Goście

Szukaj na tym blogu

2013-08-31

Sufler 22 - 29. 08. 2013


Korekta przybrała nieco na sile i tym razem portfel odczuł to w sposób znaczący, choć od początku miesiąca nadal pozostaje na plusie. Jeszcze w pierwszej części tygodnia wydawało się, że złoto będzie stanowiło niezłe zabezpieczenie jednak ostatnie dwie sesje to kompletne załamanie i dość mocna przecena sektora. 
 MIESIĄC (VIII) +1,74% 
KWARTAŁ (VI 13 - VIII 13) +3,63%
PÓŁROCZE (III 13 - VIII 13) +10,75%
ROK (IX 12 - VIII 13) +30,29%
DWA LATA (IX 11 - VIII 13) +67,50%
ROK 2013 +7,33%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +33,06%

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -1,68%,
A fundusze pracowały następująco

ING3 - Ponad 2% straty to dość dużo jak na te kilka sesji.
ML5 - Dzięki udanej pierwszej części tygodnia utrzymuje równowagę, ciekawy przyszły tydzień.
NB4 - Podobnie jak ING wyraźnie przekroczone 2% spadku.
QUE1 - Jak ma w zwyczaju traci mniej niż inne z tego sektora.

2013-08-30

Ruch powrotny czy pułapka?

   Oczywiście chodzi o nasz indeks i formację RGR zaznaczoną na wykresie. Kolejne trzy sesje upłynęły pod LS i przez te 3 sesje indeks wznosił się niemal równolegle do LS. Pozostawiał przy tym za każdym razem dolne cienie. Naturalną rzeczą jest ruch powrotny do wyłamanego wsparcia zdarza się, że takie wyłamanie okazuje się być pułapką. Na dziś nie można tego jednoznacznie stwierdzić ale sądzę, ze w przyszłym tygodniu poznamy odpowiedź.
    Wobec powszechnego strachu i zewsząd pojawiających się głosów o pogłębieniu korekty zaczynam podejrzewać, że właśnie z pułapką możemy mieć do czynienia. Rozwiązanie zagadki już w przyszłym tygodniu.

2013-08-29

DWS5 sygnał kupna

  Niemal identycznie jak wykres złota zachowuje się fundusz DWS5. Po wycenach z dnia 28 sierpnia pojawił się sygnał kupna. Patrząc na ostatnie pół roku fundusz pokazuje ponad 15% stratę, ale mierząc od najniższego punktu właśnie osiągnął zysk pozwalający mieć nadzieję na kontynuację ruchu wzrostowego. Sprzyjać temu będzie sytuacja niepewności w związku z wydarzeniami w Syrii. Mając jednak w portfelu ML5 i 100% ekspozycję na fundusze agresywne nie będę dokonywał zmian w trakcie tak dynamicznych zmian, to mogło by skończyć się tragicznie. W obecnej sytuacji lepiej zaczekać na sygnał sprzedaży lub zakończenie korekty. Jeśli pojawi się sygnał sprzedaży, to będę przechodził w fundusze bezpieczne. A jeśli korekta się skończy to jestem gotowy na wzrosty. 
Profil funduszu przedstawia się następująco:
Fundusze inwestycyjne 92,26%
Gotówka i depozyty 7,74%
Jeśli zaś o same fundusze chodzi to są nimi:
DWS Gold Plus 77,79%
DWS Invest Gold and Precious Metals Equities (A2 USD) 14,47%

2013-08-28

Sygnały dla funduszy tureckich ... i nie tylko


  Tak pierwszy, a już w szczególności drugi fundusz bazujący na rynku tureckim potwierdziły słuszność odstąpienia od inwestycji. Dały również odpowiedź wszystkim niecierpliwym, którzy łakomie spoglądali w tym kierunku licząc na atrakcyjny zakup.  Sygnał kupna dla ARKA1 pojawił się 24 czerwca i przynosi w miarę niewielką stratę (POMYŁKA). Natomiast sygnał z przed tygodnia dla DWS8 to zgodnie z oczekiwaniami i prognozami BUBEL. Strata prawie 7% w tydzień to istne wejście na minę. Dlatego między innymi rynek turecki odłożyć należało do czasu wypełnienia fali C korekty na tamtejszym indeksie.
  Kolejny sygnał pochodzi z również z rynków EM a pokazał go fundusz SCH3. Sygnał kupna dla tego funduszu pojawił się dzień po ARKA1 a więc 25 czerwca od tego czasu według moich pomiarów fundusz zyskał ponad 3 %, z kolei wykres z portalu Skandii wskazuje, ze jest to niewiele poniżej 1%. Tak więc ląduje w kategorii NEUTRALNE(+). 
  
Na koniec zaś mamy jeden sygnał kupna to fundusz DWS6-Investor Parasol Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Investor Indie i Chiny nieco zaskakujący, ale po obejrzeniu wykresu SENSEX, a tym bardziej indeksów chińskich ani myślę patrzeć na razie w tamtym kierunku. O ile na SENSEX świeca młot daje jeszcze płonne nadzieje o tyle flagi na indeksach chińskich mocno straszą.

2013-08-27

WIG20 - formacja RGR między trendami

  Z jednej strony mamy ograniczenie od góry linią opadającą, z drugiej od dołu linia zwyżkująca. Między tymi liniami uwięziony wykres. Wzrost od jednej do drugiej linii jest właśnie korygowany, a lokalnie pojawiła się formacja RGR. Jej minimalny zasięg rażenia to poziom nieco powyżej 61,8% zniesienia ruchu. Tam oczekuję zatrzymania ruchu i utworzenie prawego ramienia odwróconej formacji RGR jako przesłanki do kolejnych jesiennych wzrostów. Cały czas obserwuję zachowanie wskaźników Suflera i nie wykluczam reakcji, ale najpierw niech pojawią się sygnały. Ewentualne zejście poniżej 61,8%, a dalej test linii zwyżkującej  też niekoniecznie musi wygenerować sygnał wszystko zależeć będzie od zachowania funduszy. A może właśnie bardzo szybko zmienię zdanie. Na razie zasięg formacji czyli 87 punktów to raptem 2,78%, a fundusze niekoniecznie właśnie tyle muszą oddać. 

2013-08-26

XU100 - tureckie dylematy

   Coraz bardziej kusi przeceniony mocno rynek turecki. Powstaje więc dylemat, na ile rynek ten stał się atrakcyjny i zarazem bezpieczny. Może warto już tam wrócić? Na wykresie dziennym mamy bardzo ładnie widoczną wzrostową "piątkę". Oczywiście ta struktura została poddana mocnej i mającej dość gwałtowny przebieg korekcie.
 Korekta owa zniosła już niemal 61,8% wzrostu całej pięcio falowej struktury, a zatem można odtrąbić jej koniec i wieszczyć wzrosty. Ostatnio coraz częściej słyszę głosy, że rynek turecki jest tani, że wobec mocno przewartościowanych rynków rozwiniętych stanowi atrakcyjne miejsce, w które wielki kapitał już lada dzień zacznie wchodzić przenosząc się z giełd Europy zachodniej i USA. 
  Osobiście przestrzegał bym przed tak optymistycznymi wizjami. Jeśli ostatnie spadki uznać za falę C korekty, to ewidentnie jest ona za krótka. Jej długość powinna być równa fali A. Ponadto korekta może znieść 76,4% co wcale nie było by ruchem niezasadnym. Sądząc po wzroście poprzedzającym, nawet tak duże zniesienie nie wyrządzi większej szkody indeksowi, a przynajmniej korekta o takim zasięgu miała by charakter ożywczy. Najbardziej prawdopodobnym będzie zejście do poziomu wsparcia wyznaczonego szczytem kończącym falę 1. Być może jak to często bywa jestem w błędzie, ale w mojej ocenie rynek turecki jest jeszcze zbyt ryzykownym miejscem.

2013-08-25

Moje ulubione 28 - ARCH ENEMY

Moim skromnym zdaniem ścisła czołówka MELODIC DEATH. Zapraszam.
UNDER BLACK FLAG WE MARCH
REVOLUTION BEGINS
WE WILL RISE
NEMESIS
MY APOCALYPSE
YESTERDAY IS DEAD AND GONE
CRUELTY WITHOUT BEAUTY
BURNING ANGEL
THE DAY YOU DIED
SYMPHONY OF DESTRUCTION

2013-08-24

Sufler 15 - 22. 08. 2013

Korekcyjny tydzień zapowiadał się dość nieciekawie w pewnym momencie zyski z poprzedniego tygodnia zostały oddane z nawiązką. Na ten czas przypadły też zmiany w portfelu, który najpierw przyjął około 75% zaangażowanie akcyjne by poprzez zakup ML5 uzyskać 100%. Dlatego między innymi czwartkowe odbicie całkowicie zmieniło obraz tygodniowych stóp zwrotu. Dobrze pokazują to nasze fundusze akcyjne.
 MIESIĄC (VIII) +3,49% 
KWARTAŁ (VI 13 - VIII 13) +5,40%
PÓŁROCZE (III 13 - VIII 13) +12,64%
ROK (IX 12 - VIII 13) +32,52%
DWA LATA (IX 11 - VIII 13) +70,37%
ROK 2013 +9,16%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +35,33%

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -0,59%,
A fundusze pracowały następująco
akcyjne
UNK4
ML5

ING3 - W skali tygodnia niewielka strata. W myśl powiedzenia "złe miłego początki".
ML5 - Kilku sesyjna konsolidacja na złocie początek niemal identyczny jak w przypadku ING.
NB4 - Całą korektę bezpiecznie, tradycyjnie jak na NOBLE przystało dobrze broni się przed spadkami, choć w tym tygodniu lekki minus.
QUE1 - Jak zwykle rewelacyjny na zmienność rynków jako jedyny wypracował wynik dodatni za ubiegły tydzień.

2013-08-23

ML5 - coś się zmieniło

    Oto aktualny skład top 10 funduszu prezentuję go z racji dużych zmian jakie zaszły podczas ostatnich dwóch lat. Odkąd w 2008 zainteresował mnie ten fundusz przyzwyczajony byłem do tego, że główną pozycją w portfelu był NEWCREST MINING z 10% zaangażowaniem. Oczywiście pamiętam fuzje i zniknięcia niektórych spółek podczas mocnego trendu wzrostowego, ale widzę że po dwuletniej korekcie fundusz ten wydaje mi się nieco obcy. I na nowo będę się musiał go uczyć. Pierwsze spostrzeżenie to fakt iż jakby mniej skorelowany jest obecnie z indeksem XAU aniżeli był w czasach kiedy ostatnio weń inwestowałem możliwe jednak, że jest to tylko początkowe złudne wrażenie. 
   W każdym razie ostatnie wahania indeksu XAU po 3 - 4% w obu kierunkach nie przełożyły się na identyczne jeśli chodzi o sam fundusz. Jest to zapewne po części efektem czasu wyceny funduszu, a ten co do zasady przypomina system według jakiego wyceniane są nasze Unikorona i NOVO. Jest to system w którym wycena obejmuje końcówkę sesji dnia poprzedniego i początek bieżącego. A nie jak robi to większość po zakończeniu sesji. Potrzeba zatem będzie kilkunastu dni na przyzwyczajenie się i powrót do takiego rozumienia zmian jakie było moim udziałem w latach 2008 - 2011.  

2013-08-22

DWS4 - SELL, DWS8 - BUY

    DWS8 - fundusz bazujący na rynku tureckim uległ satysfakcjonującej przecenie. Pojawił się sygnał kupna ale moment, w którym to nastąpiło zdaje się być bardzo niebezpieczny. Właśnie w tym czasie indeks turecki (XU100) rozpoczął falę C korekty. Z racji skali zmienności na tym rynku sygnały pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach. Osobiście spodziewam się kolejnego sygnału, który powinien pojawić się bliżej zakończenia ruchu spadkowego rozpoczętego w dniu wczorajszym. Niemniej wprowadzam do obserwacji, oczekując rychłego sygnału sprzedaży.
   
DWS4 - Fundusz BRIC dość długo bronił się przed sygnałem (jego walutowy odpowiednik TEMP4 już dawno pokazał sygnał zamknięcia inwestycji) jednakże po wczorajszej wycenie sygnał taki powstał. Od 10 czerwca fundusz wykazał ponad 6% strat co kwalifikuje go do kategorii BUBLE. Po raz kolejny pojawiają się rozbieżności według suflera to 3% z okładem. Nabieram wątpliwości co do prawidłowości zapisu notowań z okresu czerwcowego, dlatego też trzymał będę się wyników pokazanych na wykresach. 

2013-08-21

HSBC4 i TEMP1 - sygnały sprzedaży

   Pierwszy sygnał TEMP1 i jak nocna zmora pojawiają się rozbieżności. Wykres pokazuje zysk poniżej 1% natomiast z pomiarów Suflera wynika 3,03%. Notację pozostawiam zgodną z Suflerem pamiętając, ze jest to tylko kwestia statystyk (funduszu nie było w portfelu).  Sygnał kupna z dnia 26 czerwca 

   Drugi sygnał to już od początku skazywany na niepowodzenie HSBC4, od 30 lipca zdążył stracić ponad 7%, w tym przypadku również wykres SENSEX nie potwierdzał sygnału. Statystyki Suflera zmieniły się więc następująco jeden BUBEL i jeden SUKCES oczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w tabeli po lewej na głównej stronie. 
   Jednocześnie z dniem dzisiejszym po prawej stronie pojawia się skuteczność inwestycji realnych czyli tych, które podejmowałem na podstawie sygnałów Suflera na swoim realnym portfelu inwestycyjnym.

2013-08-20

JB2 - sygnał kupuj

Mamy kolejny sygnał tym razem z funduszu JB2 - Julius Baer Multistock Europe Small & Mid Cap Stock Fund jak sugeruje nazwa funduszu europejskich "miśków". Tradycyjnie jeśli nasz portfel jest już w 100% ustawiony akcyjnie sygnały kupna są ignorowane, o ile nie ma jasnych przesłanek, że sygnał zapowiada zmianę na rynkach niszowych lub idących wbrew ogólnym trendom. Jednakże europejskie małe i średnie spółki pozostają w głównym nurcie nie ma więc rzeczonych przesłanek. Sygnał oczywiście ignoruję i poddaję do obserwacji statystycznych. Przypomnę, ze aktualnie portfel jest ustawiony w około 78% (QUE1, ING3, NB4) na rynek polski w tym ponad 31% na MiŚS (NB4). Dzisiejszej nocy po wycenach z datą 19 sierpnia 22% zostanie zainwestowane w ML5, fundusz bazujący na spółkach wydobywczych sektora metali szlachetnych (głównie złota i srebra) .

2013-08-19

ML5 i UNK7 sygnał kupuj

  Zgodnie z oczekiwaniem po technicznych przesłankach przyszedł kolejny sygnał kupna dla ML5. Wygląda tym razem bardziej wiarygodnie co potwierdził wykres indeksu spółek złota i srebra analizowany w tekście "Pora na ML5". Cóż dodać zlecenie wykonane i po dzisiejszych wycenach fundusz ląduje w portfelu. Ale skoro sygnał jest to ewentualnie można jeszcze dokonać zakupów. Jeśli ktoś lubi ryzyko. Potencjał do wzrostu jest, a nawet można powiedzieć szkoda że fundusz tak szybko rośnie. Wzrost w  dwie sesje ponad 10%  dla funduszy akcyjnych nie zdarza się zbyt często. 
   Drugi fundusz UNK7 odnotowujemy tylko i wyłącznie dla celów statystycznych głównie dlatego, że fundusz jest postawiony do likwidacji i wkrótce z tego powodu zostanie wycofany z oferty Skandii. Też o tym pisałem jakiś czas temu.

2013-08-18

Moje ulubione 27 - AIRBOURNE

Prawdziwe dzieci AC/DC zapraszam.
TOO MUCH, TOO YOUNG, TOO FAST
RUNNIN' WILD
LIVE IT UP
NO WAY BUT THE HARD WAY
BOTTOM OF THE WELL
NO ONE FITS ME  (BETTER THAN YOU)
BLONDE BAD & BEAUTYFUL
DIAMOND IN THE ROUGHT
HELLFIRE
READY TO ROCK

2013-08-17

Sufler 08 - 15. 08. 2013

Krótszy o jedną sesję tydzień w dalszym ciągu wzrostowy choć już nie aż tak dynamiczny przyrost. Kolejne zatrzymanie pod oporami. Tym razem półroczna linia trendu spadkowego w połączeniu z okrągłą barierą 2500 przystopowały nieco wzrost. Taka sytuacja zawsze budzi wątpliwości czy to tylko zatrzymanie przed dalszym ruchem czy może początek poważniejszej korekty. Ze spokojem obserwujemy dalszy rozwój wypadków w razie czego stopy zadziałają.
 MIESIĄC (VIII) +4,10% 
KWARTAŁ (VI 13 - VIII 13) +6,03%
PÓŁROCZE (III 13 - VIII 13) +13,32%
ROK (IX 12 - VIII 13) +33,31%
DWA LATA (IX 11 - VIII 13) +71,39%
ROK 2013 +9,82%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +36,14%

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,43%,
A fundusze pracowały następująco
akcyjne
pieniężne
QUE1 - Systematycznie i powoli zbliża się do zacieśnienia drugiego stopnia.
UNK4 - W trakcie zamiany na ML5 zniknie z portfela po wycenach z 19 sierpnia.
KAHA4 - to ostatnie notowanie funduszu. Z wyceną 14 sierpnia zamieniony na ING3
NB4 - Doczekał się zacieśnienia stop .

Sygnały polskich funduszy akcyjnych

Sygnały kupna pokazały SKAR3 bazujący na WIG20, a posiadający według stanu na 31 lipca następujący rozkład portfela
Banki 33.00%
Paliwa 11.39%
Ubezpieczenia 9.35%
Usługi 9.34%
Metale przemysłowe 7.31%
Dobra publiczne 6.01%
Dobra konsumpcyjne 4.68%
Chemiczny 3.38%
IT 2.62%
Pozostałe 12.90%

drugi to ING6 z grupy mieszanych lub jak kto woli aktywnej alokacji, ten według stanu na 30 czerwca posiada następujący portfel
PZU 9,34% Finanse
KGHM 9,22% Surowce
PKNORLEN 7,36% Energia
PGNiG 6,21% Energia
PKO BP 5,32% Finanse
KREDYTB 3,06% Finanse
SNP PETROM SA 2,94% Energia
POLICE 2,92% Surowce
WAWEL 2,45% Dobra codziennego użytku
LWB 2,08% Energia

trzecim jest CU1 z sektora MiŚS potocznie zwanych miśkami, jego portfel to według stanu na 30 czerwca 2013 OTP Bank, PUE, GTN, CIA, KRB fundusz w karcie podaje 5 największych pozycji. Nasz portfel jest już w 100% zaangażowany akcyjnie, w tym jest ekspozycja na WIG (QUE1, ING3) oraz MiŚS (NB4) w związku z tym nawet nie ma możliwości zajmowania pozycji. Do obserwacji.

Pojawiły się też sygnały dla funduszu z portfela, konkretnie zacieśnienie stopu dla NB4 

a także dla będącego na sygnale choć nie w portfelu ALL1
te sygnały nie wymagają żadnych ruchów jedynie zmiany w parametrach Suflera co oczywiście już zostało wykonane a czego czytelnicy i tak nie dostrzegą, od dziś zyski NB4 będą nieco pilniej chronione.

2013-08-15

Rzut oka na S&P500

   My świętujemy, tymczasem na głównym rynku mamy sesję od jakich nieco odwykliśmy. Spadek indeksu powyżej 1% to zdarzenie od którego nieco odwykliśmy. Oczywiście rzut oka na to jak wygląda sytuacja na S&P500 jest w tych okolicznościach wskazany. Kanał wzrostowy w którym porusza się indeks jest raczej bezpieczny ze względu na poziom RSI. Dojście do linii wsparcia spowoduje najprawdopodobniej wejście RSI w strefę wyprzedania. Z kolei odbicie od dolnej linii daje dużą przestrzeń do wzrostów przy tak schłodzonym wskaźniku i uciekającym w górę oporowi (górnej granicy kanału. 
   A co jeśli kanał zostanie wyłamany? Wtedy oczywiście zmiana scenariusza i potencjalna RGR, o której napiszę jeśli będzie to konieczne. Choć i tak zapewne już ją widzicie. Jeśli tak to mamy już lewe ramię i uformowany szczyt głowy a przed nami zejście do do poziomu w którym powstanie linia szyi formacji czyli okolic 1572 (dołek z 24 czerwca).

2013-08-14

Pora na ML5

Całkiem niedawno pojawił się sygnał kupna dla funduszu Ml5, który został przeze mnie zignorowany zresztą słusznie jak się okazało. Fundusz zaliczył jeszcze jedno cofnięcie rzędu 10% i takiej też straty udało się uniknąć. Dziś jednak jak patrzę na wykres to odnoszę wrażenie, że czas powoli zająć pozycję. Jest ku temu kilka powodów. 
1) Mamy dwa kolejne dołki świadczące o  powstaniu linii zwyżkującego trendu krótkiego.
2) Mamy powrót nad średnią 50MA, czyli zejście okazało się pułapką
3) Mamy silny sygnał kupna jakim jest pokonanie chmury bessy
4) Mamy potwierdzenie trendu przez chinkou span (zielona linia w czerwonym kółku) która trwale wyszła ponad cenę
5) Właściwie to otwarta jest droga do średniej 200MA czyli do poziomu wskazanego czerwoną strzałką
6) Lada moment powstanie chmura hossy to raczej pewne patrząc na położenie obu linii senkou span (granic chmury)
7) do tego piękna dywergencja na wykresie tygodniowym (zaznaczona poniżej) 
Faktem jest, że indeks XAU jak i sam fundusz ML5 od ostatniego dołka urósł o ponad 11%, ale nie o łapanie dołków chodzi wartość indeksu to dziś około 105 a zakres ruchu sięga 130 łatwo policzyć że do wzięcia jest około 24%, a dolar jest na tyle nisko, że niekoniecznie musi popsuć inwestycję. Skoro więc spełnione zostały warunki na które oczekiwałem kiedy pojawił się sygnał to fundusz UNK4 zamieniam na ML5.
PS. Aktualizacja wyników ujawniła dwa sygnały zacieśnienia stop pierwszy dla HSBC1, a drugi dla ML6. Szczególnie ten drugi mnie ucieszył wszak jest to fundusz podobny do ML5 z tą różnicą, że nie ogranicza się wyłącznie do złota.

2013-08-13

SEG2023 sprzedaj

   Ostatni z SEGów pokazał sygnał sprzedaży mimo iż wykres pokazuje stratę rzędu 3%, to faktycznie sufler zmierzył coś innego a mianowicie 6%. Wynik tylko obserwacyjny z racji, że funduszu nie było w portfelu, więc trzymam się tego co sam zmierzyłem. W statystykach to będzie kolejny BUBEL, ale odnośnie wartości tych statystyk nie dawno był odrębny tekst. Według wskazań Suflera od 31 maja do 12 sierpnia fundusz pokazał stratę potwierdzając po raz kolejny słusznie podjętą decyzję. 
    Nie zawsze jednak decyzje są słuszne. Bardzo dobrze jeśli uniknie się straty jak w tym przypadku. Rewelacyjnie jeśli na podstawie decyzji osiągnie się zysk. Są jednak sytuacje kiedy nie korzysta się z szansy na zarobienie kilku lub kilkunastu nawet procent. Przekonuje o tym zestaw funduszy wypisanych w kategorii HIT i SUKCES. Różne tego są przyczyny. Zdarza się to np. kiedy mamy dużą ilość sygnałów z jednej grupy funduszy. Tak ostatnio działo się z funduszami akcji polskich. Z założenia niektóre sygnały zostały zignorowane z powodu niekorzystnego momentu pojawienia się sygnału, inne z powodu nadmiaru sygnałów i ograniczonej liczby funduszy w portfelu, jeszcze inne z powodu nadmiernej zmienności lub po prostu obaw o sens inwestowania. 
   Przywołuję w takich chwilach stare powiedzenie mistrzów inwestowania "Lepiej nie zarobić aniżeli stracić" 

2013-08-12

Kolejny opór na WIG20

   Po zanegowaniu klina przy jednoczesnej realizacji zasięgu podwójnego dna w połączeniu z zakryciem luki bessy. Bardzo szybko przeniesiony został indeks w okolice kolejnego moim zdaniem bardziej istotnego poziomu. W tak zwanym międzyczasie z najpierw flagi, a później klina powstał całkiem niczego sobie kanał wzrostowy. Dzisiejsze zatrzymanie z lekkim końcowym cofnięciem jest nieprzypadkowe, takiego oporu nie bierze się przysłowiowym "rzutem na taśmę". Skuteczny atak powinien być przygotowany co najmniej kilku sesyjną konsolidacją a być może i niewielkim cofnięciem dla nabrania rozpędu. 
    Coraz więcej dobrych informacji spływa na rynek, a nasz indeks ma nieco do odrobienia patrząc na rynki bazowe. Stąd wnioskuję, że możemy oczekiwać dalszego ruchu w górę. Jednakże z wszelkimi wnioskami warto wstrzymać się do pokonania opadającej linii trendu spadkowego.

Zgodnie z sygnałem pokazanym przez suflera, otwarłem pozycję na ING3 zwiększając zaangażowanie w akcje do 70 - 75%. Z chwilą wykonania się transakcji na blogu tradycyjnie pojawią się wszelkie szczegóły tej inwestycji.

2013-08-11

Moje ulubione 26 - TESLA


Moim zdaniem zespół mocno niedoceniany. Zapraszam
DON'T THE ROCK ME
CALL IT WHAT YOU WANT
STIR IT UP
EDISON'S MEDICINE
WHAT YOU GIVE
BREAKIN' FREE
LOVE SONG
NEED YUOR LOVIN'
FREEDOM SLAVES
WAR PIGS

2013-08-10

Sufler 01 - 08. 08. 2013

  Początek sierpnia zaowocował wybiciem opisywanych w lipcu formacji w efekcie bardzo szybko domknięta została czerwcowa luka bessy. To dość dobry prognostyk dla wzrostowego scenariusza. Hossa na spółkach średnich to pokłosie ogłoszenia składu nowego WIG30. Obecnie będące w mWIG40 mają swoje 5 minut. Na wykresie trzeba było dokonać przeskalowania.
 MIESIĄC (VIII) +2,64% 
KWARTAŁ (VI 13 - VIII 13) +4,54%
PÓŁROCZE (III 13 - VIII 13) +11,72%
ROK (IX 12 - VIII 13) +31,44%
DWA LATA (IX 11 - VIII 13) +68,97%
ROK 2013 +8,27%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +34,22%

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,89%,
A fundusze pracowały następująco




QUE1 - Wyznaczył nowe szczyty powoli można zacząć myśleć o drugim zacieśnieniu.
UNK4, - Czeka na kolejne okazje inwestycyjne może złoto??? 
KAHA4 - Właśnie zamieniany na ING3, rozliczenie po wykonaniu transferu.
NB4 - W pełni korzysta z hossy "miśków" .

2013-08-09

ING3 - sygnał kupuj

   Po wycenach z dnia 08 sierpnia pojawił się sygnał kupna dla funduszu bazującego na GPW jakim jest ING3. Wykres za ostatnie pół roku pokazuje ewidentny trend boczny, z którego zdaje się nastąpiło wybicie. Odnosząc to do wykresu WIG20, na którym zakryta została luka bessy i trwa walka na oporze zlokalizowanym w okolicach 2400 mamy szansę na realizację optymistycznego scenariusza. Dlatego wprowadzam ten fundusz do swojego portfela. Przenoszę środki z pieniężnego funduszu KAHA4. Oczywiście przypominam, że każdy inwestor działa na własną odpowiedzialność.  Jednak z przyczyn technicznych operacja wykonana będzie w dniu jutrzejszym. 
 A teraz rzut oka na strukturę funduszu w kontekście największych pozycji.
 PZU 8,81% Finanse
PKO BP 8,72% Finanse
KGHM 8,67% Surowce
PKNORLEN 6,92% Energia
PGNiG 4,38% Energia
PEKAO 4,36% Finanse
LPP 2,71% Spółki konsumenckie
LWB 2,27% Energia
BRE BANK 1,82% Finanse
OPEN FINANCE 1,77% Finanse

Realna skuteczność "Suflera"

  Wczorajsza awaria połączenia internetowego uniemożliwiła mi dokonanie wpisu wieczorem. Szybciutko więc uzupełniam braki. A słów kilka poświęcić chciałem realnej skuteczności mojego narzędzia. Po lewej stronie w zakładce skuteczność prowadzę statystyki dla wszystkich pojawiających się sygnałów. Reguły rachunku prawdopodobieństwa są takie, że wraz ze wzrostem liczby prób rozkład wyników powinien zmierzać w każdym przypadku do 20%.  
   Istotniejszy zatem jest wskaźnik skuteczności tych sygnałów, które dały początek lub koniec inwestycji. Przypomnę w tym miejscu że każdy sygnał to inwestycja sygnał kup to otwarcie pozycji agresywnej, zaś sygnał sprzedaj to otwarcie pozycji bezpiecznej. W czasie działania "Suflera" nie było aż tylu zmian w portfelu ile jest sygnałów. Część była ignorowana z racji negatywnej oceny sygnału, część z powodu posiadania w portfelu funduszu z danej branży, a jeszcze inne z powodu niekorzystnych układów np. kursów walut. Innymi słowy między sygnałem, a otwarciem inwestycji jest jeszcze jeden element mianowicie obsługujący narzędzie i podejmujący decyzję inwestor.
    Realna skuteczność narzędzia jest zatem wynikiem analizy pojawiających się sygnałów i zgodnie z przyjętą klasyfikacją kategorii wygląda następująco.
HITY - 4 (30,77%)
SUKCESY - 3 (23,08%)
NEUTRALNE(+) - 4 (30,77%)
NEUTRALNE(-) - 1 (7,69%)
POMYŁKI - 0 (0%)
BUBLE - 1 (7,69%)
Wiem, że próba jest jeszcze niezbyt okazała i wiarygodność w związku z tym niewielka, ale czasowo to już ponad rok więc pierwsze przymiarki wskazane. Podsumowując od momentu uruchomienia "Suflera" z pośród kilkudziesięciu lepszych lub gorszych sygnałów wybranych zostało 13 inwestycji, wśród nich mamy jeden BUBEL i jeden NEUTRALNE(-) pozostałe przyniosły większe lub mniejsze zyski. Aby dokończyć myśl zgodnie z tym co w tabeli SKUTECZNOŚĆ SUFLERA dodam, że
zyski czyli RAZEM (+) 11 - (84,62%),
a straty czyli RAZEM (-) - 2 (15,38%)

2013-08-07

Sygnał sprzedaj dla TEMP3 i ML5

   O zagrożeniach dla tego funduszu pisałem bardzo dużo i to kilka razy, oczywiście pozostaje satysfakcja wynikająca z właściwej diagnozy. Bowiem inwestycja w ten fundusz na podstawie sygnału dała by ponad 8% strat. Co prawda statystyki "Suflera" nieco na tym ucierpiały, ale ważniejsze jest korzystanie z narzędzia od ślepego reagowania na pojawiające się sygnały. Być może istotniejsza była by statystyka skuteczności inwestycyjnej na podstawie analizy sygnałów wypływających z "Suflera" , to dopiero pokaże siłę narzędzia. Wkrótce zapewne coś takiego się na blogu pojawi. Odnośnie zaś samego funduszu czekać będę na kolejne sygnały. Fundusz ten mimo iż zanotował wynik klasyfikujący się do kategorii BUBLE jest już niesamowicie atrakcyjny finansowo.
     
   Drugi fundusz który pokazał sygnał to TEMP3 inwestujący na rynkach azjatyckich. w statystykach Suflera blisko 4% zysku,  na wykresie Skandii ledwie ponad 1%. Ta różnica wynika albo z mojego błędu, którego wcześniej nie zauważyłem, albo z błędu w zapisach notowań na stronie Skandii. Ktokolwiek ma rację faktem jest, ze w obu przypadkach wynik zasila konto kategorii SUKCES. A że nie znalazł się w portfelu sam wynik jest sprawą wtórną.

2013-08-06

QUE2 - do zacieśnienia

  Ot cała specyfika funduszu lewarowanego jakim jest QUE2. Kiedy pojawił się sygnał kupna akurat rozważałem wariant spadkowy dość duże zagrożenie spadkami było. Dlatego nie zdecydowałem się na inwestowanie. Tymczasem po nieco ponad miesiącu fundusz wypracował zysk przekraczający 27%. To czas oczywisty na zacieśnienie stopu i ochronę zysków. Teraz czas być może na drugie oblicze fundusz ten jest mocno wahliwy. Teraz przy poziomach 2400 i w okolicach czerwcowej luki bessy może pojawić się ryzyko cofnięcia. W tej sytuacji zyski tego funduszu mogą szybko topnieć.
  W każdym razie jeśli byki i tę przeszkodę pokonają to odważni będą zdecydowanie bogatsi, a i mniej odważni zdążą jeszcze zarobić. Na razie pozostaje dalsza obserwacja i nieco mniejsze zyski z dozą ostrożności zbierane.

2013-08-05

ML5 - Chmura trzyma

  Zgodnie z przewidywaniami chmura okazała się być istotnym oporem i dzisiejsze zamknięcie znowu wypada pod chmurą. Mało tego kilka sesji temu padła średnia 50MA. Tak więc z inwestycją w złoto trzeba będzie jeszcze poczekać.  Natomiast zignorowanie sygnału było jak dotychczas słuszne. A w świetle ostatnich wydarzeń po raz kolejny okazuje się, że jeszcze nie czas. Mi osobiście podoba się najbardziej to, ze nie muszę teraz przewidywać kiedy co nastąpi, mam komfort dzięki Suflerowi, jest sygnał sprawdzam i wtedy się zastanawiam czy to dobry moment. Proponuję jeszcze rzut oka na wykres tygodniowy. 
Sam układ ichimoku wygląda tu jeszcze gorzej, ale po odfiltrowaniu chmur, widać coś co daje do myślenia
Już utworzyła się dywergencja RSI, MACD pokazuje sygnał kupna (czarna przecięła czerwoną od dołu). A świece zaczynają układać się w coś co ma zalążek oRGR. Tylko pamiętać trzeba, że to wykres tygodniowy, więc może to wszystko potrwać do jesieni. Sygnałem będzie utworzenie a następnie przebicie LS, o ile dziś mamy dołek (prawe R). To wszystko hipoteza, która pewne szanse realizacji po spełnieniu wymienionych warunków.

2013-08-04

MSL - notowanie 4

Kolejny miesiąc i kolejne muzyczne podsumowanie. Tym razem na mojej liście podróż sentymentalna w lata 70 do początków hard rocka, co ma wyraźne odzwierciedlenie w notowaniu. Na liście mamy 3 nowości, 10 awansów, 6 spadków i tylko jeden zespół utrzymał miejsce sprzed miesiąca. Zestawienie opuszczają HELLOWEEN, UDO, GARY MOORE. Zapraszam.

1 (2)  URIAH HEEP
2 (10) BAD RELIGION
3 (1) LOUDNESS
4 (5) KRYPTERIA
5 (3) AC/DC
6 (6) RAGE
7 (8) KISS
8 (11) MOTORHEAD
9 (19) UFO
10 (4) DEEP PURPLE
11 ( N) THE MELVINS
12 ( N) PRIMAL FEAR
13 (15) KROKUS
14 (16) GRAVE GIDDER
15 (17) KAMELOT
16 (  7) SCORPIONS
17 ( N) DESTRUCTION
18 (20) SAXON
19 (13) OVER KILL
20 (  9) QUEENSRYCHE

2013-08-03

Sufler 25. 07 - 01. 08. 2013

   Tydzień przełomu miesięcy pokazał, że inwestorzy znudzili się tkwieniem w konsolidacji i zdecydowali się na jakiś nieco bardziej konkretny ruch. A po odczycie naszego PMI wskazującym na ożywienie w gospodarce, potwierdzonym jeszcze lepszym amerykańskim odczytem tego wskaźnika, nastąpiło to co po tak dobrych danych nastąpić powinno czyli ruch w kierunku północnym. Nowe bazy dla wskazań zmian portfela powodują jak zwykle nieco inny obraz inwestycji. Widać tu wpływ korekty i zatrzymania z jakim mieliśmy do czynienia w drugim kwartale roku. Niemniej 9% za pół roku to dość przyzwoity wynik. Zachować tylko powtarzalność, a wpływ procentu składanego i tak zrobi swoje.
 MIESIĄC (VIII) +0,30% 
KWARTAŁ (V 13 - VII 13) +2,16%
PÓŁROCZE (II 13 - VII 13) +9,18%
ROK (VIII 12 - VII 13) +28,45%
DWA LATA (VIII 11 - VII 13) +65,13%
ROK 2013 +5,81%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +31,91%

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +0,49%,
A fundusze pracowały następująco



QUE1 - Przejął od NB4 liderowanie choć wyniki nie różnią się za wiele.
UNK4, KAHA4 - Powoli czas ochrony się chyba kończy fundusze pieniężne dobrze spełniły swoją rolę.
NB4 - Ustanowił swój lokalny szczyt, a co za tym idzie stop został podniesiony.

Archiwum bloga