 1,5% w kierunku północnym. Ten przykład dobitnie pokazuje strach inwestorów, którzy na nawet niewielkie cofnięcie rynków akcji reagują można powiedzieć euforycznymi o ile nie panicznymi zakupami złota. Wiadomo że każdy impuls musi mieć swoje przerwy, rynek nie rośnie ani nie spada liniowo, ale widoczna jest siła złota i co za tym idzie spółek z tym kruszcem powiązanych.
Moje polisy za ostatni rok również konsolidują się pod szczytem z maja
mała
i duża.
Stopy zwrotu:
LUTY +0,27%
GRUDZIEŃ -LUTY +2,83%
WRZESIEŃ - LUTY  +6,6%
ROK -1,39%
DWA LATA +12,57%
W ostatnim tygodniu zmiana portfela wyniosła: +0,48%
ML5 +1,68%
UNK2 +0,24%
ING4 +0,08%
SKAR4 +0,07%

Co z tym złotem

17 grudnia złoto wyznaczyło swój dołek na poziomie najniższym od wielu lat zatrzymując przy tym trend spadkowy trwający 5 lat. Zapoczątkowany w od tego czasu impuls wzrostowy został ostatnio powstrzymany. Ceny poruszają się w niewielkim pasie zmienności budując jednocześnie formację, która może okazać się wskazówką odnośnie dalszego rozwoju sytuacji. Zwykle w trendzie głównym wyróżniamy 5 fal zgodnych z trendem i 3 przeciwne a całość tworzy strukturę fal Eliota. Zakładając że mamy trend spadkowy pierwotnie należy przyjąć że mamy do czynienia z korektą a dopiero w dalszej części da się określić czy korekta nie przerodzi się w zmianę tendencji. Najprawdopodobniej za nami pierwsza fala i jesteśmy w trakcie drugiej. Od kształtu i wielkości cofnięcia drugiej zależeć będzie ciąg dalszy. Idealnym scenariuszem będzie formacja trójkąta lub flagi. Są to bowiem formacje kontynuacji trendu na dodatek często występujące jako fala 2. Jeśli ta hipoteza znajdzie swoje potwierdzenie to da nam możliwość oszacowania zasięgu całego impulsu wzrostowego niezależnie czy mamy do czynienia z korektą czy może ze zmianą trendu.

2016-02-18

S&P500 kontra złoto

Zwrócę dziś tylko krótko uwagę na relację jaka panuje miedzy koniunkturą na giełdach a złotem. Strach przed wejściem rynków w bessę powoduje poszukiwanie czegoś co rynki nazywają bezpieczną przystanią. po 5 latach pobytu w niełasce i spadku o niemal 50% złoto nagle odzyskuje przychylność inwestorów. W roku 2011 cena złota dobijała do 1900USD za uncję po to by teraz dobijać do 1000. Jednakże coś się zmieniło na rynkach i pojawiły się kolejne ryzyka, dzięki temu złoto znowu staje się modne. rzut oka wystarczy na wykresy by zobaczyć jak mocno ujemnie skorelowane są te dwa aktywa, powyżej S&P dziś zaliczył około 0,5 procentowy spadek. Poniżej złoto gdzie wzrost przekracza 1,5% a w trakcie sesji był i ponad 2%.


2016-02-17

Ruszyła nasza giełda

Pisałem całkiem niedawno o budowanej formacji orgr i dziś ta formacja zdaje się realizować. Dawno już nie było tak zdecydowanego ataku byków, a przy okazji tak efektownego. Potwierdza to wybicie ls i potężny biały korpus. Ciekawe jest to, ze ryzyka nie zniknęły, a rynek nagle jakby o nich zapomniał. Zasięg orgr wypada mniej więcej w okolicach nieco wyżej zaznaczonej linii o tyle istotnej, że właśnie w tym obszarze mamy ryzyko powstania większej o RGR zgodnie z oznaczeniami na wykresie. Dopiero utworzenie i realizacja tej większej formacji da podstawy do rozważań odnośnie kierunku w średnim terminie. Mała orgr jest w tym układzie głową dużej. Nasuwa mi się jedno skojarzenie - piękny przykład fraktala.

2016-02-16

^XAU odpoczynek czy głębsza korekta

Trend spadkowy na złocie trwa od 2011 roku czyli około 5 lat. a odwrócenie tak mocnego i długotrwałego trendu nie jest kwestią jednego dnia. Już sam fakt, że dywergencja RSI (niebieskie linie) formowała się długie miesiące nie jest bez znaczenia. Niedawno mieliśmy jednorazowe cofnięcie wynikające z testu wybitej średniej 200 sesyjnej. Kilka sesji później pokonany został opór wyznaczony lokalnym szczytem (poziom ten oznaczyłem linią zieloną). Dziś mamy cofnięcie z zamknięciem poniżej tejże linii. W takich sytuacjach trudno jednoznacznie określić co dalej. Czy pułapką było wybicie oporu, czy może jest nią dzisiejszy powrót poniżej oporu. Przyjmując, że mamy do czynienia z korektą, a jesteśmy na początku impulsu wzrostowego powinniśmy teraz przejść korektę w ramach fali B. Oznaczało by to, że ruch ograniczony zniesieniami Fibonacciego to korekcyjna fala A, a czeka nas jeszcze wzrostowa fala C. Przy sprzyjającym otoczeniu może zdarzyć się, że oznaczenia ABC zamienimy na 1,2,3 i rozważać będziemy wzrostową piątkę. Wiele może nam podpowiedzieć postać fali B. Jeśli fal ta zniesie obecny wzrost w okolice poniżej 61,8% to bardziej skłaniał będę się do korekty ABC. Jeśli natomiast charakter korekty będzie bardziej płaski i nie zejdzie poniżej 38,2%, a na dodatek przyjmie postać formacji kontynuacji trendu (trójkąt, flaga itp) to większe szanse pojawią się dla teorii pięciu fal wzrostowych. 
Niezależnie od tego co się stanie jeśli Sufler pokaże sygnał to będzie to pierwsze kryterium dla podjęcia przeze mnie decyzji

2016-02-15

Rozbujana Japonia




Patrząc na zmiany indeksu Nikkei trzeba przyznać, że chcąc inwestować na tamtejszym rynku trzeba mieć nerwy nie ze stali a z tytanu. dzienne wahania rzędu 7-9% stały się normą. A każda informacja to pretekst do gwałtownej zmiany. Weźmy wczorajsze kiepskie dane z gospodarki japońskiej. Rynek zamiast cofnąć się, bo przecież gospodarka ma się nie za dobrze (najdelikatniej rzecz ujmując), w nadziei na luzowanie polityki monetarnej przez centralny bank japoński, popada w przesadną euforie notując 7 % wzrost. Wspominam o tym bo jesteśmy po sygnałach dla funduszy z rynku japońskiego. Tylko czy na takim rynku jest sens inwestować?? Jutro kiedy inwestorzy prześpią się z problemem i opadną emocje może okazać się że rynek z takim samym impetem powróci na poziomy sprzed ogłoszenia danych.

2016-02-14

SLAYER - SEASONS IN THE ABYSS

Zapraszam na kultowe dzieło kwartetu SLAYER
1. War Ensemble 
2. Blood Red 
3. Spirit in Black  
4. Expendable Youth  
 
5. Dead Skin Mask
 6. Hallowed Point
7. Skeletons of Society
8. Temptation 
9. Born of Fire 
10. Seasons in the Abyss


2016-02-13

Sufler 04 - 11. 02. 2016

Lutowa świeca nadal czerwona, ale jest to związane z losowością wynikającą ze zmian w portfelu. Dwa dni na realizację transferu niezależne od nas. Trzeba przyznać, że otwarcie funduszu ML5 wypadło źle, trafić w trendzie na zrzut trwający jedną sesję mogłem tylko ja. Ale już kolejne dni dają podstawy do optymizmu, Już drugiego dnia inwestycja powróciła w rejony neutralne, a dalszy ruch na złocie sugeruje możliwość zarabiania. W najbliższym czasie postaram się o nieco dokładniejszą analizę wszystkich czynników mających wpływ na inwestycję w ML5. (złoto, dolar i indeks spółek wydobywczych złota i srebra). Jednocześnie pojawia się masa sygnałów, które traktuję jako okazję do wyzerowania parametrów w Suflerze. Czas zakupów przed nami, a powinno być jeszcze taniej.Tymczasem polisy lekko zmieniły swój profil:
mała
i duża
Stopy zwrotu:
LUTY: -0,21%
GRUDZIEŃ - LUTY: +2,34%
WRZESIEŃ - LUTY: +6,09%
ROK: -1,86%
DWA LATA: 12,03%
zmiana za ostatni tydzień: -0,03%
Prezentacja funduszy wróci już w przyszłym tygodniu o ile nie będzie zmian w portfelu.

2016-02-12

Sygnały - ML9, NB5, HSBC2, DWS1, JB2, ARKA1, SCH7, SKAN5, TEMP1

Prawdziwy wysyp sygnałów, co wobec dużej zmienności na rynkach nie może dziwić. W zasadzie mamy kontynuację z dnia poprzedniego kiedy jak pierwsze jaskółki pojawiły się sygnały z rynku japońskiego. Dziś w zasadzie niemal każdy sektor ma swoje sygnały, bo mamy rynki rozwinięte SKAN5, mamy rynki wschodzące ARKA1, mamy rynek polski DWS1, że wskaże tylko po jednym przykładzie. Moja ocena sytuacji jest niezmienna. W dalszym ciągu jesteśmy w czasie trwania impulsu spadkowego, a po pokonaniu ważnych wsparć na większości rynków droga do dalszej przeceny stoi otworem. Dlatego odpuszczam i te sygnały obserwując czekam na dalszy rozwój sytuacji.

2016-02-11

SCH4, ML4 i SKAN7 sygnały

Dzisiejsze wyceny przyniosły kolejne sygnały dwa z rynku japońskiego (ML4 i SCH4) i trzeci z rozwiniętej Europy (SKAN7). Wsparcia dopiero pękają a spadki nabierają rozpędu dlatego te sygnały traktuję jako punkt, w którym następuje coś co w terminologii Suflera nazywam zerowaniem licznika. Owszem jeśli ktoś ma ochotę to jak najbardziej może na taki sygnał reagować, ale uprzedzam to już nawet nie łapacze spadających noży a  wręcz tasaków mogą mieć obawy. Obserwujemy ewidentną ucieczkę z rynków akcji do tzw. bezpiecznych przystani. Jedną z nich zdaje się być zapomniane nieco bo od 5 lat pozostające w niełasce inwestorów złoto. Tak jak na rynkach akcji puściły ważne wsparcia tak na złocie obserwujemy wybicie ważnych oporów. więcej na temat złota wkrótce, a sygnały odnotowuje i pozostaję z boku nie angażując się w inwestowanie na tych rynkach.

2016-02-10

SKAN2 - rozliczenie inwestycji

   W dniu dzisiejszym zrealizowana zostanie sprzedaż funduszu SKAN2. Zakup dokonany został 9 lipca 2015 po cenie 72,1736PLN, na którą składa się cena jednostki uczestnictwa 18,887 USD i kurs dolara 3,829 PLN. Sprzedaż według wyceny z dnia 9 lutego 2016 po cenie 76,0845 PLN w tym wartość j.u. 19,169 USD i kurs 3,9771PLN. Daje to zysk na poziomie 5,58% tak więc może nie spektakularnie jak w przypadku QUE3 ale również z powodami do zadowolenia zamykam tę inwestycję. 
   Dolar mimo wielu przesłanek do wzrostów zachowuje się jednak nieco słabiej, być może jest to sytuacja przygotowująca tę walutę do zasadniczego ataku. Tymczasem rozpoczynam kolejną inwestycję ML5, tu zakup wypada z dniem dzisiejszym i będzie stanowił bazę dla pomiarów inwestycji. Nie będę polemizował z oponentami wręcz przeciwnie dziękuję im za głosy krytyki i troski. Nikt nie jest nieomylny a rynek nieprzewidywalny. Czas pokaże czy będę musiał ciąć stratę i szybko zamykać inwestycję, czy w myśl zasady złe miłego początki i tym razem dane mi będzie cieszyć się zyskami. Na każdą z tych okoliczności jestem przygotowany.

2016-02-09

TEMP2, ML1, JPM1, JPM2 sygnały z rynków rozwiniętych

Zamieszczone na wykresie fundusze wraz z wycenami dzisiejszymi uzyskały sygnały kupna. Zapewne wszyscy zorientują się patrząc na wykres, że są to fundusze atrakcyjnej ceny. Jeśli jednak spojrzeć na giełdy rynków rozwiniętych to mamy DAX i CAC40 poniżej ostatnich wsparć i gotowość na bessę. 
 
Podobnie za oceanem mimo dzisiejszej neutralnej sesji świeca doji w takim miejscu to tylko znak zawahania przed właściwym ruchem. Taki przystanek dla odpoczynku. Dopóki indeksy nie powrócą powyżej wsparć trudno zajmować pozycje i liczyć na wzrost. Rozsądniejsze wydaje się zerowanie parametrów i oczekiwanie na kolejny sygnał, przecena staje się coraz bardziej prawdopodobna.

2016-02-08

XAU zaglądamy na nieco zpomniany indeks spółek złota i srebra

Piątkowe zlecenie kupna funduszu ML5 oznacza konieczność przypomnienia sobie tego indeksu, wszak fundusz nasz w 87% odzwierciedla właśnie Filadelfijski indeks.na wykresie dziennym mamy kilka pozytywów. To jest wyjście ponad czerwoną chmurę oraz budowa ostro wznoszącej się zielonej. Ponadto jesteśmy drugą sesję powyżej średniej 200 dniowej co jest sygnałem kupna i wejściem w hossę dla inwestora amerykańskiego. MACD i RSI nie sygnalizują jeszcze zwrotu choć ten drugi jest w strefie wykupienia. może w najbliższym czasie czeka nas test średniej od góry, a może korekcyjny trójkąt jako fala 2 rozpoczętego impulsu.
Jeśli spojrzeć na wykres tygodniowy, to mamy tu podejście do czerwonej chmury i pierwszym symptomem pozytywnego rozwoju scenariusza będzie trwałe wejście w chmurę. Tu oscylatory nie są tak zagrzane jak na dziennym, ale z kolei obraz nie jest tak byczy. Możemy mówić na razie o korekcyjnym odbiciu. Największy plus to widoczne gołym okiem dywergencja RSI, przy korzystnym obrazie i rosnących wskaźnikach MACD. Gdyby jeszcze czerwona chmura w bardziej zdecydowany sposób zaczęła się zwężać ku górze, ale cóż nie można mieć wszystkiego. Tak więc z umiarkowanym optymizmem bardziej w krótkim niż średnim terminie oczekuję rozpoczęcia inwestycji na ML5


2016-02-07

TESLA - PSYCHOTIC SUPPER

Nie ma jak stary dobry hard rock zapraszam na spotkanie z grupą TESLA
1. Change in the Weather 
 2. Edison's Medicine 
3. Don't De-Rock Me  
4. Call It What You Want  
5. Song and Emotion  
6. Time  
7. Government Personnel  
8. Freedom Slaves  
 9. Had Enough 
 10. What You Give
11. Stir It Up  
12. Can't Stop  
13. Toke About It  
 

2016-02-06

Sufler 28.01 - 04. 02. 2016

Rozpoczynamy drugi miesiąc nowego roku, na razie świeca reprezentująca miesiąc luty jest w kolorze czerwonym, ale też korpus nie straszy jak w przypadku świec z ostatniego lata. Jest to normalne i związane z ruchem w portfelu cofnięcie. Kiedy składowe portfela dostają sygnały sprzedaży, to dzieje się tak zwykle po jakimś cofnięciu od lokalnego szczytu. Ostatnio w portfelu mamy większy ruch zmienia się bowiem trzy z czterech składowych, co pociąga za sobą określone konsekwencje. Ale też nie można wykluczyć, że na tym koniec. Obecnie portfel zmniejsza ekspozycję na ryzyko z 50% do 25% a wynika to z perturbacji i nie do końca pewnego dalszego rozwoju sytuacji na rynkach. Jak tylko trend się wykrystalizuje i rynek określi trwalszy kierunek zaangażowanie w ryzykowne aktywa zapewne wzrośnie. Na razie oczekuję na realizację dwóch transakcji wczoraj zadysponowanych. Tymczasem roczne wykresy polis przedstawiają się następująco.
mała
duża
Stopy zwrotu:
LUTY:  -0,18%
GRUDZIEŃ - LUTY: +2,37%
WRZESIEŃ - LUTY: +6,12%
ROK: -1,84%
DWA LATA: +12,07%
W tygodniach kiedy są zmiany w portfelu nie będzie prezentowany wykres skuteczności poszczególnych funduszy z portfela.


2016-02-05

SKAN2 - sprzedaż, ML5 - zakup

    Dzisiejsze wyceny aktywowały sygnały dla funduszy z sektora wydobywczego ML5 i ML6 jako, że złoto w tym samym czasie pokonało średnioterminową linię trendu, a także na wykresie miesięcznym pojawia się układ "gwiazdy porannej" to właśnie ten Fundusz wybieram do swojego portfela. Stąd transakcja polegająca na sprzedaży PIO6 i zakupie ML5. Po wykonaniu transferu ustawione zostaną parametry i Sufler przejmie kontrolę nad przebiegiem inwestycji.
    Z drugiej strony po przecenie dolara pojawił się sygnał sprzedaży  funduszu obligacji amerykańskich SKAN2 i stąd druga dziś transakcja polegająca na sprzedaży tego funduszu i zakupie obligacji polskich w postaci UNK2. Rozliczenie inwestycji w fundusz SKAN2 zostanie zaprezentowane po rozliczeniu transferu.
PS. Przypominam, że transfery można wykonywać do godz. 23:30

2016-02-04

QUE3 rozliczenie inwestycji.

Wraz z wyceną z dnia 3 lutego rozliczona jest transakcja sprzedaży jednostek funduszu QUE3. Również zakup SKAR4 odbędzie się według wyceny z tego dnia.
QUE3 kupiłem 9 lipca 2015 po cenie 83,78 PLN, po sygnale dokonałem sprzedaży, która choć widoczna w portfelach dopiero po północy (względnie jutro rano)  jest już dokonana. Cena sprzedaży to 103,02 PLN co oznacza zysk na poziomie 22,96%. Nawet jeśli obecny ruch jest tymczasowy i spadki powrócą (nie mam co do tego pewności), to zapewne przy pokonywaniu wsparć pojawi się sygnał. Przypomnę tylko że wiele zależy od tego co zrobią inwestorzy amerykańscy, dopóki za oceanem trzymają sierpniowe dołki u nas nie powinno nastąpić pogłębienie styczniowego. W przeciwnym przypadku otworzymy sobie drogę do 1200 wtedy Sufler da sygnał na tyle wcześnie, że zdążymy zarobić.Niezależnie od tego zawsze mogą pojawić się inne sygnały, które na pewno poddam analizie i jeśli znajdę argumenty za dokonam zakupów.
PS. Pojawiły się dziś sygnały z rynku Indyjskiego (HSBC4, DWS6) ale wobec trendu dominującego na wykresie indeksu SENSEX, a także mocno słabnącego dolara wstrzymam się dziś z zakupami.

2016-02-03

Osłabienie dolara

Z faktu osłabienia dolara względem euro wynika również osłabienie względem złotego.  Ma to dla mojego portfela istotne znaczenie ponieważ część jest zainwestowana w fundusz obligacji amerykańskich nominowany w dolarze. Jeśli do jutra do fixingu NBP sytuacja nie ulegnie zmianie może okazać się, że i tę inwestycję przyjdzie wkrótce zamykać. Na wykresie nie wygląda to ciekawie, o ile na WIG20 buduje się oRGR, o tyle tu mamy do czynienia z pro spadkową RGR. Potencjalnie dzisiejsza świeca może wyznaczyć LS formacji. Gdyby tak się stało dolar może na dłużej zostać poniżej 4 złotych, a odrębną kwestią pozostaje jak nisko poniżej. Tak więc mamy kolejne żółte światło dla pozycji zawartej w portfelu.

2016-02-02

Gdzie zmierza WIG20

Na dzień dzisiejszy formacja oRGR wydaje się być w dalszej budowie, właśnie dziś indeks zawrócił zdecydowanie w kierunku dołka z początku stycznia. Zwracam uwagę na żółtą linię, której poświęcę słów kilka na koniec tego wpisu. Teraz zobaczmy co widać na wykresie tygodniowym.
Po tygodniowym młocie nie zmieniło się wiele, nadal pozostajemy przy poziomach gdzie dolny cień młota stanowi ostatnie wsparcie. Ale uwaga dotyczy czegoś innego. Mamy już dwie żółte linie, którym trudno przypisać jakąkolwiek relację. Może kolejna zmiana taktowania wniesie coś do rozważania.
To wieloletni wykres w taktowaniu kwartalnym (każda świeca to 3 miesiące) a żółta linia jest linią wieloletniego trendu. czyli ostatnia świeca zostanie ukończona 31 marca. Jeśli do tego czasu indeks nie powróci powyżej żółtej linii to może oznaczać spore kłopoty. Dotychczas linia ta broniła się kilka razy ale widoczne jest obecnie zejście poniżej. Mimo, że linia poprowadzona jest po cieniach , a nie po korpusach jak zwykle rysuje. Jeśli patrzeć na żółtą po korpusach to mamy ją właśnie na środkowym wykresie jak tę górną i zupełnie od realiów wykresu oderwaną. Jest jednym słowem bardzo niebezpiecznie.




2016-02-01

Styczeń 2016 - podsumowanie

Miesiąc dość dużej zmienności i pomimo końcowego cofnięcia całkiem udany. Ostatnio rynek poszukuje równowagi, a za oceanem dość skutecznie obronił się przed wejściem w bessę. Przynajmniej na razie tak to wygląda. Mój zakładany poziom 1650 na WIG20 został osiągnięty i teraz skoro nie możemy nadal spadać możliwe, że zaczniemy rosnąć. Po dzisiejszych wycenach pojawił się sygnał sprzedaży dla QUE3 tak więc zamykam tę inwestycję, a o szczegółach poinformuję kiedy zostanie rozliczna konwersja.
Tymczasem polisy przedstawiają się następująco:
mała
duża
 Stopy zwrotu: 
MIESIĄC +2,49%
KWARTAŁ +4,45%
PÓŁ ROKU +5,35%
ROK +0,17%
DWA LATA +13,72%
w mijającym miesiącu poszczególne składniki portfela wypracowały:
SKAN2 +4,66%
QUE3 +4,16%
ING4 +0,15%
PIO6 -0,04%

Archiwum bloga