Goście

Szukaj na tym blogu

2015-11-30

Rzut oka na S&P500

   Mam od sierpnia niedźwiedzi nastrój i całkiem nieźle na tym wychodzę, może dlatego patrząc na wykres najważniejszego indeksu więcej dostrzegam powodów do obaw niż do optymizmu. Jest na wykresie piękna wręcz książkowa formacja podwójnego dna wybita górą. Jest nawet ta formacja potwierdzona testem i ruchem powrotnym zatrzymanym tuż nad LS formacji. Sęk w tym, że jest to formacja wyczerpania spadku, a w tym przypadku wystąpiła po kilkuletnim wzroście. Nie daję wiary tak usytuowanej formacji, no może wyłącznie lokalnie wzrost nastąpił, ale też i zasięg formacji został wyczerpany. 
   Osobiście niepokoi mnie fakt iż od dłuższego czasu indeks tracący swój wzrostowy impet nie poprawia od 20 lipca kolejnych rekordów. Samo wyjście z formacji podwójnego dna wyznaczyło niższy szczyt od poprzedniego, a teraz mamy kolejny zwrot położony niżej niż poprzedni. Odnoszę wrażenie że mamy do czynienia z dystrybucją akcji. Może się mylę ale czujność jest bardzo wskazana.

2015-11-29

Album tygodnia METALLICA - MASTER OF PUPPETS

Zapraszam na spotkanie z legendarną grupą METALLICA i kultowym albumem MASTER OF PUPPETS
Battery 
 Master of Puppets 
  
The Thing That Should Not Be
Welcome Home (Sanitarium)
Disposable Heroes 
  Leper Messiah 
Orion
 Damage, Inc.

2015-11-28

Sufler 19 - 26. 11. 2015

Miniony tydzień to kontynuacja przeceny naszego rynku i umocnienia dolara. Oczywiście nasz portfel na tym wyłącznie się wzbogaca. Jednodniowe zrywy nie są w stanie wygenerować trwalszego odbicia. Kolejna sesja dość zdecydowanie pozbawia byki nadziei na wzrosty.  Dolar wygląda, że uporał się z poziomem 4 złotych i wyczekuje okazji na dalszy ruch. Prezentuję poniżej jak wygląda portfel za ostatni miesiąc posługując się wykresem wprost z platformy Skandii. To będzie stały element tygodniowych podsumowań. Wykresy te pokazują wartość portfela netto po odliczeniu opłat, z zaksięgowanymi składkami wpłatami i wypłatami.

Polisa starsza (mała)

Polisa nowsza (duża)
A jak pracowały poszczególne składniki portfela?
Tygodniowe stopy zwrotu funduszy
2,13% - QUE3
1,69% - SKAN2
0,04% - ING4
0,03% - PIO6

2015-11-27

Pesymizm na GPW

Za nami kolejny tydzień i ukończona tygodniowa świeca. Obraz jest mało optymistyczny dla posiadaczy akcji lub zainteresowanych ich kupnem. Biały korpus z ubiegłego tygodnia został nie tylko przysłonięty czarnym, doszło przy tym do pogłębienia spadków. Zdecydowanie i wyraźnie jesteśmy już poniżej dolnego ograniczenia trendu bocznego. Do zakończenia świecy miesięcznej pozostała nam tylko poniedziałkowa sesja. Trudno spodziewać się drastycznej zmiany i wyraźnego dolnego cienia, który dał by cień nadziei na lepszą końcówkę roku.
Dolny cień o którym pisałem musi mieć taką długość, aby indeks wrócił ponad wyznaczone wsparcie, a to oznacza wzrost znoszący spadki z całego kończącego się tygodnia. Dla rynków nie ma nic niemożliwego, ale ...

2015-11-26

Podwójny szczyt na indeksie cenowym

Mimo iż nasza giełda jest w trendzie spadkowym od maja nie ma to  potwierdzenia w indeksie mierzącym zmiany cen wszystkich spółek. Wręcz przeciwnie indeks ten jest niejako zaprzeczeniem tego co pokazują ważniejsze indeksy giełdowe mam tu na myśli szczególnie WIG20. Patrząc jednak na ten indeks mam obawy czy nie materializuje się w ostatnim czasie podwójny szczyt. Na dodatek drugi szczyt przypomina swoją budowę formację objęcia bessy. I jak na wykresie widać jest z czego spadać. Osobiście oceniam to jako dodatkowe zagrożenie.

2015-11-25

Jaki zasięg trójkąta?

   Nie ma 100% pewności w zakresie prognoz na podstawie analizy technicznej, niemniej jednak pewne schematy mają tendencję do powtarzalności. Skoro mamy trójkąt, który wskazał dalszy kierunek na wykresie WIG20 to może warto zastanowić się jak daleko " na południe" może sprowadzić nas ten impuls. minimalny zasięg to odległość od wierzchołka do podstawy trójkąta (czyli jego wysokość). W naszym przypadku to około 200p zatem możliwe zejście nawet poniżej 1800 ten poziom jawi się jako minimalny zasięg wynikający z trójkąta.
    Po drodze w okolicach 1900 mamy poziom 61,8% zniesienia Fibonacciego całego wzrostu z lat 2009-2011. Na tym poziomie możemy spodziewać się turbulencji i próby zawiązania odreagowania. Będzie ono możliwe tylko w sprzyjających warunkach na rynkach bazowych. I jeszcze jedna rzecz im więcej pesymizmu tym bardziej rośnie ryzyko zmiany nastawienia inwestorów. Najlepszym wyjściem byłoby w tej sytuacji paniczne wyprzedanie, to zwykle jest pierwszym symptomem zakończenia impulsu. Dla spadkowego to panika, dla wzrostowego euforia.

2015-11-24

Dolar drugi składnik portfela

W portfelu oprócz funduszu QUE3 zarabiającego na spadku kontraktu terminowego na WIG20, mamy również SKAN2 czyli fundusz amerykańskich obligacji nominowany w dolarze. Wobec narastających niepokojów oraz zbliżającej się większej korekty w USA związanej z zapowiadanym rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych warto spojrzeć jakie są perspektywy dla amerykańskiej waluty. Ostatnio mamy najwyraźniej potwierdzone wybicie oporu jakim było pokonanie szczytu marcowego. Potwierdzone bo wyraźnie zaznaczony został test w postaci ruchu powrotnego. A wczoraj pękła bariera 4 złotych. Na takim poziomie możliwa jest kilkudniowa konsolidacja. A co dalej? Jeśli nadal świat targany będzie konfliktami, a bank centralny USA zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych możliwa jest dalsza aprecjacja (umocnienie) dolara. Obligacje amerykańskie też nie powinny tanieć rozumiane jako bezpieczna przystań. Otwierają się również ciekawe perspektywy dla będącego od 5 lat w trendzie spadkowym złota. A le wracając do dolara, chcący dostrzec jaki ma on przed sobą potencjał trzeba sięgnąć dość daleko wstecz dlatego proponuję wykres wieloletni w taktowaniu miesięcznym (każda świeca to jeden pełny miesiąc).
Po spadkach od historycznego szczytu mamy kolejny impuls wzrostowy wybicie powyżej wspomnianego szczytu można interpretować jako początek fali trzeciej (najbardziej dynamicznej i najdłuższej). Warunkiem będzie zakończenie świecy listopadowej powyżej wsparcia i potwierdzenie w kolejnych miesiącach. Tyle technika dla mnie istotne będą również wskazania Suflera.

2015-11-23

Włamany trójkąt

Zapewne stali czytelnicy pamiętają, ale warto przypomnieć formację kontynuacji trendu jaką jest trójkąt. Jest ku temu dobra okazja bowiem na WIG20 właśnie taka formacja była ostatnio rozgrywana. Używam czasu przeszłego bowiem moim zdaniem dziś ostatecznie została formacja ta potwierdzona, zaś ostatnie szarpnięcia okazały się klasycznym powrotem do wyłamanego dolnego ograniczenia trójkąta. Oczywiście możemy dolną krawędź obniżyć do poziomu dołka sprzed sześciu sesji, wtedy można uznać że tworzy się klin zniżkujący, jako zapowiedź końca impulsu spadkowego. Jak będzie wkrótce rynek podejmie decyzję, a zrobi to kiedy pozna konkretne rozwiązania nowego rządu w dziedzinie gospodarki. Mam na myśli kilka aspektów, że wymienię tylko
1) pomoc "frankowiczom"
2) podatek bankowy
3) zniesienie podatku od kopalin
4) wiek emerytalny
5) 500 złotych na drugie i kolejne dziecko
Dla inwestorów nie są to czynniki zachęcające a co za tym idzie kapitał zagraniczny omija naszą giełdę, a bez niego trudno podnieść rynek z zapaści.

2015-11-21

Metalowe Zaduszki 2015

Każdego roku wspominam muzyków którzy odeszli do wiecznej orkiestry (na zdjęciu Scott Clendenin basista DEATH)

1 listopad 2014 - WAYNE STATIC  gitarzysta i wokalista STATIC-X
17 marca SŁAWOMIR PIWOWAR  gitarzysta SBB
20 marca A.J. PERO perkusista TWISTED SISTER
24 marca SCOTT CLENDENIN basista DEATH
1 kwietnia DAVE BALL gitarzysta PROCOL HARUM
3 kwietnia BOB BURNS perkusista LYNYRD SKYNYRD
 4 maja JÓZEF HAJDASZ perkusista BREAKOUT
12 września BRYN MERRICK basista THE DAMNED
13 września GARY RICHRATH gitarzysta REO SPEEDWAGON
14 września MARTIN KEARNS perkusista BOLT THROWER
18 października FRANK WATKINS basista OBITUARY/GORGOROTH

Kolejna próba powrotu.

Po raz kolejny próbuję powrócić do systematycznego pisania. Dwa miesiące przerwy spowodowane zniechęceniem wynikającym z utraty możliwości automatycznego odświeżania Suflera, poszukiwanie rozwiązania alternatywnego i wreszcie aktualizacja (powiedzmy półautomatyczna). Z dniem 19 listopada Sufler pracuje już na bieżąco, a i ja dostrzegam jakby mniejszą niechęć do pisania. Zacznę od przedstawienia sytuacji w portfelu. W dalszym ciągu w jego składzie znajduje się QUE3 - ustawiony na spadek kontraktu WIG20fut, SKAN2 - amerykańskie obligacje nominowany w dolarze, PIO6 i ING4 - pieniężne. A oto wykres, który co tydzień aktualizowany pojawiał się w każdą sobotę.
Po chińskiej katastrofie (dwa długie czerwone korpusy) od trzech miesięcy utrzymujemy lekką tendencję wzrostową. I choć daleko nam do szczytu z maja to sam wzrost poprawia nastroje. Od czasu ostatniego wpisu obie polisy notują lekki wzrost, a ich wykresy wyglądają następująco.

Pierwsza mniejsza (powyżej) i druga większa (poniżej) jak widać obie mają swoje dna za sobą odchodzę od prezentacji suchych procentów na rzecz wizualizacji. 
Postaram się również w miarę możliwości aktualizować stronę główną bloga, pierwsze zmiany jeszcze dziś.

Archiwum bloga