Goście

Szukaj na tym blogu

2012-12-31

Co w 2013 (SAXO BANK)

  Jak co roku Saxo Bank podaje 10 szokujących prognoz, jak wiadomo można traktować je w kategorii Sci- Fi, ale czy na pewno?

1) DAX spada o 33 proc. do 5000 punktów
2) Nacjonalizacja największych japońskich spółek elektronicznych

3) Cena soi rośnie o 50% (wzrost do 71,33)
4) Korekta ceny złota do 1200 dolarów za uncję
5) Cena ropy WTI spada do 50 dolarów
6) USD/JPY zmierza do poziomu 60,00
7) EUR/CHF przełamuje ustalony kurs, osiąga 0,95
8) Hiszpania o krok bliżej niewypłacalności - stopy procentowe sięgają 10 proc.
9) Rentowność 30-letnich obligacji amerykańskich podwaja się w 2013 r.
10) Hong Kong uwalnia HKD od  USD – i wiąże go z RMB
Spełni się czy nie na dziś nie wiemy, zresztą nie o to chodzi spełnienie jednych wyklucza inne, tak jest co roku, a każdy powinien mieć na względzie najbardziej czarny scenariusz zdarzeń. Szczegóły i opis tych prognoz znajdziecie pod tym linkiem: http://www.pb.pl/2921485,39668,10-szokujacych-prognoz-saxo-banku-na-2013-r. 
PS. W nadchodzącym 2013 roku życzę wszystkim samych udanych transakcji i zysków jeszcze większych niż w roku obecnie się kończącym. 


2012-12-30

Alfabet Metalu 24 - T, U


Kończymy literę T dokładamy U, jak zwykle będzie się działo.
TURISAS
TWISTED SISTER
TWO
TYGERS OF PAN TANG
TYPE O NEGATIVE
UDO
UFO
UNLEASHED
UNSUN
URIAH HEEP

2012-12-29

Sufler 20 - 27 XII 2012


  Tydzień kończący rok 2012, nietypowy bo zawiera tylko dwie wyceny, trudno więc cokolwiek wnioskować, ot świąteczny płytki handel. Do końca miesiąca pozostała jedna sesja, zmiany wartości portfela nie powinny wiele odbiegać od tego co mamy dziś.  
MIESIĄC (XII) +4,22%
KWARTAŁ (X-XII) +5,41%
PÓŁROCZE (VII-XII) +6,28%
ROK (I 12 - XII 12) +36,43%
DWA LATA (I 11 - XII 12) +48,06%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +0,16%,
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +24,45% 
   W ubiegłym tygodniu: żaden fundusz nie ustanowił nowego szczytu cenowego, choć "polskie" są bardzo blisko, najwięcej ma do odrobienia ML6, w jego przypadku to ponad 3 %
ARKA1 stabilnie utrzymuje wysokie poziomy, jednak brak tu dalszych wzrostów, straty z ubiegłego tygodnia odrobione
TEMP2 cofnięcie wynikające zarówno z cen funduszu i umocnienia złotego
ML6 łapie oddech , ale czy na długo?
QUE1 jak zwykle nie zawodzi, mimo dwudniowej korekty, 

2012-12-28

Inwestycyjny 2012 zakończony

  Za nami rok 2012, ostatnia sesja w tym roku za nami. Jeszcze w lipcu niewiele wskazywało na to, że rok ten będzie aż tak dobry. Co prawda pojawiały się głosy mówiące o tym, że coś się święci, ale zdecydowana większość wieszczyła armagedon. Prym wiódł oczywiście profesor Rybiński, ale to raczej jego fundusz zbankrutuje prędzej niż rozpadnie się strefa Euro. Nic dziwnego, że w swej desperacji coraz głośniej stara się zakrzyczeć rzeczywistość strasząc w mediach kataklizmem. Indeks WIG20 notuje wzrost o ponad 20%, zresztą wykres nie kłamie.
  Jeszcze lepiej widać to na wykresie w taktowaniu rocznym, ostatnia świeczka to właśnie zakończony 2012. Po uzyskaniu wycen za 28 XII, czyli 2 stycznia przedstawię rozliczenie moich inwestycji za kończący się rok. Ale już jutro po podsumowaniu tygodnia będzie można przekonać się, że jest nieźle.

2012-12-27

Złoto - wyczekiwanie po sygnale.

  Sygnał kupna dla funduszu, to najczęściej decyzja o dokonaniu transakcji. Jednakże kiedy portfel zainwestowany w fundusze o podwyższonej klasie ryzyka, to przechodzenie z akcyjnego w akcyjny porównać można do przesiadki między pociągami pędzącymi w przeciwnych kierunkach. Dlatego zanim tak decyzja zostanie podjęta powinien pojawić się jakiś sygnał potwierdzający. Może być to np. sygnał sprzedaży funduszu z portfela. Jeśli takowych nie ma, to pozostaje prześwietlenie funduszu pod względem AT aktywów, które są bazą inwestycyjna dla danego funduszu. Tak właśnie jest w przypadku złota. Jest sygnał, a portfel ustawiony 100% w akcyjnych funduszach. Zobaczmy zatem wykres złota.
Technicznie sytuacja nie wygląda dobrze, układ ichimoku potwierdza trend zniżkujący, cena pod  chmurą bessy (czerwoną), tenkan sen (niebieska) przebiła od góry  kijun sen(czerwona) pod chmurą, a opóźniona chinkou span (zielona) znacznie poniżej ceny. Sama cena utknęła pod średnią 200MA, zaś struktura podejścia (flaga) zdaje się sugerować ciąg dalszy ruchu spadkowego. Struktura falowa to raczej układ 1-2-3 i tworząca się właśnie 4, aniżeli ABC. Przemawia za tym brak sygnałów zmiany trendu ot choćby dywergencja RSI, tam ewidentnie potrzeba jeszcze zejścia indeksu, tak aby oscylator miał szansę wejść w strefę wyprzedania po raz drugi i zakończyć to nieco wyższym dołkiem.
 Bardzo podobnie wygląda to na indeksie $XAU, tak więc spółki z sektora wydobycia i przetwórstwa złota i srebra też chyba jeszcze nie są gotowe na ruch w kierunku północnym.

2012-12-26

Obraz poświąteczny

 U nas trzydniowe świętowanie, ale to nie oznacza, że jest tak na całym świecie. Warto zatem zerknąć co szykuje się w poświątecznych notowaniach funduszy z portfela. Oczywiście QUE1 odpoczywał, tak więc tu nastroje ustawione będą w zależności jak na dzisiejsze wyniki za oceanem zareagują Azjaci. 
ARKA1 to po części rynek polski (to samo co QUE1) ale też turecki
i rosyjski
Jest więc przesłanka do niezłej wyceny za czas świąteczny w tym funduszu.
  Niemal połowę portfela stanowią fundusze walutowe, tak więc warto zobaczyć ostatnie trzy sesje dolara 
i euro
Tu też układ lekko nam sprzyjający obie waluty wrzucą coś do portfela, o ile  jutro nie nastąpi gwałtowny zwrot. W najgorszym razie zachowają się jak poduszka amortyzująca. Ostatnie wyceny z 21. 12 to raczej dołek jeśli chodzi trzy ostatnie sesje.
Pozostaje jeszcze kwestia rynków starej Europy (TEMP2) tu mamy jedynie dość niemrawą sesję wigilijną (na dodatek skróconą), oraz sektora wydobywczego (ML6) tu z kolei sytuacja dość korzystna, że posłużę się notowaniami dzisiejszymi
RIO TINTO 0.74%, IMPALA 1.34%, GOLDCORP 0.84%, NEWCREST 0.00%, XTRATA 1.19%, VALE 1.47%, TECK RESCURSES -0.14%, GLENCORE 0.66%, FIRST QUANTUM MINERALS 3.24%, FREEPORT MCMORAN 1.25%, BHP BILITION 0.41%
Też daje to niezłą poduszeczkę, zważywszy iż wigilijna krótsza sesja też okazała się lekko zielona. Podsumowując, o ile jutro w portfelu lekkie cofnięcie za 21.12 (Choć wcale nie był to koniec świata), to na kolejne sesje patrzę z umiarkowanym optymizmem licząc na  końcoworoczny "windows dressing", a w najgorszym razie nowe otwarcie. Nie zmienia to jednak faktu iż przed nami kilkutygodniowa korekta. 

2012-12-25

Hej kolęda kolęda

  Dziś Boże Narodzenie, tak więc czas kolęd i pastorałek. Zapraszam na kilka, w wykonaniu grupy HETMAN.







2012-12-24

Życzenia świąteczne

  W takim jak dzisiejszy dniu, niech spełnią się Wam wszystkie marzenia. Niech zapuka w Wasze drzwi Boża Dziecina, niosąc wszystkim radość, miłość i błogosławieństwo. Łaskami swymi niech sprawi by czas Świąt Bożego Narodzenia był pięknym czasem spędzonym z najbliższymi. Niech nikt nie będzie sam, a kolęda niech wprowadzi nas w świąteczny klimat.

2012-12-23

Alfabet Metalu 23 - T

Jeszcze jedna część poświęcona literze T. Zapraszam jak co tydzień.
THERION
TIAMAT
TIMO TOLKKI
TITUS TOMMY GUNN
TOOL
TOXIC HOLOCAUST
TRAIL OF TEARS
TRISTANIA
TSA 
TURBO

2012-12-22

Sufler 13 - 20 XII 2012


Tydzień kończący rajd Mikołaja, czas na odreagowanie przynajmniej chwilowe. W skali tygodnia mamy lekkie wzrosty, najbardziej we znaki dały się waluty, a to w przypadku portfela około 50% całości. Przed nami jeszcze 3 sesje (jedna już za, ale jeszcze nie uwzględniona w wycenach) tak więc rok 2012 powinien zakończyć się wynikiem zadowalającym. Na razie wygląda to na dość udaną końcówkę. Zmiany:
MIESIĄC (XII) +4,05%
KWARTAŁ (X-XII) +5,24%
PÓŁROCZE (VII-XII) +6,11%
ROK (I 12 - XII 12) +36,21%
DWA LATA (I 11 - XII 12) +47,83%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +0,45%,

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +24,25% 
W ubiegłym tygodniu: 
ARKA1 konsoliduje się przy szczytach, tak można odczytać lekkie cofnięcie w skali tygodnia, giełda turecka też potrzebuje wytchnienia (nawet o tym wspominałem)
TEMP2 na rekordowych (lokalnie) poziomach, niestety osłabienie euro do złotego powoduje tak nie wielki zysk
ML6 podobnie jak TEMP2 z tą różnicą, że daleko mu do lokalnych nawet szczytów.
QUE1 w tym tygodniu najsilniejsza część portfela, ciekawe jak zachowa się przy korekcie.

2012-12-21

2600 i planowy powrót

Pierwszy etap rajdu za nami, indeks osiągnął 2600, w tym czasie zdecydowanie weszliśmy w strefę wykupienia. Jest zatem czas naturalnego cofnięcia. Planowe i zarazem bezpieczne zejście to na dziś powrót do górnego ograniczenia ponad rocznej konsolidacji. Jest też wielce prawdopodobna próba dotknięcia od góry linii bessy niedawno wybitej górą. Wszystko to jak pokazują zniesienia Fibonacciego odbyło by się między 23,6% a 38,2%, czyli w przedziale bezpiecznej korekty silnego trendu.
W powiększeniu widać, że na razie nie ma sygnałów RSI grożących powstaniem choćby dywergencji. Ostatnie dwa szczyty zarówno na indeksie jak i oscylatorze zgodnie ułożyły się w trendzie rosnącym. Tak więc nawet sygnał powstały w wyniku opuszczenia strefy wykupienia, nie powinien zwiastować nic groźnego, a jedynie zachęcać do ponownego wejścia w strefę. Dlatego też na poziomie 23,6% planuję zlecenie zakupu QUE2, dla którego mamy wciąż aktualny sygnał kupna. O ile oczywiście sytuacja nie ulegnie radykalnemu pogorszeniu.

2012-12-20

A sygnały swoje ( ALL3, PIO1, ML5)

  Kolejne trzy sygnały pojawiły się po wczorajszych wycenach. Co prawda dziś nie ma już szans na reakcję, ale dla dwóch nie ma to już sensu, a dla trzeciego jest nawet lepiej zaczekać. Ale po kolei.
ALL3 - Allianz Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Allianz Akcji 
Właściwie to nie bardzo jest o czym pisać, fundusz źle znosił trend boczny ostatnimi czasy jego wyniki uległy poprawie , ale jest to bardziej zasługą sytuacji na naszym rynku niż skuteczności zarządzających. Paradoksalnie czas pojawienia się sygnału przypada na moment chłodzenia wskaźników więc może dla kogoś chcącego zwiększyć zaangażowanie w akcje jest to jakaś okazja.
PIO1 - Pioneer Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Pioneer Zrównoważony
Sytuacja bardzo podobna jak w przypadku poprzednika. Inne zrównoważone mają już spory zysk, a ryzyko poniesienia start jest tak samo wysokie jak w przypadku ALL3.
Na koniec zostawiłem sygnał dla ML5 - BGF World Gold Fund

w tym przypadku mamy do czynienia z innego rodzaju sygnałem. Dwa poprzednie dały sygnał silnego trendu, ten zaś jest sygnałem atrakcyjnej ceny. Oznacza to tyle, że jest ten fundusz po takiej przecenie, że szansa zarobku jest większa niż poniesienia straty. Na półrocznym wykresie widzimy powtórne zejście do lipcowego dołka. Jeśli chodzi o elementy mające wpływ na wycenę funduszu to dolar schodzi do ważnych wsparć 3,02 (niewiele ponad 1% niżej niż obecnie) więc jest szansa na zatrzymanie spadków. Złoto 1630 - 1620 również istotne wsparcia, przy których powinno dość do przynajmniej większej korekty. Wreszcie spółki złota niebywale nisko i w większości mocno wyprzedane. Tematem złota zajęliśmy się z Zeusem na forum Money.pl w dziale fundusze, w wątkach tygodniowych. Jutro fundusz oddaje kolejny %, a więc jeszcze jeden krok do wsparć, a co za tym idzie nie trzeba się spieszyć z zakupami. 10 największych pozycji w funduszu to:
Goldcorp 7,6%
Fresnillo 7,3%
Newcrest Mining 7,0%
Randgold Resources 6,0%
Eldorado Gold  5,6%
Franco Nevada 5,2%
INDS Penoles 5,0%
Kinross Gold 4,4%
Minas Buenaventura 3,7%
Yamana Gold 3,6%

2012-12-19

SKAR3 - kolejne zacieśnienie

   Nie często zdarza się sygnał CUT drugiego stopnia. Kiedyś szczegółowo opisałem zasady, SKAR3 osiągnął stopę zwrotu uprawniającą do kolejnego zacieśnienia stopu. Zysk jest na tyle atrakcyjny, że warto teraz chronić jego większą część. Korekta jest pewniejsza z każdą sesją wzrostową, a rynek zdaje się być coraz bardziej wykupiony. Jeśli przyjąć wartość początkową zadeklarowanego poziomu strat jako 100%, to po pierwszym sygnale CUT wartość ta została zmniejszona o 20%, teraz zaś pozostałą część zmniejszamy o 25%. Efekt jest następujący początkowy stop jest zmniejszony o 40%, albo jak kto woli deklarujemy od dziś na stratę 60% wartości początkowej. Wydaje się to być logiczne skoro korekta jakby czaiła się za rogiem.
   Przypomnę też o możliwości zastosowania się do sygnałów sektorowych. czyli jeśli dwa fundusze oparte na polskiej giełdzie dadzą sygnał można to rozciągnąć na wszystkie fundusze polskich akcji. W ten sposób unikniemy tej części strat, które ponieślibyśmy czekając na sygnał dla naszego funduszu.

2012-12-18

QUE2 - a linia bessy

 Wraz z wycenami za wczoraj pojawił się w dniu dzisiejszym sygnał kupna dla funduszu QUE2. Ten jak zawsze budzi zwiększone emocje. Oczywiście po raz kolejny daruję sobie opisywanie zasad inwestowania funduszu wystarczy w wyszukiwarce na stronie głównej bloga wpisać QUE2 i otrzymacie wszystkie posty poświęcone temu właśnie funduszowi. Wiadomo, że inwestycja w ten najbardziej dochodowy, a zarazem najbardziej ryzykowny fundusz musi być wyjątkowo dokładnie przemyślana. Dlatego spróbuję wyjaśnić dlaczego ten sygnał pozostawiam w zawieszeniu i dokładnej obserwacji. Raz już zresztą ten manewr zastosowałem, a jak wyszło też możecie poczytać we wcześniejszych wpisach. Zobaczmy więc wykres w taktowaniu miesięcznym najważniejszego indeksu. 
 W taktowaniu miesięcznym a więc mowa o długim terminie mamy próbę wybicia z  MEGA trójkąta utworzonego przez linię bessy prowadzoną od szczytu wszech czasów indeksu z roku 2007 oraz niższego szczytu pamiętnego sierpnia 2011. Z dołu nasz trójkąt ogranicza linia trendu zwyżkującego poprowadzona przez dołek bessy z lutego 2009 oraz dolne ograniczenie kilkunastomiesięcznego boczniaka. Patrząc na ruch poprzedzający trójkąt w 60 - 75% preferowane jest wyjście z trójkąta górą. Zasięg formacji uzyskamy odkładając różnicę między pierwszym szczytem i pierwszym dołkiem (a to bagatela około ... 2650!!!). Odkładamy tę wielkość od linii bessy w punkcie wybicia. Czyli daje to zasięg około 5000. Tak wiem, że wywołuję w tym momencie uśmiech politowania to jest przecież totalna abstrakcja. Ale ja tylko zinterpretowałem wykres. Do tego trzeba brać poprawkę na taktowanie i czas ruchu poprzedzającego i samo budowanie formacji. Trwało to łącznie 9 lat. Ruch poprzedzający trójkąt to lata 2003-2007, a trójkąt  2007-2012. Można zatem przyjąć, że zakres formacji osiągnięty zostanie po czasie w przybliżeniu równym 4 lata. Będą to lata na przemian hossy i bessy.
Wiele w tym czasie może się wydarzyć, a ruch na pewno nie będzie liniowy. Zresztą sam trójkąt nie trzeba przypominać jakie budził emocje kiedy był budowany. Warto w związku z tym skupić się na samym fakcie wybicia linii bessy. Taki ruch zwykle jest potwierdzany cofnięciem dla potwierdzenia wiarygodności wybicia. Na wykresie tygodniowym wygląda to następująco.
Celowo zamieściłem RSI, akurat wielce prawdopodobne jest cofnięcie z racji wejścia w strefę wykupienia. Potwierdzanie linii bessy jako wsparcia pozwoli schłodzić nieco oscylator, a od tego jakie to zejście będzie poznamy czy powstanie czy nie jakaś dywergencja.
Patrząc na dzienny wykres możemy na razie zachować spokój, wejście powtórne w strefę wykupienia związane jest z pokonaniem poprzedniego szczytu,
zatem póki co możemy przyjąć, że tworzymy pierwszy szczyt potencjalnej dywergencji. Możliwe, że takowa wcale nie powstanie, a zejście powrotne wygeneruje po prostu sygnał sprzedaży. Warto więc wstrzymać się na razie z zakupem do korekty , która wcześniej niż później nastąpić musi. A skuteczna obrona wsparcia (linia bessy od góry) będzie momentem zakupu. Oczywiście w dalszym ciągu obserwować warto wskazania "Suflera". Po raz kolejny sprawdza się zasada lepiej nie zarobić niż stracić. A okazji będzie mnóstwo, ot choćby złoto tam coś się szykuje, następnie warto obserwować Chiny (tu sygnał już był dla HSBC1). Na razie lubiący ryzykować mają okazję wejść w QUE2, osobiście zaczekam na ruch powrotny. 

2012-12-17

Co z tą Turcją - kiedy korekta.

Wiele osób zastanawia się nad giełdą turecką. Wiadomym jest, że nawet w najsilniejszych trendach muszą pojawić się realizacje zysków, a nawet głębsze korekty. Jak więc jest w przypadku nieustannie rosnącego indeksu ^XU100?
  Proponuję podejść do sprawy książkowo i przeanalizować od największego horyzontu czasowego. Na początek zatem wykres w taktowaniu rocznym. Każda świeca to pełny rok, a i ostatnia niemal na ukończeniu. Właściwie to nieustanne pasmo wzrostów, czasem pojawia się ruch korekcyjny (to lata ostatnich kryzysów na rynkach światowych). Nawet najcięższe kryzysy i kilkudziesięcio procentowe przeceny indeks znosi niemal niezauważalnie wychodząc z każdej takiej sytuacji jakby jeszcze mocniejszy. Mamy zalążek budowy rocznej dywergencji, ale linia RSI już została wybita, co jest pierwszym krokiem do negacji. Przy czym ta negacja wcale łatwa nie będzie, trzeba pokonać 87%. Roczna dywergencja sugeruje zmiany w czasie dość odległym. Przejdźmy do taktowania kwartalnego.
Tu w istocie pojawiła się dywergencja, która spowodowała widoczny ruch korekcyjny. Od tego momentu mamy jakby nową strukturę wzrostową, w której RSI jest na granicy wykupienia, a o jakimkolwiek przesileniu nie ma mowy. Wręcz dopatrywałbym się początku nowego impulsu wzrostowego w którym mamy ukończoną falę I i korekcyjną falę II, a teraz rozpoczynamy najbardziej dynamiczną falę III.
Na wykresie miesięcznym wyraźnie widoczny jest trend, który dostał przyśpieszenia, jeszcze wyraźniejszy zdaje się być układ, ale też jakby miejsca na korektę było nieco więcej.
Dodatkowy plusem jest fakt, że każde wejście w strefę wykupienia spowoduje fakt, że ewentualna dywergencja będzie musiała być dopiero budowana. Zawężając taktowanie dochodzimy do wykresu tygodniowego.
 Tu akurat jesteśmy po korekcie, gdzie kanał niemal dopiero się utworzył, mamy też jednoczesne wyjście ponad jego górne ograniczenie związanie z wybiciem oporu (szczyt z listopada 2010). Można zatem spodziewać się ruchu powrotnego, celem potwierdzenia przemiany oporu we wsparcie, o ile dolne ograniczenie może nie wytrzymać o tyle poziome wsparcie będzie już dość mocne.
Na wykresie dziennym, jesteśmy jakby w przededniu korekty związanej z zejściem do dolnej bandy kanału. Ogólnie indeks to jeden z najsilniejszych, co nie oznacza, że nie może spadać. A wręcz nawet trzeba uważać. Wszelkie zmiany przychodzą w najmniej spodziewanym momencie, a czy ktoś spodziewa się kataklizmu na tureckiej giełdzie.

2012-12-16

Alfabet Metalu 22 - T

Ciąg dalszy rozpoczętej przed tygodniem prezentacji literki T
TESTAMENT
TEXTURES
THE 69 EYES
THE AGONIST
THE BLACK DAHLIA MURDER
THE CULT
THE CURSED
THE HAUNTED
THE MELVINS
THEATRE OF TRAGEDY

2012-12-15

Sufler 6 - 13 XII 2012


Kolejny tydzień pod znakiem Mikołaja, grudniowy korpus zaczyna powoli robić dość dobre wrażenie. Sytuacja jest o tyle interesująca, że w momentach przesilenia na jednych walorach pracują pozostałe, teraz kiedy ML6 zaczął się do portfela istotnie dokładać odpoczywa TEMP2. Ciekawie w sektorze wydobywczym ten ruch to chyba oczekiwanie na poprawę sytuacji w Chinach (PMI potwierdza), a co za tym idzie jest jakiś ruch na spółkach niemal cały TOP 10 funduszu zielony a bryluje mocno przeceniony w ubiegłym tygodniu Freeport McMoRan Copper & Gold (+4%). Jak na możliwości  w tym sektorze to jeszcze nie euforia, to tylko poprawa nastrojów.
Zmiany:
MIESIĄC (XII) +3,59%
KWARTAŁ (X-XII) +4,77%
PÓŁROCZE (VII-XII) +5,64%
ROK (I 12 - XII 12) +35,61%
DWA LATA (I 11 - XII 12) +47,17%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,11%,
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +23,70% 
W ubiegłym tygodniu: 
ARKA1 wciąż pnie się w górę, może dzienne zmiany nie powalają, ale wzrost to stabilny
TEMP2 z racji umocnienia złotego mimo iż wycena osiągnęła 11 euro tym razem ciąży portfelowi
ML6 zdaje się odzyskiwać siły, szczególnie po ostatnich chińskich danych, tym razem największy wzrost, choć efekty danych z Chin odczuwalne mogą być raczej w przyszłym tygodniu
QUE1 jak nasz rynek, w górę i dość nieźle broni się przed spadkami (to już zasługa pana Sebastiana), właściwa selekcja spółek robi swoje.

2012-12-14

Trwa rajd Św. Mikołaja

  Co roku jest ten sam dylemat będzie, czy nie będzie. Oczywiście chodzi o rajd Św. Mikołaja, zapewniam co roku jest, tyle, że czasem jedzie dość nietypowo. Pamiętam kiedyś pisaliśmy na forum Money, że na złotych saniach przyjechał, choć wszyscy analitycy i inni eksperci uparcie głosili jakoby rajdu nie było. Innym razem jechał w short-ach, co nie było na rękę "funduszowcom" jeszcze nie było funduszy zarabiających na spadkach. Na szczęście w tym roku jedzie na naszej giełdzie. Tylko nie rozumiem znowu dlaczego większość przyjmuje, że zacząć musi się to od początku grudnia. Zobaczcie kiedy w tym roku się zaczęło. 
Sądzę, że potrwa do trzech wiedźm grudniowych (21.12), co niektórzy krzykną wtedy KONIEC ŚWIATA i będzie po zabawie. Oczywiście myślę o ułomności kalendarza Majów.
Jak widać na powyższym wykresie pokonaliśmy pewną poziomą linię, a co ważniejsze linia ta została przetestowana od góry. Jak ważne to wydarzenie pokażą kolejne obrazki.
Tu widzimy, że jest to wyłamany opór wyznaczony przez szczyt z 31.08.11r , a więc konsolidacji trwającej ponad rok. Tak więc jej znaczenie jest nie do podważenia. Jakie zaś niesie to za sobą skutki. Zobaczmy kolejne wykresy. Na następnym widzimy kolejne potencjalne opory (dość wysoko).
Tak naprawdę zaś wybicie z takiego kanału bocznego skutkuje zwykle ruchem o szerokość kanału w kierunku wybicia. Całość lepiej widać na wykresie tygodniowym
zaznaczyłem tu dolne i górne ograniczenie kanału, oraz zasięg wynikający z wybicia. Łatwo sprawdzić,  że szerokość kanału to około 450. Tyle więc ostatecznie powinniśmy osiągnąć, a 450 dodane do górnego poziomu konsolidacji daje ni mniej ni więcej jak 2900 pkt. Oczywiście naiwnością byłoby zakładać, że stanie się to w jednym ruchu i nie będzie po drodze większych korekt. 

2012-12-13

BPH4 - też zdążył ze sygnałem


Kolejny dzień i kolejny sygnał, tym razem BPH4 - BPH Aktywnego Zarządzania. To chyba norma wśród naszych funduszy, że tajemnicą jest gdzie lokowane są środki. Dlatego tym razem posłużę się polityką deklarowaną przez zarządzających funduszem:
"Fundusz inwestuje w większość dostępnych na rynku instrumentów finansowych, notowanych na rynku polskim, jak również na rynkach zagranicznych. Zaangażowanie w poszczególne rynki jest aktywnie zmieniane przez zarządzających, w związku z tym udział akcji i papierów dłużnych w portfelu Funduszu może się znacząco zmieniać, jednakże poziom akcji nie może przekraczać 70%, a udział dłużnych papierów wartościowych w aktywach Funduszu nie może być mniejszy niż 30%."
Tradycyjnie też prezentuje wykres za pół roku wstecz od sygnału. I informuję o własnej ocenie sygnału, która już od jakiegoś czasu brzmi niezmiennie. Teraz mając portfel w 100% akcyjny spoglądam w stronę skąd mogą nadejść sygnały sprzedaży. A niezmiernie cieszy każdy kolejny dzień wzrostów.

2012-12-12

NB4 - jeszcze jeden sygnał zakupu

   
  Wcześniejsze ponad 30 sygnałów stanowiło dość możliwości otwarcia inwestycji, niezależnie od tego ile funduszy w portfelu chciałoby się mieć. Normalnie w Skandii można maksymalnie 10, ale istnieją oczywiście możliwości zwiększenia tej liczby, o czym kiedyś dawno (na blogu) pisałem. Pytanie tylko czy ma to sens. Z moich badań wynika, że te regulaminowe 10 to i tak za dużo, a wynik bardziej przypomina rezultaty jakie dają fundusze zrównoważone. Osobiście ze względu na poczucie bezpieczeństwa osób korzystających (liczba stale rośnie) proponuję 4 fundusze, choć sam może wolałbym 2. Na to jednak przyjdzie czas po kolejnej fazie badań. 
   NB4 - Noble Funds Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek. Jak wynika z nazwy bazuje na wyselekcjonowanych spółkach z mWIg40 i sWIG80. Jest jedna przesłanka dla której ewentualnie można rozważać wprowadzanie do portfela, MiŚS zwykle dołączają do wzrostów w końcowej fazie i co za tym idzie z pewnym opóźnieniem reagują na zmianę trendu. Bywa, że indeks największych spółek tworzy formacje odwrócenia, a reszta rośnie jeszcze w najlepsze. Jest to jednakże strategia dość ryzykowna z racji niskiej płynności "maluchów". Spadki bywają gwałtowniejsze.
Dobór spółek do portfela jest tajemnicą ekipy Mariusza Staniszewskiego (POZDRAWIAM),  a szkoda uważam, że warto wzorem funduszy zagranicznych prezentować TOP10 (to w większości około 25% całego portfela)

2012-12-11

Daję Skandii klapsa.


 Posiadając produkty Skandii, oczekuję rzetelnej i w miarę szybkiej informacji na temat zmian związanych z wycenami funduszu. W szczególności, że informacje te wykorzystuję dla jej dobra (tak mi się przynajmniej wydaje).  Skandia szczyci się dbałością o klienta i wysokim standardem usług. I pod wieloma względami trudno się z tym nie zgodzić, nie jest jednak doskonała. 
   Przykładem tej niedoskonałości jest choćby dzień dzisiejszy (choć niestety nieodosobniony). Do teraz w zakładce notowania widnieje 07.12 jako data ostatniej wyceny. Pominę milczeniem fakt, że interesujących mnie funduszy wyceny znam już z dnia 11.12, ale fakt braku wycen z dnia 10.12 uważam za WSTYD i brak dbałości o dobre imię firmy (ktoś powinien za to odpowiedzieć), pytanie tylko czy komuś w firmie w ogóle na tym zależy. Jeśli nie to już nie jest to błąd to WIELBŁĄD (że zacytuję klasyka).
   Dlaczego wstyd? Ano choćby dlatego, że niezależny portal Analizy te wyniki ma już od dawna na swojej stronie. Ktoś chyba bierze za to pieniądze. A i portal "Opiekun inwestora" zapewne też. Kiedyś testowałem ich produkt przez 2 tygodnie i okazali się również lepsi pod tym względem. Tak nie dba się Panowie o markę. Piszę o tym celowo licząc, że właściwe osoby przeczytają i ktoś z tym coś w przyszłości zrobi. Do tego informacje o funduszach też jakby nie aktualne (dla SCH3 według stanu na 2011-06-30). To jakby mało profesjonalne.

PS. Dzięki portalowi Analizy wiem, ze fundusz SCH3 - Schroder International Selection Fund Emerging Markets dał sygnał kupna. Mając portfel w 100% zaangażowany w akcje, no i dzięki niedbałości pracowników Skandii, nie wprowadzam do portfela. Na szczęście bardziej dla tego, że nie chcę aniżeli nie mogę. Dziesięć największych pozycji w portfelu według stanu na 31.10. 2012 (za Analizy online):
1. Samsung Electronics 6,3%
2. China Construction Bank 2,5
3. Taiwan Semiconductor Manufacturing 2,3
4. Lukoil 2,3
5. Hyundai Motor 2,2
6. Sberbank 2,1
7. CNOOC 2,1
8. Cia Vale do Rio Doce 2,1
9. Tencent Holdings 1,8
10. LG Chemical 1,8

2012-12-10

HSBC1, JB2, JPM2 - sygnały kupna

   Kolejne trzy fundusze pokazały sygnały kupna. Przy czym dwa z nich (JB2 - JB Europe Small & Mid Cap Stock Fund, JPM2 - JPMorgan Funds - Europe Dynamic Fund) to fundusze bazujące na rynkach Europy zachodniej. W tej klasie dały już nieco zarobic fundusze JMP1 i HSBC2. Jeśli ktoś byłby zainteresowany tymi rynkami miał już dwie okazje do wejścia właśnie przy sygnałach tych funduszy. Nieco inaczej wygląda sprawa HSBC1 - HSBC GIF Chinese Equity, jak wiadomo rynek chiński jest dla nas nieco zagadkowy, a ostatnio w związku z hamowaniem chińskiej gospodarki nieco odstawiony na boczny tor, dość mocno przeceniony i zapomniany. Jawi się więc nieco bardziej atrakcyjnie. 
   Posiadając portfel w 100% ustawiony akcyjnie raczej nie będę dokonywał zmian w portfelu, a i same sygnały jak łatwo policzyć to już 28, 29 i 30 z kolei fundusz dający sygnał. Niemal trzecia część funduszy jest już na sygnale kupna. Z czego kilka na zacieśnionym stopie, kilka w pobliżu stopu II rodzaju. Sytuacja jest więc dość zaawansowana i raczej spodziewałbym się jakiejś korekty. Dlatego bardziej preferowaną wersją jest trzymanie zakupionych funduszy, z oczekiwaniem na ewentualne sygnały stop. 
Nie zaszkodzi przyjrzeć się bliżej omawianym funduszom
JPM2
10 największych pozycji funduszu
Deutsche Bank 3.0%
Lafarge 2.7%
AXA 2.6%
Merck KGaA 2.5%
Easyjet 2.4%
Aegon 2.4%
Barclays 2.4%
Novo Nordisk 2.1%
Suedzucker 2.1%
Ashtead 2.0%

JB2
10 największych pozycji funduszu
Moneysupermarket.com Group PLC 3.579%
Spectris PLC 3.249%
William Hill PLC 2.967%
Unit4 NV 2.820%
Intrum Justitia AB 2.806%
Croda International PLC 2.714%
Inchcape PLC 2.571%
AF AB 2.567%
Amplifon SpA  2.496%
Dufry AG 2.295%
HSBC1
10 największych pozycji funduszu
 China Construction Bank (939) 9.74%
 Industrial And Commercial Bank Of China 8.71% 
 China Mobile Ltd (941)(China) 7.47% 
 CNOOC Ltd (883) (China) 7.15% 
 Tencent Holdings Ltd (700) 5.48% 
 Bank of China (3988) 4.87%
 Petrochina (China) 3.76%
 China Petroleum and Chem (386) 3.76% 
 AIA Group Ltd (1299) 3.58%
 China Life Insurance Co (2628) 3.39%

Archiwum bloga